| Drimmero a întrebat:

Va considerati o persoana ghinionista sau una norocoasa? De ce?

110 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

De acord cu asta, dar noi invatam prin experienta inclusiv limbajul, ai vrea un documentar?

| Drimmero explică (pentru RAY):

Asta se aplica oamenilor care deja constientizeaza pericolul si au discernamant,, ma refer la faza cu experienta, practic experienta inseamna constientizarea cunostintelor acumulate.

Da-mi link, o sa-l vad maine cel mai probabil/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

O sa isi ti le trimit ok, prin felicitare

| Habbsha a răspuns (pentru Drimmero):

Era doar un exemplu, important era să înțelegi idea. Și acel dat la întâmplare e tot alegerea ta că doar tu le scrii.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu cred in noroc sau ghinion. In viata ai si bune si rele. Consider ca mereu se poate mai rau.

| GoldenZenith a răspuns:

De ce, mai, Drimmero? A dat norocul/ghinionul peste tine?
Cred că, până la urmă, pe amândouă ți le faci singur.
Dpdv religios, Noroc a fost un zeu păgân, căruia i se aduceau ca jertfa, copii. Cam aiurea.
Nu exista nici noroc, nici ghinion. Exista capacitatea sau incapacitatea de a face alegeri bune pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Ce mai cunosti tu povestile religioase si mitologice,, se vede ca esti informata!

Eh, eu sunt de parere ca astea 2 iti intra-n viata fara sa vrei.
Au dat amandoua peste mine in decursul vietii.

| Bacemi a răspuns:

Cu cât muncesc mai mult mă simt mai norocos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna.Nu cred in ghinion/noroc, sunt doar rezultatul unei combinatii de factori externi.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Interesant.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Dar pe tine care te-a 'atins' dintre cele doua mai mult? Acum vorbind ipotetic, imagineaza-ti ca ele 2 exista.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Ghinionul laughing. Dar cumva, am reușit eu să îl transform in norocel.

| annempx a răspuns:

Nu ma consider nici ghinionista, nici norocoasa. ma consider o perosana normala care are parte si de noroc dar si de ghinion (poate putin mai mult de ghinion, dar fiecare cu viata lui)

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Foarte bine ca vine si primavara la tine, cu cate un ghiocel, se mai topeste si zapada ta.))))

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Factorii aia externi duc la situatiile numite ghinion sau noroc.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

O fi si munca buna, dar in exces iti ia cheful de relaxare atat mentala si fizica.

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Putem considera cred și relaxarea o "muncă" întrucât e un obicei care trebuie cultivat și uneori ajungi să te lupți cu tine pentru a - ți da voie să fii fericit. E o muncă inedită pentru că necesită într-un final doar să fii.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Drimmero):

Asa este. Eu ajung deseori la Burnout.

| Clorox a răspuns:

Neah, nu cred in chestiile astea, am o viata de rahat cu sau fara ghinion laughing

| Speed99 a răspuns:

Nu exista noroc/ghinion. Exista doar "random chance", o simpla coincidenta.

| Ketch a răspuns:

Totul depinde de tine și de felul cum privești lucrurile.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Cea mai mare epuizare psihica o ai atunci cand incerci sa fii ce-ti doresti, incerci din rasputeri sa ajungi la idealul tau si apoi te vezi in fata altei situatii, e o dezamagire crunta.

| Drimmero explică (pentru Clorox):

Tu stii sa privesti doar partile negative?

| AC4S4 a răspuns:

Fiind crestin, nu cred in noroc si ghinion. Concepte pagane.

| Drimmero explică (pentru WithinShadows00):

Stiu si eu cum e sa clachezi si sa fii rupt in 2, sa cad lat.

| Drimmero explică (pentru Speed99):

Iar in concidente crezi, si in noroc/ghinion, nu?

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Dar şi când îmbrățișezi necunoscutul. Ah, ce mai fericire!

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Orice ai face pe lumea asta, iti este necunoscut pana nu faci macar o data, conceptul asta de necunoscut e ceva impropriu, macar o data sa apuci sa faci orice activitate sau sa afli ceva, si deja devine ceva cotidian pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Norocoasa.
De ce? Fiindca mi-am descoperit ratiunea de a trai.