| Drimmero a întrebat:

Va considerati o persoana ghinionista sau una norocoasa? De ce?

110 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu consider ca cuvintele noroc /ghinion au o rezonanta reala si pur simplu se intampla haotic, am avut ocazii cand am avut noroc si cand am avut ghinion, daca ma vad cu o fata si nu ma place, pur simplu nu m-a placut ca creierul ei nu ma gaseste un tip atragator =vedem ca vorbim de ceva hotic, daca mergi fara umbrela si vezi norii negri si te ploua cine e de vina? ai ghinion sau nu ai gândit rațional, noi ne facem norocul/ghinionul cu mana noastra cateodata sau e suma unor chestii intamplatoare, sper ca nu crezi in destin, astrologie?

| Drimmero explică (pentru RAY):

Nu cred in zodiace si alte prostii prevestitoare,, eu sunt de parere insa ca norocul si ghinionul sunt lucruri care se intampla si nu sunt doar inventii omenesti, stiu ca e mai usor sa dam vina pe oricine si orice pentru a ne scoate pe noi, dar am si eu o intrebare pentru tine, copiii care se nasc bolnavi si saraci si-o fac cu mana lor? asta e doar unul din exemplele ce mi-au venit in cap.

| ShaOfHatred a răspuns:

N-am avut niciodata "acel noroc", gen la bani, scoala, relatii, etc.
O trebuit mereu sa-mi fac mereu norocul singura.

| Drimmero explică (pentru ShaOfHatred):

Banii ii faci muncind, scoala e ceva prea nesemnificativ sa zici ca ai avut noroc/ghinion, scoala iti testeaza doar memoria si educatia, nu are treaba inteligenta cu conceptul de scoala, ii aud pe multi ca au luat la examene nota 20, asta datorita faptului ca au stiut ce sa citeasca si au repetat si s-au pregatit.

Eh, cu relatile e mai greu pentru ca e ceva mai delicat, necesita multa atentie, multa determinare care au ca scop iubirea.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Tu ai impresia ca a intervenit ceva extern in chestia asta? pur simplu asa s-a intamplat,hai sa isi spun ceva,cea mai mare frica a omului este haosul,omul uraste lucrurile care se intampla fara un motiv el in lumea lui mica are nevoie de credinta, dogma, gandire care sal protejze de ceva haotic, chesti de genul sunt pur simplu intamplatoare sau suma a unor cauze, copilul ala s-a nascut in familie bogata pentru ca familia aia a devenit bogata pentru ca =suma a unor evenimente din trecut, si cei care se nasc bonavi la fel din cauza unor cauze dar nu ca ei au avut ghinion pur simplu asa s-a intamplat

| Drimmero explică (pentru RAY):

Acel pur si simplu nu denota ghinion/noroc? E fix ce ziceam eu...acel 'pur si simplu' are denumirile mentionate de mine.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Drimmero):

Yeah,dar cateodata vezi oameni prosti care ajung sus doar prin noroc si no, parca ai vrea si tu norocul ala cateodata.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Denota niste cauze a unor evenimente din trecut,chestile astea ghinion,noroc pot avea conotati supranaturale, pesudostiintifice, cei care au ghionion pot spune ca sunt blestemati =dogma de a crede in supranatural, cei care au noroc pot spune ca dumnezeu le da noroc =credinta in supranatural, nu stiu cum vezi tu lucrurile?

| Drimmero explică (pentru ShaOfHatred):

Chiar ma oftic ca oamenii care bazeaza doar pe noroc ( prostii) ajung sus de tot, au beneficii pe langa ei, iar unul care munceste si se dedica,, ajunge doar la sapa de lemn.

Nimic nu e vesnic, cu atat mai mult norocul/

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Drimmero):

Da,dar in momentul in care li se gata norocul, ei is deja sus, n-au stres, in timp ce noi tot jos rămânem.

| Drimmero explică (pentru RAY):

Le vad ca pe situatii de pur noroc/ghinion.

| Drimmero explică (pentru ShaOfHatred):

Cum zicea mai marele Eminescu ' Memento mori',, se aplica si acolo, tot muritori sunt si aia, viata lor nu e vesnica, oricand poate sa vina declinul si la case mai mari.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ma bucur atunci, cateodata si eu am tendinte spre supranatural man, dar mereu caut o rezolvare nu sa dau vina pe x sau sa ma consider blestemat, creierul nostru e programat sa creada in credinte supranaturale

| Drimmero explică (pentru RAY):

Omul are nevoie de supranatural, traieste mai bine daca stie ca exista o zeitate care sa-i ofera protectie si sa-i satisfaca poftele.

In blesteme nu prea e bine sa te crezi, e efectul placebo acolo, iti induci in cap ca ti se intampla ceea ce ti s-a prezis, iar Universul lucreaza pentru tine si te nenoroceste psihic, declinul de acolo e declansat/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Cat de bine ai scris afirmatia aia, nu vrei sa intri in comunitatea noastra? ca incepator isi daruim 2 virgine, o lada de bere

| Drimmero explică (pentru RAY):

Daca nici drimmero nu are dreptate... eu am dreptate mai mereu, sunt nascut o data cu dreptatea!

Care comunitate?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Cea de liber cugetatorii

| Drimmero explică (pentru RAY):

Eu sunt liber cugetator, cam toti suntem,, avem propriile convingeri, propria personalitate, ca mai acceptam si ideile altora nu e nimic rau in asta.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ma bucur de asta, nu chiar toti, multe minti dogmatice, inchise sunt in Romania

| Drimmero explică (pentru RAY):

Nu te lua de romanasii mei,, sunt multi oameni inteligenti si prin tara noastra, nu e chiar asa cum zici tu.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am spus asta raule, si eu sunt pe jumatate ai uitat, uni nu toti

| Drimmero explică (pentru RAY):

Multor ale trebuie o educatie mare ca sa devina cineva in viata, sa aiba si vointa, si sa lasa ignoranta fata de propria persoana.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Trebuie o educatie mare ca sa devina cineva in viata? tradu in limba romana mai explicit

| Drimmero explică (pentru RAY):

Educatia e baza, eu ma refeream la acel tip de educatie in care sunt instruiti ce sa invete si sa aplice in viata, nu neaparat la comportamentul lor fata de societate, e si tiparul ala al educatiei important, dar cel mai important este ca el sa stie ce sa aplice in viata

| Habbsha a răspuns:

Nici nici. Consider că obțin ceva sau fac să se întâmple anumite lucruri în funcție de cât de mult/puțin mă străduiesc și în funcție de ce alegeri fac.

| Drimmero explică (pentru Habbsha):

Stai sa ghicesc, nu crezi in noroc, dar nici in ghinion, mai degraba in propria alegere si evident in hazard?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Eu ma refeream la acel tip de educatie in care sunt instruiti ce sa invete si sa aplice in viata
eu spun ca dezvoltarea personalitati are ca baza experienta personala care are un impact emotional,noi degeaba suntem invatati pentru ca pana nu gresesti nu poti sti cum e, degeaba i spui unui copil mic nu pune mana ca arde ca el nu stie ce inseamna ca arde, si un adult doar din experiente poate acumula informatie, invatatura, de aia degeaba facem teorie si nu practica

| Habbsha a răspuns (pentru Drimmero):

Da, norocul sau ghinionul sunt rezultate ale alegerilor noastre sau a altor persoane ale căror acțiuni au influență și asupra noastră.
Să zicem că găsesc 5 lei pe stradă. Asta întâmplându-se în urma chestiei că un tip nu a fost atent când și-a scos cheile din buzunar și i-au picat banii. Deci, o acțiune de a lui, mi-a creat mie noroc, nu așa merg lucrurile?

| Drimmero explică (pentru RAY):

De acord cu ultima afirmatia, dar totusi,, pe copil trebuie sa-l atentionezi pana nu e prea tarziu, poate sa fie in pericol daca il lasi singur sa exploreze.

| Drimmero explică (pentru Habbsha):

Atat de mult noroc ai daca gasesti 5 lei pe jos)))))

E o actiune de-a lui, dar asta e un exemplu banal, daca vei castiga la lotto fara sa cunosti numerele castigatoare, le dai la intamplare, aia ce mai e?