| AnonimMareMareMare a întrebat:

Un ospatar calificat, cu scoala aceea de ospatari facuta, angajat la un local cat de cat scumpicel si frecventat, ce salariu are aproximativ? Dar cu tot cu tips, cat s-ar aduna intr-o luna? Aproximativ, repet.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vechime mică, salariu minim, din tips poate lua (rămâne cu) și una sută pe zi

| siriusblack98 a răspuns:

N-are nici o treaba scoala de ospatari. Esti in Romania. Aici pilele si spaga depasesc scoala si cunostintele in domeniu cand vine vorba de ocuparea unui post bun sau bunicel. Cu tot cu tips iese la peste 3000 de lei. Salariul este mic. De regula cu cat un resturant este mai mare sau are lanturi de restaurante, cu atat ofera salarii mai mici. Valabil si pentru corporatii multinationale. Undeva pe la 1300-1600 lei NET ca ospatar.