| X3N0N a întrebat:

Urasc din suflet ca sunt roman si uneori am ganduri care duc spre suicid, ce ar trebui sa fac?
As putea sa dezbat toata ziua subiectul acesta dar voi incerca sa fac un mic rezumat.
Am 17 ani si da, eu sunt cel care pune de multe ori intrebari referitoare la "romance si straini".
Toata viata mea am fost atras doar de romance; desigur au fost fete si de alte nationalitati care mi-au atras atentia, dar mai mult de 99% dintre el romance.
Problema este ca deja de multa vreme am incetat sa cred ca romancele mai sunt interesate de romani. Media, filme, site-uri de socializare, ceea ce vad de multe ori in viata reala, fiecare si-a jucat rolul.
Am inceput sa ma intreb. de ce? de ce romancele iubesc strainii mai mult decat pe romani? Vreau sa spun, ca nu vad niciodata romancele sa fie atat de dragute sau de amabila sau sa se comporte asa de frumos cu romanii, asa cum se comporta cu persoane de alte etnii.
Ca sa o scurtez am incetat sa cred ca mai e vreo sansa ca o romance sa placa/iubeasca cu adevarat un roman. Mereu va fi un rrom sau un arab sau chiar un negru care va fi mai bun.
Zilnic zeci si sute de romance cu persoane de alte etnii, dar niciodata romani cu persoane de alte etnii.
Am ajuns sa cred ca marea majoritate a romancelor prefera tipi de alte etnii in detrimentul romanilor.
Nu ma intelegi gresit, nu este ca si cum am ceva impotriva acestor relatii dintre etnii, dar m-as fi asteptat ca majoritatea romancelor sa prefere romanii sau sa fie mai atasati de ei, dar nu este cazul.
Cum ma face asta sa ma simt? Ca ultimul gunoi. Nu este ca si cum am ales sa fiu roman, nu mi-am ales etnia; am fost nascut asa. Am eu vreo vina pentru asta? Nu este ceva ce pot schimba.
Cat despre bani, vad foarte multe romance care sunt cu rromi care nu au un potential financiar mai bun ca majoritatea romanilor. deci clar nu-i doar vorba de bani.
Urasc faptul ca sunt roman si uneori simt ca moartea ar fi singura solutie. Cel putin dupa moarte, nu suntem romani, nu suntem tigani, nu suntem arabi, suntem doar suflete.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ai probleme psihice. Ţi-ai făcut o fixaţie/obsesie pentru o idee, care nici măcar nu reflectă adevărul şi te chinui singur. Acum, pentru prostia asta, ai ajuns să te gândeşti şi la suicid...

Ţi s-a explicat deja de sute de ori că premisele tale sunt greşite, dar refuzi să înţelegi, aşa că nu văd cum te-am mai putea ajuta. Consultă un specialist!

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru X3N0N):

Poate pentru că faci generalizări pe baza a 2-3 cazuri, pe care le cunoşti sau poate pentru că eşti orb ori delirezi. Probabil câte un pic din fiecare.

România e plină de cupluri formate români şi românce, iar tu te plângi că femeile v-au abandonat.
Nu ai fost foarte bun la matematică, nu? Dacă premisele tale ar fi adevărate, majoritatea masculilor români ar trebui să fie singuri ori cu femei din import, ceea ce nu e cazul.

Ai grijă să primeşti un ajutor psihiatric, X3N0N, altfel rişti să o iei razna şi mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru X3N0N):

Trebuia de la bun început să admiţi că este vorba despre tine şi să nu o faci să pară despre toţi.

Ai anumite complexe şi handicapuri. Lucrează la eliminarea lor, devino o persoană mai bună şi atunci poate vei avea succes şi la femei. La tine personalitatea e problema, gândirea, nu etnia ori culoarea pielii.

Sau ai putea să te muţi cu "Misogin"/"Şofer"-ul şi să vă plângeţi de milă şi să urâţi femeile împreună.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauti o rusoaica care adora romanii.

| William a răspuns:

In loc sa te sinucizi ai putea sa iti schimbi cetatenia si numele.

| BiuL a răspuns:

Mai pui mult intrebarea asta?
Ti-am mai zis ca in viata mea nu am fost atrasa de niciun strain! Imi plac doar romanii. Calmeaza-te!

| RAY a răspuns:

Cu toti suntem o specie homos sapinens care a evoluat din primate in drumul nostru neam despartiti de frati nostri uni au ramas in africa alti spre asia,europa,america,Australia, dupa cum poti vedea cu toti suntem o singura specie ca exista alte rase e altceva diferenta intre tine si un strain e enorm de mica de fapt alege orice om de pe planeta e foarte apropiat genetic,si de ce ti rusine ca esti roman doar din cauza unor fete? da ce alea de afara sunt sfante? nu exista rase pure, nu suntem romani, chinezi, spanioli etc suntem o sibgura specie atat restul sunt basme fictive, in plus Romania e apreciata de uni straini, Romania e o tara bogata, habar nu ai ce este in tara asta doar sa vrei sa vezi ca hoti ne conduc ce vina are tara asta? si daca am fi arabi care ar fi problema?

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

Răspuns utilizator avertizat
| jeleeu a răspuns:

Oh, crede-ma ca stiu cum e, dar sinuciderea nu e un raspuns. sunt sigura ca vei gasi pe cineva potrivit pentru tine. si fetele alea de care vorbeai? nu te mai gandi la ele. daca nu vor sa fie cu un roman doar din cauza ca voi nu sunteti la fel de nu-stiu-cum ca ceilalti, e problema lor.
*imbratisare virtuala* o sa rezolvi tu cumva.