| JulyDreams a întrebat:

V-a durut vreodata inima de la Coca Cola? Mai devreme am baut doua pahare si acum ma doare cand trag aer in piept mai tare asa... Oare asta sa fie? Sau o fi simptom de corona?
Corona n-am baut.
Putin ingrijorator...

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cam riscant, va sari lumea panicata pe tine sa arunce cu pietre si bete, asigura-te ca ai masca de protectie de sudor pentru a te proteja de eventualele infectii.

On topic: Depinde cata cola bei pe zi sau cat de periodic,, e o cauza destul de probabila.

| Apokales a răspuns:

Cam da, am facut atacuri de panica de la cola, mai exact de la cofeina aia nenorocita. M-am trezit astazi la 2 dimineata cu inima batand ca la balamuc, fara sa am vreun cosmar sau asa ceva, m-a luat somnul pe la 4. Si daca n-am mai baut cafea sau cola am dormit in total cu noaptea si cu somnul de dupa-amiaza 11 ore. Am mai avut experiente similare si ma gandesc sa ma las de cola, dar sa imi pastrez obiceiul cu cafea, limitandu-ma ca si pana acum la doua cesti de cafea pe zi, maxim.

| JulyDreams explică (pentru Apokales):

Eu tind sa ignor ca si cola are cafeina... desi daca beau mult, ma agita la fel ca si cafeaua. Probabil tu bei noaptea cola de nu te lasa sa dormi? sad

| Apokales a răspuns (pentru JulyDreams):

Nu neaparat. Am avut o operatie acum cativa ani si beam doar cafea, fara cola, nici macar cea zero zahar care este mai nociva decat cea cu zahar, dar nu te ingrasa, oricum nu merita. Intr-o zi, pe cand inca ma recuperam, stateam la calculator si tocmai terminasem un joc, sorbisem ultimul strop de cafea si ma indreptam catre dus, imediat ce m-am ridicat de pe scaun am simtit ceva picurand pe langa mine si... surpriza era sangele meu, din nas. A inceput sa curga de parca nu se mai oprea, m-am speriat ca dracu' pana cand am zis sa intru totusi in dus ca n-am ce sa ii fac si sa astept. Cand mi-am intrebat doctorul ce a fost asta, mi-a spus ca este un atac de panica. Si am inceput sa imi pun intrebari, el nestiind ce consum eu zilnic. Problema era si ca operatia mea era facuta pentru ca aveam probleme cu sinusurile, plus cofeina consumata, ma gandesc ca toate astea au dus la acea sangerare de care nu am scapat usor, din nas.

| Apokales a răspuns (pentru JulyDreams):

Tin sa mentionez: cofeina este un drog, cafeaua este un drog. Daca astazi s-ar fi descoperit cafeaua, ar fi fost ilegala. Este cel mai folosit drog din intreaga lume si cu totii ii ignoram impactul, este un psihoactiv pe care ti-l da si gratuit la muncile de birou pentru ca creste productivitatea.

| JulyDreams explică (pentru Apokales):

Mama. horror

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Lasa cofeina. Mergi la un medic cardiolog si fa un EKG. Iti va zice daca e ok sa mai bei cola sau cafea. Pe EKG arata o gramada de date, inclusiv daca esti un candiat pentru infarct. Mie mi-a zis cardiologul ca daca nu ma linistesc cu cola (cofeina) o sa am probleme. Tensiunea imi era anormala pentru varsta (27). Am mers sa fac un simplu EKG care se cere pentru a face anestezie generala, ma operam de sinuzita. Cand colo cardiologul imi gaseste tensiune anormal de mare si inca ceva pe EKG, ei nu iti zic tot ce ai. Numai ce cred ei ca e ok sa stii.
Unii oameni nu se linistesc din vicii pana cand nu ii coboara un doctor cu picioarele pe pamant. A da, am avut si pietra la fiere, de 4 cm lungime. Banuiesc ca s-a facut dupa ani buni de baut cola. Cate o sticla de 2, 5 l pe zi.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-s nici chiar asa cu Cola, cam doua sticle la saptamana, cel mult, insa daca le aduni si cu cele doua cesti de cafea pe zi, atunci lucrurile se complica spre seara. Chiar incerc sa las Cola aia si toate sucuruile zero zahar si acidulate. In schimb cu cafeaua, chiar nu stiu, sa raman la doua, sa reduc la una sau sa o las de tot. Ma simt bine cu o ceasca, cu a doua ma simt foarte fericit tot restul zilei, iar daca nu beau toata ziua dorm foarte mult, n-am chef de nimeni si nimic, sunt irascibil, sunt dependent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Sangerare posibila si dintr-o tensiune foarte mare. Era pe net un clip cu un tip ce ridica niste haltere dar se foarteaza de zici ca sta sa crape. In cateva secunde de cand se forteza se ridice ii zboara sangele pe nas. Ghici ce tensiune mare o facut ala. Cu tensiunea nu te joci. Si eu am avut operatie de sinuzita maxilara cronica. Am sangerat foarte multe zile dupa operatie. Plus ca NU AI VOIE sa faci dus vreo saptamana pentru ca poti face hemoragie pe nas. De la caldura si aburi se dilata vasele nazale si ii bai.
Si eu am sangerat foarte mult la inceput dupa ce am venit acasa, aveam patul plin de servetele precum o fata care are perioada laughing
Un sfat lasa cafeaua, spre binele de mai tarziu.
Aveam la facultate o profa mai in varsta care ne-a povestit ca fuma foarte mult, intr-o zi a zis: stai asa ma, cine comanda aici? Io sau tigarile?
O luat tigarile si le-a aruncat. Trebuie si tu sa stabilesti cine comanda in viata ta, o apa lunga numita cafea sau tu?

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca nu ma mai intereseaza cat sangerez, si nici nu cred ca se va mai intampla. Adevarata intrebare este sa stau depresiv tot restul vietii sau sa beau o ceasca de cafea pe zi sau chiar sa indraznesc pentru mai mult? Stiu cum eram inainte si nu prea mai vreau, poti intelege asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la cola te poate durea in piept daca ai tensiune oscilanta. Cofeina iti ridica tensiunea, la fel ca cafeaua.