| anka a întrebat:

Va e mila de oamenii care se sinucid?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

De cei care sufera de o boala incurabila da, ceilalti sunt niste lasi. Daca ai pus intrebarea legat de cazul Madalinei Manole chestiunea este foarte ciudata, si-a premeditat constient moartea neputand suporta realitatea scaderi popularitati gandindu-se numai la ea neluand in considerare copilul pe care il lasa vitreg si durerea pe care o lasa sotului si parintilor. Urata fapta, lasitate.

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mi-e mila de cei ramasi in viata! Ei sunt cei care vor suferi ani intregi, vor duce dorul, cei care se sinucid nu mai simt nimic (dupa parerea mea), asa ca n-are de ce sa-mi fie mila de ei. Insa de cei, pe cale de a se sinucide, ajunsi la capatul puterilor, intr-un fel mi-e mila. Numai ei stiu ce e in sufletele lor. Cei care sunt pe punctul de a se sinucide, dar reusesc sa nu o faca, au tot respectul si admiratia mea. Iti trebuie multa putere si curaj, ca sa decizi sa infrunti greutatile vietii in continuare!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu stiu daca mila e cuvantul potrivit.In general sinucigasii sunt oameni neintelesi, oameni inchisi in ei.Cauzele pot fi multe dar o simpla parere e ca atunci cand un om simte ca nu mai poate, sa lase de la el, sa accepte situatia si sa mearga la un medic... Aproape orice probleme se pot rezolva.Suicidul e o cale simpla, o cale aleasa de lasi, dar uneori cine stie.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Intr-un fel da! Sunt oameni ajunsi la limita suportabilului, care cred ca moartea este mai buna decat viata lor, oricare ar fi ea! Sunt oameni care ar trebui ajutati, ca singuri nu mai pot s-o faca. Din pacate aceste suflete triste si chinuite tin in ei ascuns dezastrul care-i macina si cand familia sau anturajul isi da seama ce este cu ei...este prea tarziu! MM a mai avut o tentativa se sinucidere acum o luna! Oamenii acestia sunt bolnavi, nu lasi! Si boala psihica este o boala grava.Nu te doare altceva decat sufletul! Au o doza ce curaj pe care nu o avem niciunul dintre noi! Ca iti trebuie curaj si disperare sa renunti la viata! Si multa determinare si hotarare daca o faci si a II-a oara!

| Dan a răspuns:

Da, imi este mila de ei unde vor ajunge.
Te referi la Madalina Manole? Pacat de ea!

| CosteaVlad a răspuns:

Personal nu cred că poate fi vorba neapărat de milă în acest caz. Ţi-e milă de oameni care suferă, care au o viaţă grea, categoric, dar nu mi se pare relevant să spui că ţi-e milă de-un om că a murit, indiferent că este vorba de sinucidere sau de o moarte naturală.
Bineînţeles că sinuciderea este un lucru total inacceptabil, atât de biserică, cât şi moral şi din toate celelalte puncte de vedere posibile.
Însă vezi tu, uneori mai există şi circumstanţe atenuante. Mulţi, în urma greutăţilor foarte mari, a problemelor, a tristeţii, a sentimentului de indiferenţă al celor din jur faţă de ei, etc, pot recurge la astfel de gesturi. Este tragic, într-adevăr, dar asta este realitatea.
Chiar dacă nu sunt de acord cu acst lucru, nu o judec pe Mădălina pentru acel gest, a fost cântăreaţa mea preferată şi i-l respect. sad
Asta e viaţa, n-ai ce să-i faci... cu bune, cu rele, trebuie dusă mai departe.
O seară frumoasă!

| Abcfunny a răspuns:

Categoric NU!

| DeXxa a răspuns:

Nu, sunt niste lasi...

| ButterflyWings a răspuns:

Desigur...viata merita traita pana la capat pentru ca nu stii niciodata ce pierzi.

| Mihaitsa22 a răspuns:

Chiar deloc.Doar o fac cu mana lor...atata timp cat tu singur iti iei viata nu cred ca ar trebui sa planga cineva dupa tine, doar esti matur si stii cel mai bine ce ai de facutstraight faceParerea mea!

| KLapeman a răspuns:

Nu, ce sa le fac daca sau sinucis... ei cred ca au o problema la cap sinucigasi.

| Raluca_1748 a răspuns:

Nu imi este mila de acest gen de oameni, mi-e mila de cei ce raman in urma lor, de cei ce sufera din pricina lor, iar cei care sufera cel mai mult sunt copiii, care raman fara parinti. Nu are cum sa-mi fie mila de un om care se sinucide fara a se gandi la urmari, la cresterea si educatia copilului sau. Mi-e mila de cei ce raman cu ochii plini de lacrimi si sufletele sfasiate de durere.

| ßέßέ a răspuns:

Nu, din simplul motiv ca e dorinta lor sa moara si nu se gandesc la consecinte ( de ex. la persoanele care raman si suferastraight face ).

| catahardy a răspuns:

Personal, nu imi pare cool

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer pe unii nu as putea sa-i inteleg de ce isi iau viata fara sa se gandeasca deloc la consecintele vietii de dupa moarte...Sinuciderea este cel cel mai greu pacat, fiindca nu se iarta niciodata.Deznadejdea este cea care duce la sinucidere. Oricat de grele sunt cumpenele vietii, exista bunul Dumnezeu care ne salveaza, dar cine mai alearga astazi cu lacrimi in ochi la mila si indurarea Lui cea neasemanata? Viata este un dar, noi nu avem dreptul sa o luam, oricat de mari greutati am avea de indurat. Da, mi-e mila de asemenea oameni, care ajung atat de usor sa-si ia zilele, fara sa se gandeasca o clipa macar ca Cineva acolo sus ii iubea mult si-i putea scapa oricand din necaz.Sinuciderea inseamna necredinta, in primul rand.Totala inconstienta si deznadejde, nimeni niciodata nu ar putea cunoaste cu adevarat sufletul unui astfel de om sau ce anume l-ar putea duce la un astfel de gest necugetat. Cert este insa ca, sinuciderea este unicul pacat care nu are niciodata iertare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi este mila, dar nu numai de ei, ci si de toti cei care au frustrari, depresii si asa mai departe...
Sincer, cei care-si iau viata, nu-s atat de ''lasi'', pe cat par.

| chicka a răspuns:

Ce intrebare ar mai fi si asta? dude, depinde, din ce cauza s-au sinucis etc., dar nu cred ca mi-ar fi mila, dc sa imi fie mila, s-au sinucis de prosti ce is, din cauza problemelor in care s-au afundat SINGURI si oricum sinuciderea nu e o solutie, numai d-zeu iti ia viata, nu ai voie sa ti-o iei singur! man, ce capitol.