| jiidox a întrebat:

Te poti angaja pe santier daca nu ai mai lucrat niciodata? Iti cere minim 8 clase sau nu conteaza cate clase ai?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca muncitor necalificat te poti angaja chiar si fara studii.

| 1997onur a răspuns:

Da poți sa muncești pe șantier sau in construcți chiar daca nu ai muncit niciodata in viața ta in santier sau construcți.

| 1997onur a răspuns:

Uite nici eu nu știam nimic la inceput cand m-am dus in șantier nu știam de unde sa incep și ce sa fac in fiecare zi mi-au dat ceva de facut și in timp cu rabdare am invațat totul prima mea dorița a fost sa invaț sa zidez cand am vazut la maestrul meu asta l-am rugat frumos daca poate sa ma invețe și pe mine și daca are timp pentru mine mi-a spus atunci stai pe langa mine daca vrei sa inveți meserie si in timp am invațat sa zidez apoi mau loat o echip din portul naval constanta acolo montam schela la vapoare de calibru mare polizam si sudam vapoare acolo nea ținut 5 saptamani apoi am revenit in oraș si deja stiam sa zidez și știam deja sa montez schela de santier era usor schela de santier pe langa ce sa facea in port apoi deja vine totul usor de la sine inveți mereu ceva nou in construcți sau in sanțier eu am inceput ca ne calificat și tot ne calificat sunt dar știu meserie o am la mana din toata treba cu calificați in construcție sau in sanțier e ca au diploma aia in mana calificare aceia și cu ia ia niște bani in plus asta e tot nimic altceva și tu poți invața meserie și tot ce știe ei fara ca sa ai calificarea aia in mana este de ajuns sa vrei cu adevarat sa inveți tot ce este in construcți și in șantier și sa iți vezi de treaba ta o sa dai și de niște moși ai dracu de rai iați un maestru bun unul care sa fie om mai intai de toate și care are ce sate invețe cu adevarat. Sa ai mare grij la (sifoane) aia sunt cei mai nenorociți de aia sa stai departe nu sunt oamenii deloc mereu vor cauta certa si baga raca intre oamenii sa se certe exact ce urasc cel mai mult sifoanele astea pe aștia sai eviți mai sunt si categoria crazykițz laughing)) așea le-am pus numele ăstia au ce au cu cafelel te vor trimite la magazin de fiecare data sale cumperi cafea laughing) eu ma duc ca nu pot sa spun nu am un blocaj ma ia pe loc mila mai ales cand ii vezi pe uni trecuți de 50 ani te duci nu ai cum nu te lasa inima ai bun deci asta e tot și baga la cap inca ceva oricine orice ar spune iți vezi de treba asta este cel mai important nu conteaza ca muncești ma mult tu și ala mai puțin iți vezi de treaba dumnezeu este sus vede aude este de ajuns tu sate axezi pe treaba ta munca ta și ai sa vezi ca o sa fi bine.