| MultPreaInteleptulTractorist a întrebat:

Sunteti pro sau contra legalizarii cannabisului (marijuanei) in Romania?
Mai jos, gasiti niste articole pe care as vrea sa le cititi inainte ca unii sa raspundeti dezinformati sau in ne cunostinta de cauza :

http://www.sfatulmedicului.ro/......tudiu_2845

http://www.romanialibera.ro/......49868.html

http://www.gandul.info/......sy-7651574

http://www.eva.ro/......23070.html

http://www.studentie.ro/......47-a-51302

15 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Pro, e o planta medicinala

| Wehrmacht a răspuns:

Pro.Fiecare face ce vrea cu viata lui.Nu vad de ce mi-ar pasa de ce fac altii.E o tampenie.Lasa oamenii sa faca ce vor cu viata lor.Sunt sigur ca acu' or sa apara niste idioti care or sa spuna ca sunt de acord si cu legalizarea crimei.Stiu ca exista si d-astia.

| RAY a răspuns:

Salut,pe mine nu ma intereseaza ce face x cu viata lui atata timp cat numi pune mie viata in pericol sau nu face un rau societati prin actiunile lui sau a mediului inconjurator, nu sunt nici pro nici contra, zilele trecute am vazut un documentar la nat geo unde se spunea ca medici administrau marijuana celor suferinzi, desigur daca oamenii de stiinta spun asta nu cred ca e rau dar oamenilor bonavi nu sanatosi

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru RAY):

Comportamentul social pare a fi mult mai denaturat de alcool decat de marijuana. Spre exemplu, nu exista niciun consumator de marijuana violent intrucat THC-ul are efect relaxant asupra muschilor scheletici ducand la imposibilitatea realizarii miscarilor bruste sau violente dar si asupra psihicului ducand la calm sau frica iun functie de contextul in care este consumat si nicidecum la nervozitate ego marit si impresia ca ne putem face singuri dreptate. Pe de alta parte, alcoolul este asociat cu foarte multe crime si violuri.

| RAY a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Ai vreun studiu care dovedeste ca nu are nici un efect negativ in timp

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru RAY):

Cannabisul este utilizat in tarile civilizate ca tratament de electie pentru glaucom. Cu totii stim ca de aceasta boala se sufera din pacate pe viata asadar tratamentul cu cannabis dureaza toata viata. Niciuna dintre persoanele tratate cu cannabis nu a dezvoltat comportamente violente sub administrarea drogului sau deces (chiar si in lipsa administrarii drogului si intreruperii bruste). La alcoolici, intreruperea brusca duce la convulsii cauzatoare de moarte daca nu este imediat instituit un tratament prompt.

| RAY a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Am vazut, am citit pe wiki, avem nevoie de mai multe studi, dovezi sa pot afirma ceva, nu stiu

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru RAY):

Pai, avand in vedere ca si in Romania s-a legalizat deja marijuana in scop medicinal, nu stiu ce dovezi mai trebuie. Alcoolul este legal pentru utilizarea in scop recreational iar cannabisul nu. Alcoolul este mai nociv?
De ce este alcoolul legal?

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru RAY):

Ce studiu mai vrei cand este deja utilizat pe oameni la scara larga de sute de ani? Iti dai seama ca nu se folosea in scop medicinal daca era periculos. Si se raportau complicatii si decese pana acum. Normal ca a fost facut un studiu la scara larga inainte sa fie utilizat prima data pe om.

| RAY a răspuns:

2 este nevoie de un studiu amplu pe mai multe persoane pe o perioada lunga de timp sa vedem efectele atunci da ne putem pronunta dar asa nu stiu, nu am vazut studi clare pe perioade luni si cu multi subiecti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord sa fie folosit doar in scopuri medicale.
nu ma intereseaza ca sunt mai bune decat alcoolul sau tutunul cum zici, sa le faca ilegale si pe cele 2. daca sunt mai putin rele nu insemna ca sunt bune.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru anonim_4396):

No, si asta e un punct de vedere happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt contra. Asa cum au fost legalizate spice-urile, si copii mici de 10-11 ani bagau fara sa stie parintii de asta, uneori ajungeau in spital sau chiar mureau.

Crezi ca de la supradosa de Marijuana nu poti sa patesti ceva rau? Te inseli amarnic.

Ea teoretic nu are efecte rele, dar in doze ridicate iti face extraordinar de mult rau.

Daca se legalizeaza, sa fie peste 23 de ani sau ceva de genul. Altfel toti pustanii de 10-17 ani si-ar cumpara si ar fuma zilnic.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru anonim_4396):

Marijuana se consma indiferent ca este sau nu legala. Daca o legalizezi ai macar o posibilitate de control a distributiei, asa o cumpara oricine din coltu blocului. Spiceurile erau extrem de toxice, mai toxice decat drogurile de calibru precum heroina, cocaina sau metamfetamina. Din contra, la doze foarte ridicate cannabisul este un drog sigur (spre deosebire de alcool care produce coma si deces). Cu ultima fraza sunt de acord.

| andreiboss31 a răspuns:

Sunt Pro pentru legalizarea Marijuanei...