| acerr a întrebat:

Ultima intrebare pe ziua de azi.
De ce nu s-a descoperit un leac pentru toate tipurile de cancer, pentru leucemie, pentru toate bolile umane, pe baza de animale? De ce nu se fac din grasime animala?
Pentru ca baza sunt plantele.

79 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns (pentru acerr):

Dar ouale, branza, mierea, etc. ce au? Oul este un super aliment spre exemplu. Si nu moare nimeni daca mananc eu cateva oua si o bucata de branza sau un iaurt.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pisicilor ce le dai sa manance? Plante? Bietele de ele. - intreb doar din curiozitate

| acerr explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Le dau normal, ratii mici pentru ca au stomacul mic, le dau si morcov castravete, cate o masilna mai rar, pepene galben ..sunt alimente recomandate pisicilor si cainilor

| acerr explică (pentru relian):

Daca ai nevoie de energie rapida ia 2 maini de spanac juma de telin 3 morcovi si un mar.te asigur ca zbori

| acerr explică (pentru Cosmin86):

De ce ar fi oul super? pentru ca ai vazut cateva recomnadari scrise de tampiti? are 80 sub rele si 4 bune

| acerr explică (pentru TamplaruAnisoara):

Deci esti vegana? sorry abia acum am citit ce ai scris! Pai sa traim atunci! si ii las pe cei cu carnea in plata domnului, vorbeste rautatea din ei

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cosmin86):

Știi ce este oul?

| Cosmin86 a răspuns (pentru acerr):

Mai documenteaza-te:
https://www.cristianmargarit.ro/2008/10/oul-aliment-aproape-complet/

Eu consum oua (inclusiv 10-15 pe saptamana uneori) si am colesterolul in parametrii normali (si NU, cand fac analizele anuale nu fac doar colesterolul general, ci ambii: cel rau si cel bun).

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cosmin86):

Ți-aș spune eu dar îmi este jena. Daca vrei sa afli raspunsul vizionează ce ti -am scris. Oul are 250 mg de colesterol. Daca mănânci 3 oua la o masa in total 750 mg. O sa faci infarct! Consulta un medic cardiolog.

| costincodrin a răspuns (pentru acerr):

Frt din carne ne luam proteinele zilnice și din oua la fel, daca voi sunteți vegetarieni asta nu înseamnă că trebuie sa ii obligati pe lații să FIIE că voi? Dumnezeu a dat găina că să o mânăcam, câinele sa apere omul și tot așa, înțelegi tu. Asta e natura?

| Cosmin86 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Joe Weider manca 5-6 oua pe zi si a ajuns la 92 de ani. Conteaza si cat sport faci + alti factori.

Cine face sport pentru forta si masa musculara mananca mult mai multe oua decat un om normal, fara sa aiba probleme.

p.s.: oul de asemenea mareste colesterolul bun, care ajuta la curatarea vaselor de sange.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ca o completare:
https://stirileprotv.ro/......intii.html

"după ce și-au hrănit copilul numai cu mâncare vegană. Micuța devenise atât de subnutrită, încât nici nu-i mai dăduseră dinții."

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cosmin86):

In Biserica Adventista din care am făcut parte eu cunosc doua fetițe de aceiași vârstă care s-au născut din mame vegetariene total si care au fost crescute tot cu dieta vegetariana care sunt ok si fizic si psihic, învăța f.bine sunt la liceu. Cazul de care îmi vorbești l-am auzit la știri, dar eu nu cred nimic, ci doar se face propaganda pentru ca sunt interesati sa nu devina lumea vegetariana pentru ca se dorește ca industria cărnii si fermele de animale si odată cu ele industria farmaceutica sa nu dea faliment.
Numai cei ce testează dieta vegetariana pe propria piele își pot da seama ca ei mint.
De ce nu dau exemple si de copii si oameni a căror viata a depins de aceasta dieta altfel ar fi murit?
Daca intri pe site veganilor vei vedea cazuri care au fost mutilate prin membre amputate, sâni tăiați si alte operații care nu se vad dar sunt enumerate de către pacienții respectivi si doar dieta vegetariana i-au vindecat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ai tot zis de dieta "vegetariana", dar aici era vorba de dieta "vegana".
Cu o dieta vegetariana poti trai ok, asta inteleg si eu, dar cu vegana nu prea.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba da vegetarienii total se deosebesc de vegani pentru ca consuma si vegetale gătite. Dar din cate stiu eu chiar si cei vegani consuma hrana vegetala gătită dar in proporție mai mica. Citește cartea Verde Pentru Viață de Victoria Boutenco si vei afla ca familia ei trăiește cu sucuri cu pulpa din crudități, doar cu sucuri si nu si cu salate. Si ca a fost singura soluție de a se însănătoșii familia ei. Înainte toți, ea, soțul si cei trei copii erau bolnavi.

| acerr explică (pentru Cosmin86):

Eu consider ca a fi vegan sau vegetarian nu e dieta!
este un stil de a manca! si daca noi veganii nu mancam produse aniamle. de ce se considera dieta? eronat
au scris mai multi pe net aberatii, DIETA! fukk nu e dieta! sunt oameni care efectiv nu maninca carne pentru ca nu le palce, dar nu se considera vegani, pentru ca ei maninca oua, lapte... deci ..sunt cuvinte alandala,... si daca eu,tu si altii nu mancam animale asta se numeste. Iubire fata de animale,respect, cunoastere, informatie, si schimbarea mentalitatii. Daca o data eram tembeli, si nu stiam nimic pentru ca nu erau informatii. acum avem de toate! omul evolueaza, ok?

| acerr explică (pentru Cosmin86):

Faci misto? CANEPA SI ULEIUL DE CANEPA!
https://www.youtube.com/watch?v=krFUxpwE-K8

| acerr explică (pentru Cosmin86):

NU E OK ce spui tu
1.laptele e full de bacterii, pentru c avacile sunt hranite mizerabil, si laptele este hrana vitelului
2, oual este f perculos, gainiele la fel sunt maltratate, DACA un animal este crescut in mizerie, teroare si cu chimicale, oare cum credeti voi ca produsele lor sunt sanatoase? atata timp cat ele nu sunt hranite cu proteine de unde sa iai proteina? pentru ca toate au o logica!

| acerr explică (pentru Cosmin86):

Ayayay faci misto! oul creste colestrolul pentru ca e prea multa grasime in galbenus
nu stiu ce ciititi, zau

| acerr explică (pentru TamplaruAnisoara):

Organizăm un priveghi de 5 de zile în cel mai mare abator din Europa (www.facebook.com/events/410159422867279, care va consta într-o adunare paşnică cu scopul de a aduce alinare porcilor înainte de a fi ucişi, precum şi de a protesta faţă de deschiderea acestui lucru. Dotări oribile

| acerr explică (pentru Cosmin86):

Oul este produsul unei gaini de abator cu cioc taiat,care sta intr-un spatiu f mic ca nu isi poate desface aripile, ingesuite la maxim fara lumin anaturala, nu au vazut un fir de iarba in scurta lor viata, sunt tinute pe intuneric, chipurile oua mai des, sunt pline de boli ..si etc. deci o gaina in halul asta, oare oul ei de ce ar fi bun? 1, MANINCA doar poarcarii prefabricate cica le baga mai nou si rumegus, ..ma ia ameteala.

| acerr explică (pentru TamplaruAnisoara):

Mare dreptate, ai scris foarte frumos

| acerr explică (pentru Cosmin86):

Doamne fereste
tie nu iti pasa de tine? chair iti bati joc de copul tau? cat crezi ca rezista organismul? doamneee esti unicat 10 15 oua pe saptamana, nu stiu cati ani ai, dar te asigur ca o dai in bara ..ATENCION
Nu traiesti ca sa maninci ci invers

| Cosmin86 a răspuns (pentru acerr):

Ti-am dat link mai sus cu "ce citesc" + exemplu personal (am colesterolul in limite normale si mananc oua de ani de zile).
Am 33 de ani.
Si nu e chiar asa, multe oua le consum de la gaini de la tara, mai am rude de la care sa ma aprovizionez si gainile lor pasc in curte, nu stau 'inghesuite' si cu ciocul taiat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru acerr):

Am vazut la prostii de-astea, emisiuni cu "X a vindecat cancerul", dar nu stiu cum se face ca toti bolnvaii de cancer pe care ii cunosc au murit in cativa ani.

Aia probabil nu aveau cancer, sau l-au depistat in stadiul 1 si gata, s-au vindecat cu ulei de canepa laughing)

Tu nu te gandesti putin ca daca era REAL ce-ai zis tu, se desfiinta institutul Fundeni? Si se desfiintau TOATE sectiile de oncologie din tara si din lume, unde se face chimioterapie sau radioterapie?

| Cosmin86 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Vad ca stiu EU mai multe despre subiectul asta decat tine, care faci parte din categoria lor...

Tu tocmai mi-ai comparat raw-veganii cu veganii, NU vegetarienii cu veganii.

Te-ai incurcat in prea multi termeni, nu?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu nu am studiat despre nici una din cele trei grupe care le-ai enumerat.Nu am internet decât din luna aprilie de când sunt pe TPU, chiar daca nu stiu cum sunt clasificate, incadreaza-i pe fiecare la locul potrivit. Eu ți-am vorbit despre toate cele trei grupe, cea despre care insiști ca ar fi cea mai periculoasa, tocmai ea este cea mai sănătoasă. Victoria Boutenco o dovedește din propria experienta.Cat despre acel copil despre care ai vorbit, afla ca pana si animalele își alăptează puii pana stăpânul il oprește.Dar cand este vorba de om acesta trebuie sa știe ca bebe trebuie alăptat de către mama trei ani de zile.Dar mama moderna, nu contează de ce religie e, nici ce dieta are, alăptează doar intre 3 luni si 1 an, peste sunt rărițați.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De curiozitate, ce studii ai? Si cu ce te ocupi?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cosmin86):

La ce ti-ar folosii? Omul învăța si din experiente.Ba mai mult, înțelepciunea este de la Dumnezeu.Cine cunoaște pe Dumnezeu, nu mai căuta sănătate la doctori, ci e interesat sa trăiască in așa fel încât sa nu se îmbolnăvească. Organismul te atenționează de fiecare data când introduci ceva in el daca accepta sau nu.Si daca vrei sa asculți de el nu e nevoie de studii.