| Drimmero a întrebat:

Va considerati o persoana ghinionista sau una norocoasa? De ce?

110 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cu cât muncesc mai mult mă simt mai norocos.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

O fi si munca buna, dar in exces iti ia cheful de relaxare atat mentala si fizica.

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Putem considera cred și relaxarea o "muncă" întrucât e un obicei care trebuie cultivat și uneori ajungi să te lupți cu tine pentru a - ți da voie să fii fericit. E o muncă inedită pentru că necesită într-un final doar să fii.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Drimmero):

Asa este. Eu ajung deseori la Burnout.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Cea mai mare epuizare psihica o ai atunci cand incerci sa fii ce-ti doresti, incerci din rasputeri sa ajungi la idealul tau si apoi te vezi in fata altei situatii, e o dezamagire crunta.

| Drimmero explică (pentru WithinShadows00):

Stiu si eu cum e sa clachezi si sa fii rupt in 2, sa cad lat.

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Dar şi când îmbrățișezi necunoscutul. Ah, ce mai fericire!

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Orice ai face pe lumea asta, iti este necunoscut pana nu faci macar o data, conceptul asta de necunoscut e ceva impropriu, macar o data sa apuci sa faci orice activitate sau sa afli ceva, si deja devine ceva cotidian pentru tine.

| Ketch a răspuns:

Totul depinde de tine și de felul cum privești lucrurile.

| Speed99 a răspuns:

Nu exista noroc/ghinion. Exista doar "random chance", o simpla coincidenta.

| Drimmero explică (pentru Speed99):

Iar in concidente crezi, si in noroc/ghinion, nu?

| Speed99 a răspuns (pentru Drimmero):

Da, pentru ca (,) coincidentele nu sunt superstitii, precum norocul si ghinionul.

| RAY a răspuns:

Nu consider ca cuvintele noroc /ghinion au o rezonanta reala si pur simplu se intampla haotic, am avut ocazii cand am avut noroc si cand am avut ghinion, daca ma vad cu o fata si nu ma place, pur simplu nu m-a placut ca creierul ei nu ma gaseste un tip atragator =vedem ca vorbim de ceva hotic, daca mergi fara umbrela si vezi norii negri si te ploua cine e de vina? ai ghinion sau nu ai gândit rațional, noi ne facem norocul/ghinionul cu mana noastra cateodata sau e suma unor chestii intamplatoare, sper ca nu crezi in destin, astrologie?

| Drimmero explică (pentru RAY):

Nu cred in zodiace si alte prostii prevestitoare,, eu sunt de parere insa ca norocul si ghinionul sunt lucruri care se intampla si nu sunt doar inventii omenesti, stiu ca e mai usor sa dam vina pe oricine si orice pentru a ne scoate pe noi, dar am si eu o intrebare pentru tine, copiii care se nasc bolnavi si saraci si-o fac cu mana lor? asta e doar unul din exemplele ce mi-au venit in cap.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Tu ai impresia ca a intervenit ceva extern in chestia asta? pur simplu asa s-a intamplat,hai sa isi spun ceva,cea mai mare frica a omului este haosul,omul uraste lucrurile care se intampla fara un motiv el in lumea lui mica are nevoie de credinta, dogma, gandire care sal protejze de ceva haotic, chesti de genul sunt pur simplu intamplatoare sau suma a unor cauze, copilul ala s-a nascut in familie bogata pentru ca familia aia a devenit bogata pentru ca =suma a unor evenimente din trecut, si cei care se nasc bonavi la fel din cauza unor cauze dar nu ca ei au avut ghinion pur simplu asa s-a intamplat

| Drimmero explică (pentru RAY):

Acel pur si simplu nu denota ghinion/noroc? E fix ce ziceam eu...acel 'pur si simplu' are denumirile mentionate de mine.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Denota niste cauze a unor evenimente din trecut,chestile astea ghinion,noroc pot avea conotati supranaturale, pesudostiintifice, cei care au ghionion pot spune ca sunt blestemati =dogma de a crede in supranatural, cei care au noroc pot spune ca dumnezeu le da noroc =credinta in supranatural, nu stiu cum vezi tu lucrurile?

| Drimmero explică (pentru RAY):

Le vad ca pe situatii de pur noroc/ghinion.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ma bucur atunci, cateodata si eu am tendinte spre supranatural man, dar mereu caut o rezolvare nu sa dau vina pe x sau sa ma consider blestemat, creierul nostru e programat sa creada in credinte supranaturale

| Drimmero explică (pentru RAY):

Omul are nevoie de supranatural, traieste mai bine daca stie ca exista o zeitate care sa-i ofera protectie si sa-i satisfaca poftele.

In blesteme nu prea e bine sa te crezi, e efectul placebo acolo, iti induci in cap ca ti se intampla ceea ce ti s-a prezis, iar Universul lucreaza pentru tine si te nenoroceste psihic, declinul de acolo e declansat/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Cat de bine ai scris afirmatia aia, nu vrei sa intri in comunitatea noastra? ca incepator isi daruim 2 virgine, o lada de bere

| Drimmero explică (pentru RAY):

Daca nici drimmero nu are dreptate... eu am dreptate mai mereu, sunt nascut o data cu dreptatea!

Care comunitate?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Cea de liber cugetatorii

| Drimmero explică (pentru RAY):

Eu sunt liber cugetator, cam toti suntem,, avem propriile convingeri, propria personalitate, ca mai acceptam si ideile altora nu e nimic rau in asta.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ma bucur de asta, nu chiar toti, multe minti dogmatice, inchise sunt in Romania

| Drimmero explică (pentru RAY):

Nu te lua de romanasii mei,, sunt multi oameni inteligenti si prin tara noastra, nu e chiar asa cum zici tu.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am spus asta raule, si eu sunt pe jumatate ai uitat, uni nu toti

| Drimmero explică (pentru RAY):

Multor ale trebuie o educatie mare ca sa devina cineva in viata, sa aiba si vointa, si sa lasa ignoranta fata de propria persoana.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Trebuie o educatie mare ca sa devina cineva in viata? tradu in limba romana mai explicit

| Drimmero explică (pentru RAY):

Educatia e baza, eu ma refeream la acel tip de educatie in care sunt instruiti ce sa invete si sa aplice in viata, nu neaparat la comportamentul lor fata de societate, e si tiparul ala al educatiei important, dar cel mai important este ca el sa stie ce sa aplice in viata

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Eu ma refeream la acel tip de educatie in care sunt instruiti ce sa invete si sa aplice in viata
eu spun ca dezvoltarea personalitati are ca baza experienta personala care are un impact emotional,noi degeaba suntem invatati pentru ca pana nu gresesti nu poti sti cum e, degeaba i spui unui copil mic nu pune mana ca arde ca el nu stie ce inseamna ca arde, si un adult doar din experiente poate acumula informatie, invatatura, de aia degeaba facem teorie si nu practica

| Drimmero explică (pentru RAY):

De acord cu ultima afirmatia, dar totusi,, pe copil trebuie sa-l atentionezi pana nu e prea tarziu, poate sa fie in pericol daca il lasi singur sa exploreze.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

De acord cu asta, dar noi invatam prin experienta inclusiv limbajul, ai vrea un documentar?

| Drimmero explică (pentru RAY):

Asta se aplica oamenilor care deja constientizeaza pericolul si au discernamant,, ma refer la faza cu experienta, practic experienta inseamna constientizarea cunostintelor acumulate.

Da-mi link, o sa-l vad maine cel mai probabil/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

O sa isi ti le trimit ok, prin felicitare

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Interesant.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Dar pe tine care te-a 'atins' dintre cele doua mai mult? Acum vorbind ipotetic, imagineaza-ti ca ele 2 exista.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Ghinionul laughing. Dar cumva, am reușit eu să îl transform in norocel.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Foarte bine ca vine si primavara la tine, cu cate un ghiocel, se mai topeste si zapada ta.))))

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Drimmero):

" dar am si eu o intrebare pentru tine, copiii care se nasc bolnavi si saraci si-o fac cu mana lor? asta e doar unul din exemplele ce mi-au venit in cap."
bine punctat! dar pentru explicatii pe 'nteles sunt necesare dialoguri de multe-multe-multe ore

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Nu exista haos/hazard; doar aspecte inca neintelese! esti rod al hazardului? sigur nu! parintii si conceperea ta sunt elemente fixe si determinabile in timp si spatiu. pentru restul : trebuie doar sa accepti ca ai multe de invatat cum sa le poti intelege.winking laughing tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Doua vitrine cu lazi de bere? vreau si eu; macar o halba.winking laughing

| RAY a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Drimmero sa isi de a ca el e patron de echipa, are banii multi

| Drimmero explică (pentru RAY):

De unde pana unde patron?

| Doub a răspuns:

Amm norocul scris in fruntee, norocul meeeu

| Drimmero explică (pentru Doub):

Scrie Doub pe fruntea ta? Iar peste numele asta scrie 'noroc'?

| Clorox a răspuns:

Neah, nu cred in chestiile astea, am o viata de rahat cu sau fara ghinion laughing

| Drimmero explică (pentru Clorox):

Tu stii sa privesti doar partile negative?

| Clorox a răspuns (pentru Drimmero):

Ceva de genu'... Nu stiu ce naiba am, de la un timp ma simt naspa, realizez ca se cam duce totul naibii si singurul lucru pe care-l pot face este sa stau si sa privesc.
Dar nu mai conteaza, nu stau sa ma vait.

| GoldenZenith a răspuns:

De ce, mai, Drimmero? A dat norocul/ghinionul peste tine?
Cred că, până la urmă, pe amândouă ți le faci singur.
Dpdv religios, Noroc a fost un zeu păgân, căruia i se aduceau ca jertfa, copii. Cam aiurea.
Nu exista nici noroc, nici ghinion. Exista capacitatea sau incapacitatea de a face alegeri bune pentru tine.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Ce mai cunosti tu povestile religioase si mitologice,, se vede ca esti informata!

Eh, eu sunt de parere ca astea 2 iti intra-n viata fara sa vrei.
Au dat amandoua peste mine in decursul vietii.

| AC4S4 a răspuns:

Fiind crestin, nu cred in noroc si ghinion. Concepte pagane.

| HadesSs a răspuns:

Sa te consideri norocos cand te plimbi prin parc si gasesti 100 de ron pe jos? Sau sa te consideri ghinionist cand faci pana la masina?

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Ghinionista rau de tot. Nu am avut si eu parte de noroc niciodata.

| ShaOfHatred a răspuns:

N-am avut niciodata "acel noroc", gen la bani, scoala, relatii, etc.
O trebuit mereu sa-mi fac mereu norocul singura.

| Drimmero explică (pentru ShaOfHatred):

Banii ii faci muncind, scoala e ceva prea nesemnificativ sa zici ca ai avut noroc/ghinion, scoala iti testeaza doar memoria si educatia, nu are treaba inteligenta cu conceptul de scoala, ii aud pe multi ca au luat la examene nota 20, asta datorita faptului ca au stiut ce sa citeasca si au repetat si s-au pregatit.

Eh, cu relatile e mai greu pentru ca e ceva mai delicat, necesita multa atentie, multa determinare care au ca scop iubirea.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Drimmero):

Yeah,dar cateodata vezi oameni prosti care ajung sus doar prin noroc si no, parca ai vrea si tu norocul ala cateodata.

| Drimmero explică (pentru ShaOfHatred):

Chiar ma oftic ca oamenii care bazeaza doar pe noroc ( prostii) ajung sus de tot, au beneficii pe langa ei, iar unul care munceste si se dedica,, ajunge doar la sapa de lemn.

Nimic nu e vesnic, cu atat mai mult norocul/

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Drimmero):

Da,dar in momentul in care li se gata norocul, ei is deja sus, n-au stres, in timp ce noi tot jos rămânem.

| Drimmero explică (pentru ShaOfHatred):

Cum zicea mai marele Eminescu ' Memento mori',, se aplica si acolo, tot muritori sunt si aia, viata lor nu e vesnica, oricand poate sa vina declinul si la case mai mari.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Drimmero):

Era o poza,in care era un sarac si un bogat si apoi ca in mormant is egali. Da' dar una e sa ai o viata plina de bunatati,sa poti sa traisti mai mult pentru ca iti permiti, si numele tau sa fie amintit, si alta e sa mori sarac, suferind si probabil nimeni sa nu-si aminteasca de tine.
Oricat de mult am nega, am fii ipocriti sa zicem ca banii nu sunt cel mai important lucru.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Drimmero):

ACEI PROSTI PLINI DE NORC fac acele compromisuri pe care tu, din bun simt, nu o sa accepti niciodata sa le faci.

| Drimmero explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cum ziceam: prost sa fii,, noroc sa ai!

| CleanHeart a răspuns:

Si si, in ultimul timp ghinionista dar noroc cu simtul umorului happy

| RAY a răspuns (pentru CleanHeart):

Asa si eu, macar avem simtul umorului, las ca vor veni si vremuri mai bune sper in viata asta

| CleanHeart a răspuns (pentru RAY):

Daca nu, facem vremurile sa fie bune nu mai asteptam dupa ele happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna.Nu cred in ghinion/noroc, sunt doar rezultatul unei combinatii de factori externi.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Factorii aia externi duc la situatiile numite ghinion sau noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Norocoasa.
De ce? Fiindca mi-am descoperit ratiunea de a trai.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Pana acum erai inchisa in propria cochilie si nu vedeai cum arata viata in esenta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Am fost infasurata intr-un cocon al sufletului, a venit timpul metamorfozei.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Bwhahahaha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, tind spre "ghinionista", dar mai sunt si momente in care sunt norocoasa.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Stii cum se zice, mai rasare si soarele pe strada ta cateodata,, niciodata dupa furtuna nu mai vine a 2-a, ci soarele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

La mine a venit si a 2-a...si a 3-a...a 4-a

In fata soarelui meu s-a asezat un nor.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Da-l de acolo, pui un ventilator gigantic si il inlaturezi din fata peisajului, iar in loc de ploaie, ai si tu primavara, sau vara, dupa cum iti pofesti inima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Teoretic, iubesc ploaia si urasc caldurahee hee stii destul de bine ^^

N-am de unde sa fac rost de acel ventilator. A fost editie limitata

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Pai d-aia nu mai pleaca norul ala, ti-ai acceptat deja 'soarta', pune piciorul in prag si fa-ti caldura, adu-ti si singura primavara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu mai pleaca fiindca e la fel de idiot ca mine si s-a atasat de mine.

Are grija sa nu fac insolatie.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Tu asa esti mereu, nemultumita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Inca nu ai realizat asta? ^^

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Nu am realizat,, abia acum mi s-a aprins beculetul si mi-am dat seama de multe)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

De multe?laughing)

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Da,de ce te mira atat de mult?)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Pentru ca nu stiu celaughing))

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Tot ce se poate incadra in ' multe'))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Rautate pura big grin

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Ti se pare, nu sunt absolut deloc rau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu esti rau

Esti foarte rau

:p

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg inspre ce bati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Inspre nimic laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma consider norocos pentru ca am sanatate. Si am persoane in preajma carora le pasa de mine.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu cred in noroc sau ghinion. In viata ai si bune si rele. Consider ca mereu se poate mai rau.

| Teffan a răspuns:

Nu ma consider niciuna, nu suport termenii astia.

| Drimmero explică (pentru Teffan):

Mare hater te-ai facut ))))

| AndreiWeisz a răspuns:

Norocos, dar nu stiu de ce. Toti imi zic mereu ca am bulan, fie ca e la vreun examen cand pica chiar ce stiu, fie ca imi pica profi ca lumea, fie ca mai mereu castig cand jucam carti etc laughing

| suntsuper a răspuns:

Norocoasa

| Drimmero explică (pentru suntsuper):

E bine, scurt si la obiect))))

| Habbsha a răspuns:

Nici nici. Consider că obțin ceva sau fac să se întâmple anumite lucruri în funcție de cât de mult/puțin mă străduiesc și în funcție de ce alegeri fac.

| Drimmero explică (pentru Habbsha):

Stai sa ghicesc, nu crezi in noroc, dar nici in ghinion, mai degraba in propria alegere si evident in hazard?

| Habbsha a răspuns (pentru Drimmero):

Da, norocul sau ghinionul sunt rezultate ale alegerilor noastre sau a altor persoane ale căror acțiuni au influență și asupra noastră.
Să zicem că găsesc 5 lei pe stradă. Asta întâmplându-se în urma chestiei că un tip nu a fost atent când și-a scos cheile din buzunar și i-au picat banii. Deci, o acțiune de a lui, mi-a creat mie noroc, nu așa merg lucrurile?

| Drimmero explică (pentru Habbsha):

Atat de mult noroc ai daca gasesti 5 lei pe jos)))))

E o actiune de-a lui, dar asta e un exemplu banal, daca vei castiga la lotto fara sa cunosti numerele castigatoare, le dai la intamplare, aia ce mai e?

| Habbsha a răspuns (pentru Drimmero):

Era doar un exemplu, important era să înțelegi idea. Și acel dat la întâmplare e tot alegerea ta că doar tu le scrii.

Răspuns utilizator avertizat
| annempx a răspuns:

Nu ma consider nici ghinionista, nici norocoasa. ma consider o perosana normala care are parte si de noroc dar si de ghinion (poate putin mai mult de ghinion, dar fiecare cu viata lui)

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Hmmm. Norocoasa sau ghinionista laughing. Stii, sunt momente in viata cand pur si simplu ai " noroc chior" dar si momente in care acesta lipseste cu desavarsire. Daca voi castiga la loto atunci sigur sunt o persoana norocoasa, dar inca n-am pus nici un bilet.

| Drimmero explică (pentru ռօCօოოεռէ):

Baga un bilet,, poate ai sansa ta sa iei lozul cel mare, ai sansa ta, joac-o pana la capat, parerea mea.

In viata asta nu am avut parte de noroc. Nici nu exista noroc, norocul ti-l faci tu singur. Cate am mai patit, credeam ca efectiv cineva mi-a pus gand rau, eram la un pas de depresie, totul nu mai avea sens.

| 00LUNA00 a răspuns:

Mă consider o persoană norocoasă.
"De ce?"'-Am ajuns la această concluzie, deoarece în aproximativ toate momentele din viata mea lucrurile s-au aliniat în favoarea mea.

| Drimmero explică (pentru 00LUNA00):

E bine atunci daca lucrurile s-au aliniat pentru tine,, e bine de stiut ca ai norocul scris in frunte.