| Thecurious a întrebat:

Tatal unei liceene, a decis sa o inscrie pe fiica sa - liceana - la medicina, chiar daca fata are talent artistic, picteaza.
Nu stiu ce a contat in luarea deciziei, probabil moda admiterilor la medicina.
Nu cred ca studiile medicale ii vor valorifica potentialul artistic.
Intrebarea este : ati mai intalnit astfel de cazuri?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Spui că tata a înscris-o pe fată. Dar fata nu a fost nevoită să de-a admitere. Examenul de admitere l-a dat fata, nu tata. Nu poți să treci un asemenea examen dificil cu concurență, forțat de tata.
Studiile medicale te conduc spre o carieră. Din vânzarea unor tablouri nu poți trăi dacă nu te numești Adrian Ghenie.

| Catrice a răspuns:

Da, eu.

| Dalmore a răspuns:

Da, am o prietena care e la medicina, deși are voce și a câștigat o grămadă de premii la concursuri muzicale. A făcut și profilul mate-info la liceu doar pentru că era cel mai bun după mintea părinților ei, nu că i-ar fi plăcut ei sau i-ar fi fost utilă informatica. Pentru unii părinți e mai importantă impresia, statutul etc decât afinitățile și fericirea copiilor lor. Cel mai bun liceu, cel mai bun profil, cea mai bună facultate. Așa cred ei că le asigură un viitor. Dar din experiența mea cu persoane cu așa părinți, la un moment dat își iau lumea în cap sau intra într-o depresie din care nu le mai scoate nici dracu.

| SG1995 a răspuns (pentru Dalmore):

Cu muzica și desenul trăiești fix-pix, mai ales dacă nu ai pile. În ambele cazuri au decis bine doctori, alea vor avea un job real și util societăți, să numai zic că nu o să moară de foame "cu talentul pe masă ".

| Dalmore a răspuns (pentru SG1995):

laughing blablabla

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Până acum, n-am dat de asemenea cazuri. Dar de ce fix la medicină?

| Thecurious explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Pe de o parte, nu exista someri care sa fi absolvit medicina.
Pe de alta parte, ea a invatat la profilul real, specializarea stiinte ale naturii.
Marea majoritatea, a celor care au urmat cursurile acestei specializari, se inscriu la medicina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Pe de o parte, exista o tona de someri care au absolvit medicina, dragule.Ca rezident gasesti de lucru, dar ca medic specialist, mai greu.Deaia la fiecare medic care se intoarce in tara, pleaca 3.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Nu stiam. Credeam ca pleaca, pentru ca sunt nemultumiti de salariile mici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Au 1000 euro rezidentii si specialistii mai mult.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Thecurious):

Exista someri. Dinu Maxer laughing