| Ronaldo_Messi_2001 a întrebat:

Un energizant pe care il iau din magazin cu 2 lei, cu cat il cumpara vanzatorul cand aduce marfa?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Du-te la metro si afli

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Magazinele mici au adaosuri mici, si cumpara in principal marfa de la firme care distribuie en-gros. Nu stiu sa-ti dau exemplu cu energizant, dar un suc de 2l, la en-gros costa 4.80 lei, intr-un magazin mare (Kaufland, Auchan) are pret similar, pana in 5.20 lei, iar la un magazin mic platesti intre 5.8 si 6.5 lei.
Magazinele mari cumpara cantitati enorme, si negociaza preturile direct cu producatorul. Producatorii se conformeaza ofertelor mici, pentru ca le asigura vanzare mare, dar din pacate, asta acade calitatea produselor, fabricile fiind orientate spre cantitate mare, cu costuri mici.
Magazinele de cartier aduc de multe ori produse mult mai bune, care merita diferenta de pret. La fructe am observat diferenta foarte mare; de la magazinele mari cumperi fructe mici si fade, pe cand la magazinele de cartier gasesti fructe mari, aratoase si cu gust.

| FaraNumePls a răspuns:

1 leu cam asa

| Eu2208 a răspuns:

1 leu si cu transport 1, 20 asa ca le ramane profit 80 de bani

| Stef45 a răspuns:

Depinde de unde il cumpara 90 de bani/1 leu/1, 30 lei.

| geopotter a răspuns:

Il cumpara cu un pret mai mic decat cel cu care il vinde eu asi aproxima la 1 leu