| juniper a întrebat:

Tot ma straduiesc de un an sa fac spagatul si nu reusesc pana jos, cum as putea sa devin mai flexibila prin tot corpul, adica sa simt ca sunt mai usoara, sa ma misc mai bine si sa am picioarele mai puternice, in sensul ca sa pot sa fac spagatul in aer sau sa ridic un picior foarte sus? Va rog ma chinui de un an si tot nu am reusit, iar la vara as vrea sa fac ceva activ, sa merg cu rolele, cu skateboardul, imi place sa ma misc, dar cateodata nu stiu ce "fel" de miscare sa fac, ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Pisiii :x a răspuns:

Paff...eu incerc de cand ma stiu laughing cred ca asta e scopu meu in viata laughing)
Deci: din cate m-am interesat eu trebuie sa faci exercitii de sarituri cu genunchii la piept si sa faci de foarte multe ori semispagatul. Semispagatul estte ala cu un singur picior care ill foarte drept.
In cazuri extreme poti ruga 2 elefanta sa se puna pe picioarele tale laughing atunci vei fi in stare sa faci si noduri din ele laughing

Succes :*

4 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Repetarea e mama invataturii!

| andreimicutu a răspuns:

Poate daca o sa te duci la sala sau o sa incerci acasa mai mult o sa reusesti. Dar acum depinde si de varsta ta si de mobilitatea corpului tau. Succes! big grin

| Pinxiee a răspuns:

Uite asta si eu tot incerc sa fac, dar nu reusesc...cand incerc sa fac spagatul/sfoara ma doare in spatele genunchiului[nu stiu cum i se zice]acolo unde`s tendoanele. O prietena de`a mea a facut karate si acum poate face sfoara pana jos, parca ar fi de guma, jur, e foarte flexibila!laughing Deci, poate daca incerci cu un alt sport, care sa te faca mai flexibila, o sa reusesti.Eu karate nu vreau sa fac pentru ca eu sunt mai slaba, iar daca merg la karate, pai imi rup oasele.Eu raman cu incercatul acasa, deocamdata. PupiCi si sper ca ti-am fost de ajutor!:*

| cristinutzza a răspuns:

... eu pot face si spagatul si sfoara happy. am exersat mult... cam 2 saptamani (inseamna mult in mintea mea) si am alunecat intr-o seara si am facut spagatullaughing)))) (nu glumesc)