| anonim_4396 a întrebat:

Urmatoarea intrebare se refera la ''statutul'' femeilor/fetelor in aceasta sublima societate. Veti intelege pe parcurs de ce am pus cuvantul statut in ghilimele.

Inainte de a incepe, vreau sa zic ca nu am absolut nicio treaba cu femeile si cel mai probabil nu voi avea vreodata. Sunt exclusiv homosexual si momentan ma aflu intr-o relatie cu un alt tip. Avand asta in vedere, cred ca pot fi ceva mai impartial in ceea ce urmeaza sa zic. Si sper sa nu fiu catalogat misogin, caci nu e cazul.

Doar eu am senzatia ca femeia incepe sa aiba mai multe drepturi decat barbatul? Miscarea asta cu femnismul a fost inteleasa pe dos. Feminism inseamna militarea pentru drepturile femeii si EGALITATEA intre barbati si femei. Ei, din ce vad eu numai spre egalitate nu se tinde. Daca un barbat violeaza sa-i amputam testiculele, daca o femeie face asta, primeste ''pedepse sociale'' mult mai mici. De ce? Si asta e doar un exemplu. In general, daca o femeie comite o infractiune este judecata atat "social" cat si ''juridic'' mult mai indulgent decat un barbat. Cand vad comentarii precum ''bine i-a facut femeia ca l-a injunghiat pentru ca acesta o insela'' incep sa-mi pierd speranta. Daca era vice versa, aud ''animalul sa fie inchis, sa fie omorat etc''. Va spun eu dragilor si dragelor, nu are nimeni dreptul sa-l hacuiasca pe celalalt pentru ca ala/aia inseala. Chiar daca femeia e cea pagubita. Femeia care face asta se numeste criminala. Nu ca e femeie si vezi doamne ea ''are voie''.

E doar senzatia mea ca tot mai mult ne indreptam spre o societate in care femeia are mai mult drepturi decat barbatul?

26 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Lasa frate ca si femeile au fost subordonate atatea secole, in unele tari inca se mai intampla, mai lasa-le si pe ele sa iasa la iveala, glumesc cu asta. Tu cumva ai o vaga idee despre unele chestii dar nu e chiar asa cum zici tu, nu am auzit nicaieri ca daca una violeaza sau omoara sa primeasca mai putin, cazurile in care o femeie violeaza sunt mai rare pentru ca barbatii in mare parte se pot apara de ele fara probleme, din 10 cazuri de viol 8-9 cred ca sunt ale barbatilor, rar auzi sa violeze femeile, de obicei astea violeaza copiii fara aparare, ca pe barbati nu prea ii pot imobiliza si sa faca ce vor, adica depinde acum. Sunt o gramada femei criminale prin America de exemplu care au fost executate cand era pedeapsa capitala in vigoare. Da, stiu ce spui ca in lume a inceput s-o ia razna lumea privind femeile si persoanele de culoare, dar doar partial ai dreptate la aspectul asta. Lasa-le pe ratatele alea care demonizeaza barbatii, alea sunt niste tampite care sunt bagate in seama doar de alti tampiti, intr-o societate sanatoasa au dreptul la parere, nu si la pusul in practica a ideilor bolnave. Cel putin in Romania nu am auzit ca un om de rand (barbat sau femeie) sa nu plateasca pentru greselile facute privind incalcarea legii. Tu te-ai dus la extreme, mai dese sunt cazurile si ai dat extreme care nu prea se intampla (pedepse mai mici, toleranta), fapta e fapta. Ce auzi tu cu unele care injunghie se intampla in multe cazuri pentru ca inainte de asta au fost abuzate si au fost puse in situatia asta sa ucida pentru a supravietui, stiu ca suna aiurea dar in esenta e 'legitima' aparare, cu soti betivi care cauta scandal, subiectul e prea complex si sunt multe chestii de dezbatut aici, ai dat exemple care poate s-au intamplat dar in general nu-s valabile.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Destul de pertinent raspunsul tau... Eu mai mult am judecat reactia sociala sa zic asa. Adica ''Ce zice lumea''. Ma refeream si la cea juridica, dar mai pe secundar. Iar in cazul reactiei sociale nu ai ce zice.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, oarecum ai dreptate. Citesti anumite comentarii de la anumite situatii si te ia groaza la cat de deplorabila a devenit societatea, dar nu neaparat cand e vorba de femei ci in general.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Ma bucur ca imi dai dreptate

| Freya1 a răspuns:

Crimele se pedepsesc indiferent de cine le comite. Daca cumva un proces durează mai mult pentru o femeie ce omoară un bărbat este pentru a se cauta toate dedesuprurile sa fie sigur ca nu a fost sub legitimă apărare.Iar de violuri nu prea se pune problema, eu una nu am vazut nici un bărbat violat.
Dacă vorbim despre faptul că ea a omorât pe cineva ce a maltratat-o, violat-o si batut-o si eu sunt de parere ca a facut bine.Nu poti sa stai sa te schingiuie cineva, sa rămâi cu traume fizice si psihice si sa il lasi sa scape basma curata sa mai nenoroceasca si alte femei.
Dar da, cu crimele pentru înșelat sau alte nimicuri nu sunt de acord in nici o parte, iar cine susține asta are probleme.

Dar am vrut sa te intreb pe tine daca ai observat, ca forta fizica a femei este mult mai mica decat cea a bărbatului.Si daca ai mai observat ca abuzurile cele mai multe vin din parte bărbaților asupra femeilor.Iar daca stam putin sa analizăm (ca stiu si eu cazuri) legat de lege.De câte ori politia nu a intervenit cand o femeie a depus plângere ca e maltratata,bătută,ca i s-a luat copilul? De cate ori li s-a dat doar un ordin de restricție si ei au mers peste ele si le-au omorât? Cati bărbați ai vazut tu hărțuit,agasati, pipaiti fara voia lor si cate femei? Canti bărbați ai vazut tu dusi la produs de către traficanți si cate femei? Si daca e sa o luam pe aia dreapta, cati bărbați au pretentii de la femeia lor sa aduca si bani in casa, sa faca si cumparaturi, sa tina si casa ordonata, sa faca si copii de care sa aiba grija, sa si gătească...in timp ce ei dor merg la munca si vin acasa.Ca eu am vazut extrem de multi ce asa consideră că trebuie sa fie.
Si apropo de faza cu sexualitatea.Sti ce vedeam eu de fiecare dată când era mai cald si mergeam in parc? sau cand ieseam acum cativa ani de la liceu si ce probabil vad si acum daca ma pun linistita pe o banca? Labari pe la colturi ce nu au altceva de facut decat sa se uite la mine, sau la femeile ce trec, fara jena si sa se masturbeze.Si pe mine una ma incomodeaza, ma stanjenesc si nu pot sa stau linistită pe o bancă. Cati bărbați ai vazut in situatia asta? Si multe alte lucuri.
Eu consider ca femeia si bărbatul trebuie sa fie egali in drepturi.Eu sunt heterosexuala si am la randul meu bărbat acasa pe care îl srimez si respect.Dar nu e corect sa aruncam cu acuze asupra femeilor doar pentru ca noi nu am vazut niste lucuri sau nu stim niște lucuri.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Lung raspuns. Sa l iau pe rand asa laughing Te-a provocat putin intrebarea mea, ma bucura asta
Sunt de acord cu legitima aparare si sustin orice femeie care isi omoara violatorul pentru a se apara sau cazuri similare. Au fost cauzuri in care femeia a fost condamnata pentru ca s-a aparat, lucrur care nu e normal.
Numarul cazurilor care este evident mai mare in cazul barbatilor de violuri/crime etc nu este problematica abordata de mine! Si nu contrazice ceea ce am afirmat mai sus!
Sunt de acord cu politia si cu faptul ca nu foarte multa neseriozitate o caracterizeaza. De altfel am si afirmat in multe dintre comentariile mele.
Sunt de acord ca sunt barbati care exploateaza femeile, dar tot nu contrazice ce am zis eu mai sus
Nu am atacat femeile prin ceea ce am afirmat mai sus. Tu te-ai simtit atacata din motive diverse proabil.
Stima!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am simțit atacată.Dar daca femeia cere niște amărâte de drepturi normale nu insemna ca exagerează si ca e lumea ei.
Am scris ce am scris pentru ca ai generalizat si asta nu prea e corect.Da, mai sunt cazuri in care sunt favorizate, da, mai sunt cazuri sau situatii in care femeia este mai privilegiată sau ii este mai usor dar asta e si invers.Pentru ca fiecare sex are avantajele si dezavantajele lui.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Unele cer cam excesiv aceste drepturi laughing si fac prea mare tam tam

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Or mai fi ca peste tot.Ca nu exista pădure fara uscaturi.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Multumesc ca mi dai dreptate! Prind speranta! De acord si cu padurea!

| SilentRain a răspuns:

Cazurile de viol și crima sunt mai mari in rândul bărbaților
Iar la capitolul condamnare depinde foarte mult de, ce și cum se întâmplă / se încadrează în codul penal nu are relevanță dacă ești bărbat sau femeie
Nu exist acel "ea are voie ", multe femei sunt abuzate sexual, fizica și psihic, rămân cu traume care le pot aduce la stadiul de criminale
E un subiect mult prea amplu pentru a le catalog pe toate in același fel
Nu zic că nu există femeii criminale, violatoare etc, există dar că sunt mai rare cazurile de cat in rândul bărbaților

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Adevarat. Asta nu justifica insa nimic

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Statistic vorbind bărbați înclină spre impulsivitate și agresivitatea
Ce a-și putea să îți justific daca ți-am zis că în fața judecătorului nu contează dacă ești bărbat sau femeie ci gravitatea situației

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

De aia unele femei sunt judecate mai indulgent decat unii barbati cu cazuri similare aproximativ. Pentru ca nu conteaza in fata judecatorului ce esti laughing Si cand iti cauti job si ai 45+ nu conteaza varsta, tu doar esti prea calificat pentru asta si te respinge. Stii ce zic?

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok am înțeles, asta e opinia ta happy

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca ești subiectiv. O crima se pedepsește și te șochează la fel de mult nu contează sexul persoanei dar dacă te uiți la știri vei vedea mai mulți bărbați care recurg la acest gen de infracțiuni, la fel ca tâlhăriile, tot la știri dacă te uiți vei auzi mult mai des de pedofili și violatori, femeile din punct de vedere tehnic ca să zic asa nu prea pot sa comita un viol. Trecând peste asta dacă faci o statistica o sa vezi ca și în pușcării vei găsi mai mulți bărbați decât femei, poți sa faci asta sa studiezi problema asta a violentei pe dovezi. In plus violenta în familie se pare ca tot bărbații o produc mai des și asta fiindcă ei au mai multa forța fizica. În legătură cu feminismul, nu știu ce sa zic, la munca nu simt ca muncesc mai puțin ca un bărbat, din contra treaba plictisitoare care e de făcut am văzut ca de multe ori o face o femeie fiindcă se presupune ca are mai multa răbdare. Cat despre feminism, nu știu ce sa zic, eu nu vad ca legile ne favorizează sau ca ni se acorda mai multe drepturi. La ce? Sunt încă destui care considera și își educa fetele sa fie gospodine, adică curățenia și mâncarea sa o facă ea, deși poate are și job etc.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Faptul ca numarul violurilor/crimelor in randul barbatilor este mai mare nu inseamna ca acestia trebuia sa fie judecatie de societate mai aspru decat o femeie care comite astfel de lucruri. Am mai zis ca se tinde ca femeia sa aiba mai multe drepturi si asta in mod "nescris", faptul ca la munca consideri ca n ai avea mai multe drepturi nu contrazice afirmatja mea.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am văzut, citit ca femeile ce comit infracțiuni nu sunt pedepsite sau sunt pedepsite mai putin. Societatea e formata din oameni, probabil ca oamenii sunt mai indulgenți cu femeile pentru ca de alungul timpului ele au fost mai des victime, victime ale bărbaților, drepturi mai puține etc. Dar legea nu cred ca este indulgenta în cazul comiterii de infracțiuni

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Uneori este, alteori nu! Dar nu ma axam pe lege, ci pe ''judecata societatii'', acolo e marea problema. Si tu ai venit cu argumentul clasic de femeie care are senzatia ca e superioara barbatilor. Nu ma intereseaza ce a fost in trecut, asta nu inseamna ca de acum femeile au dreptul sa ''recupereze''. Faptul ca a fost asa in trecut nu le-a afectat pe femeile care s-au nascut in acest prezent fabulos si atunci de ce ar ''beneficia'' de trecut?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ți am explicat ce cred eu ca se întâmplă. Dacă societatea gândește astfel, nu e devina femeia nu impune ea societății ce atitudine sa adopte. Eu îți explic cum s-a ajuns aici. Chiar și în prezent femeile sunt mai des victime bărbaților decât invers, asta rămâne valabil. Dar eu cred ca ai o părere subiectiva. Eu nu as vedea cu ochi mai buni o criminala decât un criminal...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand vei naste tu si vei avea dureri menstruale lunar mai discutam. Pana atunci ce e de discutat? Te-a nascut tac-tu pe tine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A nascuta maica ta fara sperma lui taica tu? Uite unde era ascunsa fecioara Maria 2!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aici e vorba de nivelul de durere, nu de cum a procreat cineva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Draga mea fiinta, faptul ca o femeie este facuta din punct de vedere biologic sa suporte durerile alea si sa nasca nu ii confera alte avantaje si drepturi in plus in societate. Ma mir ca m-am mai complicat sa-i raspund cuiva ca tine rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bai misoginule, n-ai suficienta minte sa intelegi.