Stefan
| Stefan a întrebat:

Te duci la doctor, primesti o reteta pentru medicamente, ajungi la farmacie si trebuie sa se adune doua s-au trei farmaciste s-a desluseasca ce e scris acolo.Cum comentati acest lucru?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Este f. greu de raspuns... sigur ai dreptate - sunt si cazuri cand scrisul unui medic - nu poate sa fie deslusit, dar fiecare medicament are un cod si cred ca acesta identifica grupa de mdicamente, apoi farmacista te intreba ce mdicament este cel luat de obicei, insirandu-ti 3, 4 medicamente ca denumire si sigur ca din atatea poti recunoaste usor - care este cel prescris. Este un procedeu, greoi, ce dureaza, dar oare cati dintre noi nu am luat si reteta parintelui care nu se poate deplasa si am fost nevoiti sa revenim, fiind documentati asupra medicamentului uzual. Ne vom irosi inca mult si bine timpul stat intr-o farmacie, cateodata de nejustificat... Cu stima si pentru. aceasta intrebare f. folositoare, Lucien

6 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Eu nu prea am avut ghinionul asta. Meseria de farmacista nu inseamna de vanzatoare. Inseamna sa ai habar de ceva medicina. Iar in caz ca nu intelege exact medicamentele prescrise, la 2-3 intrebari adresate tie ca pacient si facand legatura cu 2-3 heroglife de pe reteta, banuiesc ca si-ar da seama.

| Jupiter a răspuns:

Medicii au de obicei un scris urat. Farmacistele stiu de obicei sa descifreze scrisul medicilor.

| alma a răspuns:

Sistemul din Romania ca nu doteaza cabinetele medicilor cu calculatoare pentru a scrie sa inteleaga toata lumea.Pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cine este de vină: medicul sau farmacistele?
Farmacistele, pentru că nu știu să citească formulele farmacologice ale medicamentelor/substanțele active/dozare de pe rețete.
Pa, pa.

| axu a răspuns:

Sa invete doctorii sa scrie caligrafic ca sa inteleaga toata lumea.

| lilianatirdea a răspuns:

Medicii scriu urit pentru ca sunt destepti, spune cineva; concluzia o tragi singur.