| anonim_4396 a întrebat:

Unde va tundeti in perioada asta daca frizeriile sunt inchise?

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pun castronul in cap si ma tund ca in filmele cu americani

| RAY a răspuns:

Nici unde, las sa crească

| Violleta2022 a răspuns:

Nicaieri, stam in casa netunsi, ca doar nu trebuei sa ne etalam podoaba capilara, nicaieri.
Dusul zilnic trebuie mai departe, facut zilnic, dar de tuns, ras, machait, epilat si coafat, nu-i nevoie!

| TheDevil21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tin un pic sa te contrazic, epilatul si rasul sunt o mica mare nevoie ca fac parte din igiena corporala. Dar oricum le faci acasa.

| TheDevil21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tin un pic sa te contrazic, deoarece epilatul si rasul tin un pic de igiena corporala. Oricum se poate face acasa folosind lama de ras, ceara sau crema de ras.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheDevil21):

Atata vreme cat ti le poti face singur, acasa, esti ok, dar nu sunt necesare musai, ca poti trai si cu barba mare sau neepilat, ca doar esti in casa, iar igiena personala, tine de SPALAT, in primul rand.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dar cine este in casa? Majoritata lucra., La cumparaturi trebuie sa iesi., sau poate ai treburi personale deci tot e nevoie sa te deplasezi. La fete tunsul e optional intr-adevar, dar la baieti mai important. Nu ma refer la tuns cu pretentii ci simplu

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulet companii s-au inchis, alti lucreaza de acasa si o mare parte oricum nu lucreaza deloc, deci nu au motive sa iasa.
La cumparaturi poti iesii odata pe saptamana, nu zilnic.
Treburile personale le pui in asteptare, pana se incheie cu corona virus, ca nu-s urgente, asadar tunsul nu este o necesitate sau o urgenta, ci un moft care poate fii amanat.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ai fost pe afara sa vezi ce e in orase?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am fost afara in Romania, dar ai mei, care sunt in tara, imi spun ce se intampla acolo.
Eu sunt in Australia si aici suntem deja "inchisi" pentru 3 luni de zile. Lumea intelege si respecta, ca atare, desii noi am avut primele cazuri in 24 ianuarie, nu avem mai mult de 63 de morti.
Azi Guvernul Australian a anuntat ca vom mai sta 1 luna in izolare, ca sa fie siguri ca nu mai sunt cazuri de contaminare. Suntem deja "stadiul 3" de izolare.
Dar ce se intampla la ora asta in Romania, este din cauza idiotilor care nu vor sa asculte si sa inteleaga, ca se poate murii de acest virus.
Iesitul afara pe ascuns, plimbatul, vizitele la prieteni si rude, toate nu fac decat sa imprastie virusul. De aceea a si luat amploare.
Romania raporteaza intre 300 si 400 de cazuri noi de infectati, zilnic. Dar cifra reala este dubla sau tripla, dar fiindca nu sunt teste suficiente, raportarea nu este corecta.
Apogeul in Romania va fi probabil la sfarsitul lunii Aprilie si va creste dramatic numarul de morti.
Uite aici statistica:
https://www.worldometers.info/coronavirus/

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Acum inteleg de ce in general raspunsurile tale par a fi dintr-o alta lume., ca traiesti in Australia.
Aici e Rumania., Balcania. Acolo temperaturiile fiind mai inalte, virusul rezista mai putin pe suprafete.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Rezistă destul de bine și la temperaturi mari. Explicația e alta: fă o comparație între rata îmbolnăvirilor și densitatea populației, între diverse țări. O să constați că, în ciuda „izolării", cele mai mici rate de răspândire sunt acolo unde nu sunt mulți oameni pe km pătrat.
Cât despre răspunsurile Anesteziei... adesea doar ea le pricepe.

| mihai69 a răspuns:

În baie.
====
Auzi colo: „... tuns, ras, machait (măcăit, poate?!?), epilat si coafat, nu-i nevoie!"
Da, bine. Stai să crească blană... Anestezia salvează pandemia! rolling on the floor

| Mosotti a răspuns:

Ne tundem unu pe altul in familie, la mine e simplu, cu masina nr 3 sa ramana 1 cm parul si gata, ca asa ma tund mereu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Daca n-ai familie., daca n-ai prieteni care sa te tunda atunci lasi parul ca oaia?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce ai de facut?! Nu ai de ales, ori te tunzi singur, sau chemi un vecin, ii dai ceva si te tunde cat de cat, amic de pe langa casa. Si eu am problema asta, nu e parul mare dar vreau sa-l tund la 1 cm ca ma deranjeaza sa-l pieptan si sa am grija de el, am masina de tuns, ma putea tunde mama dar nu am reglaje sa pun nr 3, si deci nu merge.
Asta, iti aduc aminte ca din pacate suntem in "razboi", pe vreme de razboi chestii mult mai grave ca parul lasat, se pot intampla, si nu trebuie sa ne mire.

Te inteleg foarte bine, dar observ la foarte multi ca se mira de chestii care in situatii din astea, sunt normale. Pe perioade din astea, parul poate fi haihui, se poate cartela mancarea, muri de foame chiar, pot pica si utilitatile la o adica, libertatea de miscare mai ingradita ca acum. Nu convine deloc, dar asta este.
Asa ca da, stam cu parul ca oaia, mancam cu portia, avem curent cu portia in cel mai urat caz.

Se poate ajunge doamne fereste la carantina totala 1-1, 5 luni, cand armata iti aduce faina si altele in fata blocului sau la usa, si sa le iei, si aia mananci! Faci paine sau altele. Nu e de gluma. Asa a fost in china si iran, de aia au scapat.
Iar mai rau daca iar doamne fereste se agraveaza urat treaba si se baga legea martiala e grav! Te judeca tribunalu militar, nu mai iei amenda daca cineva face pe nebunu, si la parnaie imediat.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

La Carantina totala nu se va ajunge., In China, Iran Nu e democratie de aia s-a putut face asa ceva,
Unele tari incep sa ridice treptat masurile de restrictii., consider normal.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai democratia nu ajuta in situatii din astea, au scapat! Asa cum zicem noi ca nu e democratie.
In tarile unde se ridica treptat masurile, s-a respectat ce s-a zis, la noi?
Dar in Franta s-a prelungit cu o luna ca si la noi situatia de urgenta.

| gabicoo a răspuns:

Acasă. Te tunzi singur! Uniform la 6 mm!

| Ineys a răspuns:

Iti lasi parul lung.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Iti lasi parul lung sus., Dar pe lateral? problema e cand iti creste pe lateral aiurea,

| StrongHeart a răspuns:

Acasa cu masina

| GeorgeBerbec a răspuns:

Barbatii adevarati nu se tund niciodata

| anonim_4396 explică (pentru GeorgeBerbec):

Barbatii adevarati is cei cu parul scurt. Ca in armata.laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

E aici m-ai nimerit, mereu am parul la 1 cm.