| Zowe a întrebat:

Timiditate sau Indrazneala?

Care din acestea este cea mai de folos si atrage mai multa lume fata de o persoana?

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Atat indrazneala cat si timiditatea, sunt caracteristice fiintei umane.Nu se poate spune ca sunt bune sau rele, calitati sau defecte, nici ca sunt de folos sau ca atrag mai multa sau mai putina lume.Sunt un pic mostenite dar se pot si "cultiva". De exemplu:daca un parinte tot spune unui copil ca nu canta bine, acel copil va deveni timid atunci cand va canta in fata unor persoane straine.Invers,indrazneala este "cultivata" de unii tati, mai ales cand educa baietii in privinta cuceririi femeilor: "nu ierta nimic fiule". Problema e cu doua fete. E bine sa fii indraznet cand te duci la un examen, mai ales oral dar e mai bine sa fii timid in fata unor situatii mai " delicate ". De exemplu, unei fete ii sta bine sa fie timida, mai ales cand intr-un anturaj se propun lucruri mai "deocheate". Baietii, in prima etapa, sunt incantati de o fata indrazneata, dar pe parcurs, se indeparteaza de ele si nu le mai trateaza cu respect.Asadar,eu consider ca trebuie sa fie o masura in toate.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să ai câte un pic din fiecare, nu trebuie să fii prea îndrăzneață dar nici timidă rău.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Timiditatea.Privita din exterior chiar da o nota de gingasie, de farmec aparte.Sunt satula de oameni cu tupeuoh go on

| Nicoleta a răspuns:

Cred ca o combinatie intre amandoua

| DeNyyy a răspuns:

Sa stii ca indrazneala si ambitia sunt cele mai bune.iti zic din propia experienta.eu sunt fff timida.si am pierdut foarte multe in viata.in schimb unele prietene care sunt indraznete si ambitioase au castigat mult...

| Helvete a răspuns:

Eu am observat ca indrazneala atrage mai multe persoane. Oamenii chiar ii ignora si ii lasa pe dinafara pe cei care nu 'se integreaza', sa zic asa, pe cei care nu vorbesc intr-una si care nu se baga in tot felul de chestii. Mie unul imi place sa nu atrag atentia asupra mea. Poate sunt eu mai singuratic, dar nici nu imi doresc sa ma schimb. Nu mi-ar place sa fiu inconjurat de o multime de oameni si sa vorbesc tot felul de chestii inutile cu ei. Mai degraba prefer sa am cateva persoane de incredere cu care sa discut ocazional, decat sa fiu inconjurat de persoane false mereu si sa nu am pe cine ma baza. In fine. Ideea e ca de obicei indrazneala atrage oamenii, dar pentru mine e de folos... nu timiditatea, pentru ca nu sunt deloc asa, ci indiferenta(cred ca asta e cuvantul).

| AdelinaC a răspuns:

Eu sunt timida si am castigat destule cu asta.

| lovenotsex a răspuns:

Mai preferata este indrazneala, dar nu sa devina impertinenta. Iar timiditatea este ok pana la o limta, si are frumusetea ei.

| lorre a răspuns:

Indraznealawinking... cu siguranta! baietilor le plac fetele cu tupeu care stiu sa se descurce si sa preia initiativatongue toata lumea stie asta iar daca vrei sa te dai bine pe langa cineva cu siguranta nu timiditatea te va ajuta ci puterea de convingere si de ce nu putina prefacatorie?big grin daca vrei sa atragi cat mai multa lume alege indraznealawinking si cel mai bine indrazneste sa fi tu in orice loc sau in orice situatiebig grinwinking

| pufa a răspuns:

Depinde. daca vrei sa atragi baieti sau sa nu cazi de proasta in fata unei fete nesuferite. indrazneala. daca vrei sa te dai p langa profi si persoane mai in varsta... timiditateahappy

| Light_VictoryOfthe_1960 a răspuns:

Eu cred ca indrazneala este cea mai de folos...desi la mine rareori se manifesta.
Imi doresc sa fiu o fiinta mai curajoasa...
De aceea mai tot timpul ma incurajez singura, dar nu-mi reuseste de fiecare data.