| anonim_4396 a întrebat:

Teligentilor? „M-am speriat la castingul pentru Aferim! (...). Unul dintre personajele principale din film e un puşti de 17 ani şi atunci am văzut foarte mulţi liceeni pentru rolul acesta (...) şi cred că mai mult de o treime erau analfabeţi sau aproape analfabeţi. Este înspăimântător!"este dragilor? inspaimantator?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Stii ce mi se pare mie inspaimantator? Zice regizorul ca a facut parte dintr-o comisie care da verde si imparte bani proiectelor de film viitoare de la CNC.
"Am fost foarte speriat chiar când din numărul enorm de mare nu de proiecte proaste – că asta se poate întâmpla să scrii un scenariu mai prost -, dar am citit scenarii scrise aproape de semianalfabeţi. Fără nicio idee, confuze, încâlcite, stupide de-a binelea, iar chestia asta e uşor înfricoşătoare pentru că totuşi sunt nişte oameni care au făcut o şcoală de film, o facultate... E incredibil!"
Tinerii aceia de 17 ani aproape analfabeti n-au mers la scoala deci n-au parte de carte( si asta ar fi o alta discutie, motivele pentru care nu merg tinerii la scoala, ca nu-i vorba doar de delasare) sau or fi mers la scoala pana la un nivel, si au avut parte de profesori inconstienti, dar cei care au terminat o facultate, care au trecut prin examenele unor profesori universitari destepti si au primit o diploma dar nu stiu scrie si judeca, ei asta este o problema, este ceea ce se cheama impuțirea pestelui de la cap si este infricosator.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Si ce daca? Problema lor.

| edit28 a răspuns:

Aha