| rororef a întrebat:

Urgeent! am o culoare albastru deschis si vreau sa.l amestec cu o culoare pentru a obtine albastru inchis. cu ce culoare sa amestec? funda.

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Cu negru, poate.

| Carmen100 a răspuns:

Cu negruwinking

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Vreai sa te vopsesti?
sau sa pictezi.
De obicei se combina cu negru sau mov

poftim poate te ajuta.
Albastru:
Dacă foloseşti vopsea: Dacă vrei un albastru frumos tonurile de galben trebuie să fie aproape inexistente. Mi-a mers bine cu Atlantic Blue de la Directions (am fost făcută-n tot capul cu chestia asta, I miss my blue hair so fuckin' much T-T), mă ţinea în jur de 3 săptămâni, dar ador şi cum iese Shocking Blue de la Manic Panic (n-am încercat, dar din ce-am văzut pe net)
Dacă improvizezi: Aici nici măcar eu n-am citit concentraţia perfectă. Nu încă. Dar ideea e să pui cantitatea perfectă de albastru de metil în balsam, astfel încât să nu iasă nici turquoise, nici bleumarin, şi dup-aia să scapi o picătură de violet de genţiană ca să eviţi tonurile mai verzui (da' nu prea mult că iese indigo)

Albastru închis:
Dacă foloseşti vopsea: Blue Velvet de la Special Effects sau albastrul de la Splat se prind şi nu mai ies. Durează mult, în jur de 2 luni din ce-am auzit. Dar şi de Midnight Blue de la Directions ştiu că-i bun, chiar dacă n-am folosit. Ar trebui să te ţină şi ăla măcar o lună.
Dacă improvizezi: Balsam. Şi toarnă albastru de metil ca neamul prost. Pe mine mă ţine cam o săptămână jumate, apoi începe să se transforme într-un turquoise din ce în ce mai deschis şi mai stă aşa vreo două săptămâni.

Indigo
Dacă foloseşti vopsea: Teoretic, dacă amesteci Midnight Blue şi Plum de la Directions ar trebui să iasă un indigo care te ţine în jur de-o lună. Teoretic. You're free to test that.
Dacă improvizezi: Balsam + albastru de metil şi violet de genţiană all the way. Pe mine m-a ţinut vreo 2-3 săptămâni. Singurul downside e faptul că se duce în cel mai groaznic gri pe care l-am văzut în viaţa mea. But it's good if you like grey hair.

| rororef explică (pentru Elena_Maria_Dragan_1992):

Nu, vreau sa amestec farduri pentru a obtine unu albastru mai inchis.laughing :* multumesc pentru raspuns!