| Superior a întrebat:

Un robot ar avea sentimente daca i-am creea aceasta capacitate? Sau sentimentele alea ar fi de fatada,adica el nu simte nimic,pur si simplu asa e programat sa reactioneze? Dar oamenii? De ce organismele pe baza de carne sunt considerate neaparat cu emotii adevarate? De ce un robot nu ar fi? La fel cum creierul uman e facut din carne,si un creier robotic poate fi la fel daca e construit dupa cel uman,nu? Cum omul e creat de "vagaina",si creierul robotic e scos din mainile oamenilor. Practic si creierul robotic,cat si cel uman,ambele sunt identice,sau vor fi in viitor,tot ce difera va fi compozitia. Gen, farfurie din sticla sau portelan, tot farfurie este si pe ambele se poate manca. Depinde doar compozitia.

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Un robot nu ar putea avea niciodata sentimente pentru ca e 'creat' de om. mai bine-zis, e programat. E format doar din sute de loop-uri si if-uri.

Oamenii si celalte fiinte au emotii pentru ca au suflet. E ceva dat de la Dumnezeu. De aceea omul e imprevizibil, pe cand robotul nu e. Robotul are fixate niste verificari si conditii, dar omul, fiind influentat de anumite aspecte, poate poate decizii total paradoxale si imposibile - pentru un robot.

Robotii si oamenii nu se aseamana deloc, oricat ar incerca cei din urma sa faca acest lucru, caci nu sunt Dumnezeu.
Ar fi de preferat sa ma scutesti de cliseele antireligioase, nu de alta, dar sunt atat de uzate si rasuflate incat sunt penibile de-a dreptul.

| Superior explică (pentru Mayar):

Din pacate cred ca ai dreptate.

6 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Posibil să aibă sentimente, dacă aşa ar fi creat. Dar că să fie precum omul, nu va putea fi decât dacă l-ai face exact ca omul, ceea ce probabil nu l-ar mai face robot. Creierul uman nu e deloc asemănător cu cel al unui robot-roboţii au creier, măcar? - şi oamneii de ştiinţă nu au putut să descopere nici până acum toate secretele corpului uman. Farfuriile alea nu le poţi compara niciodată cu omul, iar compoziţia şi complexitatea organismului sunt tocmai cele care fac toată diferenţa.

| Superior explică (pentru J0B0MAT):

Deci crezi ca singura solutie este un fel de Robocop?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Superior):

N-ai înţeles. Nu e un nicio soluţie să faci un robot identic cu un om.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ti-am spus eu...filmele. Omul nu e Dumnezeu piticule. Si din contra ca interesele acum sunt pe alta directie. Transumanistii lucreaza in draci sa creeze omul nou care va fi deconectat de la divinitate ( constiinta univesrala, spune-i cum vreui ), nu va gandi prea mult si va vi doar supus si obedient, un bun sclav. Au fonduri nelimitate si au promis ca fac asta in 20-30 de ani.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Noi nici nu putem sa folosim robotica pentru a regenera tesuturile organice si tu...