| anonim_4396 a întrebat:

Va place compunerea mea?

Intr-o zi de toamna, pasarile rupeau cerul in doua la plecarea in tarile calde.Frunzele si-au schimbat culorile si cateva dintre ele au cazut.Natura parca imbatranea.
Oamenii au plecat la cules de porumb, de struguri, de mere, de pere si altele.
Animalele isi adunau hrana pentru iarna.Cateva animale erau triste ca toamna a venit si ca va veni si iarna. O frunza statea de vorba cu o alta frunza. Una dintre frunze a zis:
-Nu mai este multe si o sa ne ducem si noi ca suratele noastre.
-Sa mai vorbim pana cat mai putem.Ca peste ceva timp, vom fi una cu pamantu'! exclama cealalta frunza.
S-a facut noapte. Cele doua frunze au vorbit pana au adormit.Vantul a inceput sa bata, dar totusi nu era frig afara, ba chiar cativa copii au inceput sa se mai joace de a prinselea, berbeleacul, capra.
Stelele luminau ca niste lumanari. Cerul era senin.Erau si cativa norisori grei pe cer.Luna era si ea pe cer, dar mai indepartata de lumanarele.
De dimineata, frunzele s-au trezit amandoua deodata si au simtit ca s-au mai desprins un pic de pe crenduta vestejita.Au inceput sa se agite.Amandoua s-au uitat in partea stanga a copacului de la poarta.Au vazut un covor multicolor de frunze imprastiate peste tot.Pe acoperisuri, pe strasini, pe potecuta care ducea la poienita, chiar si pe bancuta pe care o facuse bunicul pentru copii atunci cand spuneau povesti.
-Am ramas doar noi doua! a spus una dintre frunze.
Acum parca satul era pustiu.Nici o babuta iesita pe la poarta, nici macar fete tinere imbracate, aranjate in costum popular ducandu-se cochere cu parul lor castaniu si obrajii rumeni, vesele la biserica.
A inceput sa ploua.Frunzele mai aveau un pic si cadeau.Parca se chinuiau una pe alta.Acum prima frunza a cazut. Ea ii spune de la pamant:
-La revedere!
Cealalta frunza a ramas singura.Aceasta se uita la frunza desprinsa cum o luoa vantul.Nu peste mult timp, a cazut si cealalta frunza,
Ploaia care a fost nu s-a mai zarit de foarte mult timp.Copacul era gol.Frunzele nu mai erau.Cine mai intampinau copii la joaca?
Parca copii, au iesit din curti sa le spuna frunzelor ramase pe pamant
"adio!".

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este foarte frumoasa si exprima o toamna a paradisului tau interior, dar:
1.Trebuie sa dai un titlu potrivit
2.Cand zici,...'de mere, de pere si altele' daie formul 'si altele' nu prea da bine!
3.Ai acolo, animalele isi iau hrana pentru iarna. cateva animale... ei bine nu mai zici cateva animale pentru ca nu da bine absolut deloc!
In trest totul este ok! compunerea este foarte frumoasa... sper ca te-am ajutat cat de cat happy
Georgi

12 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Frumos Foarte frumos. Ar fi pacat sa nu continui. Felicitari. Esti tare Pa

| cristi202 a răspuns:

E f fromos... Chiar daca cred ca ar mai trebui un pic prelucrata, adica sa reiei si sa mai modifici un pic pe ici, pe colo. Oricum, daca tu ai compus-o, fara sa te inspiri prea mult din alta parte, consider ca e o compunere de nota 10. Daca ai mai prelucra-o un pic, ar fi arta, ar fi reusita si din punct de vedere literar.

| Keshaaa a răspuns:

Foarte frumos!

| Pirvu_Viorela_1999 a răspuns (pentru Keshaaa):

Ai mare dreptate e o compunere absolut minunata

| LoStEyEs a răspuns:

Daca cerul era senin, de ce-ai mai pus si cativa nori negrii?
Mai trebuie lucrata foarte mult. ai nevoie de ajutor. Dar de ex daca esti in clasa a-2-a sau a-3-a, e totul ok!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte frumos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fain dar mie imi trebuie o comp cu un animal intr-o zi geroasa de iarna,, imi dai un raspuns? sau o comp?
te rog!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sall.Frumos.Foarte Frumos. bv!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mrs mult chiar ma ajutat compunerea ta
j e ffffffffffffffff frumoasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Destul de naspa avand in vedere ca toate le-ai amestecat, nimeni nu mai intelege nimic!

| ionela8943 a răspuns:

Este frumoasa
nu zic ca nu dar, mai trebuie lucrata putin,
dar merge

| narcismen a răspuns:

E de clasa a 3 compunerea asta laughing