| Elisaa7 a întrebat:

Termin a 12a si nu pot decide ce vreau mai departesadimi lispseste curajul si increderea de sine. vreau-n sfat?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Sa stii,Elisaa,ca cel mai important lucru din viata unui om,dupa familie,este munca pe care o face. Daca iti place ceea ce faci,totul e usor si placut in viata.Dar pentru a alege bine este neaparata nevoie sa te cunosti bine pe tine insati, sa-ti cunosti potentiaul, sa-ti cunosti indemanarile si disponibilitatile.Incearca sa te verifici singura; de buna sema,in mare cam stii daca-ti plac materiile exacta sau cele umaniste,daca-ti place sa desenezi sau esti buna pe scena.Dar,ca sa-ti intaresti convingerile,sa te cunosti mai bine,poate ar fi necesar sa studiezi si sa completezi un test de orientare profesionala,din cele existente pe internet,sau, daca aveti psiholog la scoala, ti le poate da dumnealui.Acolo vei gasi baterii de teste,care, odata parcurse, iti ofera la final o concluzie informandu-te in legatura cu cel mai bun drum de urmat pentru tine.Iti sunt verificate abilitatile, talentele, inclinatiile si capeti astfel mai multa incredere in tine.Succes!

3 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Iti spun eu ce vrei mai departe - sa muncesti sa ajungi si tu cineva - daca iti place scoala du-te mai departe - dar daca ai terminat aXIIa si tu nu stii ce sa faci este grav

| wintermee11 a răspuns:

Gaseste o motivare. daca faci facultate doar de dragul de.a o face, ori ca sa dea bine in cv.parerea mea este ca mai bine renunti. pierzi timpul de pomana.Gaseste ceva care sa te determine sa faci facultate. facultate de pe urma careia iti vei castiga existenta.Este greu dar merita sa incerci.Multa bafta!

| andreyinho a răspuns:

Ce specializare ai in liceu?