| aleee5262 a întrebat:

Sunteti de acord cu stereotipul ca fetele nu pot juca fotbal? Sau ca nu stiu sa joace?

7 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Eu una, nu știu.
Nu sunt pasionată de acest sport.

| Drimmero a răspuns:

Pot juca fotbal, d-aia sunt atatea echipe feminine in lume, exista academii in Europa care pregatesc in mod profi fetele pentru a juca fotbal. Unele joaca bine, tehnic, paseaza, au viziune, suteaza, au fotbalul in sange. Am vazut unele meciuri de la turnee finale la fotbalul feminin si mi s-au parut mult mai diferite fata de cum joaca barbatii in sensul ca viteza de joc e mai statica, circulatia balonului mai lenta, nu verticalizeaza mult iar erorile defensive sunt mult mai mari, dar e amuzant. Portaritele mi se par cele mai funny, cum se arunca contra-timp dupa minge sau incaseaza goluri care nici la fotbalul amator nu prea vezi, dar nu le judec. Le trebuie mai multa incredere in meciuri, mai multa pregatire fizica, unele meciuri la feminin pot arata bine atunci cand sunt pregatite tactic pana la orice detaliu.

Esti pasionata de fotbal, vrei sa profesezi, respectele mele, iti tin pumnii, mai ales daca esti micuta si ai sanse la un club de fotbal unde sa cresti profesional, desi e greu, se poate.

| aleee5262 explică (pentru Drimmero):

Multumesc. Am colegi inchisi la minte care bat numa din gura ca fetele nu joaca fotbal si nu se pricep, da ei nici cu poarta goala nu dau gol. Ce sa faci, n-ai cu cine. Am primit azi o minge in fața, da totusi, ca fata, nu m-am dat batuta. Chiar m as apuca de fotbal dar stiu ca majoritatea baietiilor si a fetelor te vor judeca. Apreciez răspunsul tau. Mersi mult

| Drimmero a răspuns (pentru aleee5262):

Sa cresti mare! Cauta echipe feminine din orasul tau, sunt destule care sunt in lipsa de fotbaliste si ar fi in stare sa primeasca pe oricine numai sa compleze lotul mai ales daca sunt talentate.

| Apokales a răspuns:

Ca nu le place, deci nu-si dau interesul.

| InYourPants a răspuns:

Nu

| Pnin a răspuns:

Nu, fata mea, daca esti pasionata de fotbal, joaca! E plina lumea de gandiri rigide si invechite. Pana se educa ei tu traieste-ti viata cum vrei