| DiaS a întrebat:

TPU :*. Daca vreau sa merg la un profil de stiinte ale naturii intensiv engleza, trebuie sa dau un test /examen de admitere ca la bilingv? Sau nu e obligatoriu? Mi-am intrebat profesoara de engleza dar cum e mai tanara a zis ca nu stie... Va rog raspundeti repede doar daca stiti ca sa nu ma derutati. Dau funda! ( PS : sunt in a 8 a )

Răspuns Câştigător
| alexs99 a răspuns:

Nu trebuie să dai vreo testare pentru a intra la un profil cu intensiv engleză, doar la bilingv se dă un examen.
O zi bună.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

La admiterea 2013, examenul de verificare a cunostintelor de limba moderna a fost obligatoriu numai pentru cei care au dorit sa studieze la licee/clase cu regim de predare bilingv.
Pentru admiterea din 2014, probabil ca nu vor fi schimbari majore, cu exceptia modificarii formulei de calcul a mediei de admitere (deja anuntata). Mai ai putina rabdare --- ca absolvent, primesti de la scoala brosura "Admiterea in liceu 2014-2015 " in care vei gasi toate informatiile actualizate si necesare.