| StrongHeart a întrebat:

Te poti descurca in Germania doar cu lb. engleza?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nein

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca turist da.
daca vrei sa muncesti acolo e alta treaba

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cat sa-ti cumperi mancare, da. Chiar si fara.
Cu nemtii abia te descurci in germana, nu vorbesc nici macar engleza, din orgoliu.

| StrongHeart explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Depinde, sunt oameni si oameni. Astia mai tineri sunt putin mai deschisi la minte. De exemplu, am intalnit un grup de tineri nemti, fete si baieti care vorbeau engleza brici si erau foarte civilizati si binevoitori, mai ales cu un tanar roman ca mine care avea nevoie de niste indicatii. Dar, asta era prin Amsterdam, probabil calatorind, era nevoie sa stie si engleza, dar intr-adevar cand am ajuns in Hamburg, trebuia sa scotocesc prin sertaru' mintii sa imi mai amintesc putina germana( ca altceva nu prea se vorbea), pe care o stiam pe care am uitat-o daca ani de zile daca nu am practicat-o. Macar numerele le mai stiam cat de cat sa spun ce si cat la un magazin.

| mentholinks a răspuns:

Daca vrei si contacte sociale, nu prea.

| Lukasssz a răspuns:

Ca turist sau vrei sa te stabilesti acolo?

| StrongHeart explică (pentru Lukasssz):

Sa locuiesc pe termen lung ma refer.

| 1997onur a răspuns:

Poți și fără.

| CIaudiu a răspuns:

Greu, cam greu. Mai ales cu cei in varsta, cu tineretul te mai poti descurca. Stau aici in Germania si majoritatea nu stiu nici macar sa zica "sorry man, i dont speak english". Eu le spun ceva pe engleza si ei 10 minute imi predica germana, desi ar trebui sa se prinda ca vorbindu-le in engleza habar n-am nemteste.

| DonEduardo a răspuns:

DEpinde. Daca vii ca vizitator, da. Daca te muti acolo, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Mergi in Germania?

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Sau Olanda, unde am mai fost si a fost ok, in afara de vremea proasta si limba lor spurcata. Germania pare un loc unde oricine esti, poti sa te dezvolti si sa faci ceva in viata.

| Dandinelle a răspuns:

Da, în orașele mari

| David23445 a răspuns:

Sigur ca da dar sunt unii nemti care nu vor sa vorbeasca engleza cer germana poti invata germana dar e o limba grea eu stau in Germania si am rusit sa o invat mai am de invatat inca