| Adry05 a întrebat:

V-ați gândit vreodată ce aiurea e faptul că la doctor și la alte servicii mergem pe recomandări? Adică dacă te doare un dinte îți întrebi prietenii de un dentist bun și mergând spre doctorul acela treci de alte 3-4 cabinete stomatologice. Oare de ce nu avem o lume în care în oricare din alea 3-4 cabinete stomatologice ai intra ai ieși la fel de mulțumit?

Răspuns Câştigător
| Lucian4 a răspuns:

Oameni sunt diferiti, in comportament si in educatie primita de acasa si scoala (societate). Fiecare intelege in modul sau cuvantul '''calitate''. Oricine considera ca ofera cea mai buna calitate a serviciului, alti din jur il vad altfel, de aici rezulta ca si-a facut o reputatie a lui/ei pentru fiecare dintre noi. Nu va fi nici un serviciu la fel nici in alta tara daca se merge pe recomandari. E si spiritul de turma in Romania(hai sa apelez si la parerea altora)

12 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Eu merg pe recomandări fiindcă exista și incompetenți (ca în orice domeniu), ce au pus în pericol viata oamenilor, când ai o problema și cineva în care ai încredere îți spune ca e doctor bun, chiar dacă el ca om poate nu e grozav sau te lasă să aștepți, e important ca munca sa și o facă cum trebuie și sa te simți în siguranță.

| Adry05 explică (pentru Emma30555):

știu de ce mergem pe recomandări, întrebarea reală era de ce nu toate unitățile oferă aceeași calitate a serviciilor cât să nu mai fie nevoie să mergem mereu pe recomandări

| Emma30555 a răspuns (pentru Adry05):

După părerea mea cum am mai spus, asta se întâmplă fiindcă în orice domeniu exista și oameni incompetenți sau mai puțin buni sau unii cu experienta mai mare alții mai mica etc. Cum exista contabili, avocați, ingineri, vanzatori, preoți fotbaliști etc, unii sunt mai buni alții mai talentați, alții mai profesioniști alții mai implicați în munca lor, altii mai experimentați asa se întampla și cu medicii

| Adry05 explică (pentru Emma30555):

Oh doamne da chiar nu înțelege nimeni ce zic laughing am și zis mai sus, că știu de ce se întâmplă asta, am zis că de ce n-avem o societate unde oriunde te-ai duce ai parte de aceeași calitate a serviciilor

| Emma30555 a răspuns (pentru Adry05):

Pt ca societatea e formata din oameni, iar serviciile tot de oameni sunt făcute, iar oamenii nu sunt toți la fel de buni. Alt răspuns cum ar trebui sa fie?

| Lucian4 a răspuns (pentru Adry05):

Oameni sunt diferiti, in comportament si in educatie primita de acasa si scoala (societate). Fiecare intelege in modul sau cuvantul '''calitate''. Oricine considera ca ofera cea mai buna calitate a serviciului, alti din jur il vad altfel, de aici rezulta ca si-a facut o reputatie a lui/ei pentru fiecare dintre noi. Nu va fi nici un serviciu la fel nici in alta tara daca se merge pe recomandari. E si spiritul de turma in Romania(hai sa apelez si la parerea altora)

| Nemessys a răspuns:

Cred ca intelegi putin gresit chestia asta.
Ideea ca noi oamenii facem greseala sa testam 2-3 locuri / produse / experiente si sa spunem ca deja sunt cele mai bune dintre toate.
Chiar nu ai auzit posesori de iPhone care numai asta au avut toata viata lor, ca sunt cele mai bune telefoane, fara le incerce pe restul'?
Oameni care spun ca Romania este de **** fara sa fi pasit vreodata in afara ei sau in afara continentului?
Sau genu' ala de lingusitori care-ti zic,, esti cea mai frumoasa femeie din lume" insa el a vazut doar 0.001% din femei?

Toata lumea spune despre orice ca este cel mai bun. Nu exista cel mai bun, exista cel mai potrivit. Eu pot sa spun acum despre un anume serviciu ca este cel mai bun, doar pentru ca MIE imi place si mi se potriveste, dar sunt mari sanse ca tie sa nu-ti place.

Asculta o parere de la cineva care le-a incercat pe toatewinking Dar nici aia nu o sa fie cea mai buna deoarece fiecare cu gusturile lui. Cineva iti poate spune ca cabinetul X de stomatologie este cel mai bun, insa pentru tine s-ar putea sa fie pretul cam mare.

Legat de ultima intrebare, asta poate fi pusa in orice domeniu, chiar si pentru magazinele de la colt de bloc. Oamenii sunt diferiti si au abilitati diferite, chiar daca practica aceeasi meserie. Unii sunt mai buni ca altii si sa nu uitam si de experienta. Diferenta se vede dintre unul care lucreaza 10 ani in domeniu si altul care abia a inceput.

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

Da știu că se aplică la mai multe domenii, am zis de doctor pentru că pentru doctori cerem cel mai des recomandări. Nu mă refer de ce recomandă oamenii ci de ce nu avem încredere să ne ducem decât pe recomandări în cea mai mare parte a timpului. Dar îmi pot da seama și eu de răspunsul la propria întrebare : pentru că ducându-ne random riscăm să ni se ofere servicii de proastă calitate : să dai de exemplu de un dentist care nu lucrează suficient de curat și te trezești cu o infecție de toată frumusețea sau nu-ți lucrează bine și lucrarea respectivă se infectează ori îți pică plomba ori etc. Problema ar fi de nivelul la astfel de institutii, de ce nu ni se acordă peste tot aceeași calitate a servicilor și siguranță? de ce li se permite să-și deschidă cabinete când lucrează în anumite condiții? Și da știu de cazuri de servicii proaste la medici, am o cunoștință care s-a dus la un ginecolog și na, era ușor timidă la început că nu ți-e chiar confortabil să-ți dai chiloții jos în fața unui necunoscut (hai să nu facem glume cu ONS prostești vă rog) și doctorița aia era ceva de genu „hai mai repede ce când ai făcut sex nu ți-a mai fost rușine?" gen wtf, normal că atunci când știi că riști să dai peste asemenea specimene preferi să cauți recomandări de încredere. eu de când am auzit cazu ăsta + ceva care mi s-a întâmplat mie cu-n medic mega brutal de am plecat plângând de acolo nu mai am încredere să merg la orice ginecolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate in privinta recomandarilor. Asa am mers eu la oftalmolog si dentisti..pe baza recomandarilor celorlati si nu am fost foarte multumita. Vorba aceea: La pomul laudat sa nu te duci cu carul.
E o intrebare foarte buna. Cred ca e teama aceea ca nerecomandat ar insemna neprofesionist, dar nu e asa. Nu o sa mai tin cont de recomandari. Unii profesionisti (foarte recomandati) isi permit sa te programeze la o ora si sa te lase sa astepti cu orele pana iti vine randul fara sa se scuze.

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

N-am zis că recomandările nu-s bune, din contră, aia e problema, că dacă intri în primul cabinet găsit pe stradă ai șanse mari și să primești servicii de proastă calitate la același preț sau poate chiar mai scump.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Aaa, inteleg acum ce ai vrut sa spui. Normal ar fi fost sa ofere toti servicii de calitate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi ieși la fel de mulțumit, că doar îți repara o măsură, nu-ți face o operație pe creier.Depinde cat de mult simpatizezi cu doctorul ăla.
Adevărul e că mai bine ai merge studiind persoana aia de la care îți iei serviciile, să-i ști motivațiile, inspiratiile, că poate fi unul fara prea mulți clienți dar care e extrem de pasionat de asta. Încât învață într-un an cat o fac alții în 10.

| Bruno92 a răspuns:

Recomandările sunt subiective