| Alex a întrebat:

Sunteti de acord sa faca fata/femeia cinste baiatului/barbatului in toate situatiile posibile? Argumentati, va rog.

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Depinde dacă este vorba despre cinstea privită ca onestitate, caz în care e de dorit, sau dacă este vorba despre faptul că eu sunt student sărac, de exemplu, iar prietena mea e milionară, caz în care este iarăşi OK. Am putea spune că ne aflăm în faţa unui act de caritate sau un sprijin dedicat tinerilor artişti. Dacă lăsăm puţin gluma acest fapt este legat uneori de lipsa de bun simţ şi de dorinţa de a profita de cineva.

| Maria_7883 a răspuns:

Sunt de parere ca nu.
Un baiat care este bine crescut,un gentleman niciodata nu va lasa o fata sa i platesca o cinsumatie la restaurant, cofetarie, intretinerea.Nu va trece inaintea ei intr-o incapere, nu va sta el jos si fata in picioare.Aceste lucruri tin de bunele maniere.Nu te critic, doar iti raspund. Odata ce respecti lucrurile astea vei primi puncte in plus in fata unei fete sau femei!