| Sarraa97 a întrebat:

Va roog ajutati-ma! nu mai stiu ce sa fac.Nu stiu ce am facut sau pe ce am apasat dar..stateam pe aici la calculator si dintr-o data mi s-a micsorat ecranul la calculator.Pe margini ii negru si numai in mijloc se vede micut.Va rog ajutati-ma si am incercat in desktop click dreapta si setting dar acolo imi mareste sau micsoareaza scrisul.Va rooooggg. FUNDA

Răspuns Câştigător
| liviu890 a răspuns:

Nu sunt sigur dar cred ca e din cauza rezolutiei... Daca ai windows 7 apesi click dreapta pe desktop -> screen resolution si setezi rezolutia MAXIMA!

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

Da am apasat dar nu se face la loc. imi este negru dar doar inaltimea daca intelegi

| liviu890 a răspuns (pentru Sarraa97):

Atunci inseamna ca este din setarile monitorului, daca are butoane monitorul cauta pe acolo prin meniu setarile

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

laughingda are si am cautat dar nimic si crede-ma ca am apasat pe toate butoanele de acolo

| Sarraa97 explică (pentru Sarraa97):

Si nu inteleg de ce mi s-a facut asa chiar atunci am scos un CD din calc

| liviu890 a răspuns (pentru Sarraa97):

Incearca sa il inchizi si sa il deschizi big grin (slabe sanse sa mearga dar incearca)

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

Am incercat
laughing

| Sarraa97 explică (pentru Sarraa97):

Si nu mais tiu ce sa fac ma enerveaza de imi vine sa ii trag una

| liviu890 a răspuns (pentru Sarraa97):

Pfff... da system restore la PC (dintr-o data mai inapoiata - de exemplu fa-l ca ieri)
apesi pe start, accesorii, system tools, system restore (o sa fie calculatorul exact ca acum 1 zi )

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

Deci..tot asa ii. Doamne si nu inteleg ca la cate metode mi-ai zis trebuia sa mearga una din ele.Ma enerveaza de mor

| liviu890 a răspuns (pentru Sarraa97):

Sigur nu e din setarile monitorului? ai incercat cu system restore? (incep sa raman fara idei)

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

Daaa.;((cryingcryingcryingsi nu stiu ce sa fac

| liviu890 a răspuns (pentru Sarraa97):

Ce placa video ai? cauta pe google ultimul driver la placa video si instaleaza-l, s-ar putea sa fie de la placa video ( si mie mi s-a intamplat mai demult ceva de genu si era de la placa video)

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

A incercat din nou cu system restore si mi se face ca ieri adica mi se aseaza toate cum au fost ieri dar nu dispare negrul ala tot acolo ramane

| liviu890 a răspuns (pentru Sarraa97):

Inseamna ca nu e de la placa video sau din setarile PC-ului. sunt 100% sigur ca e din setarile monitorului... mai incearca pe acolo sa umbli prin setari, trebuie sa fie ceva

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

Da spune-mi tu ce sa apas ca eu le-am apasat pe toate

| liviu890 a răspuns (pentru Sarraa97):

Am gasit la mine meniu -> imagine -> optiuni imagine si cred ca ai acolo o chestie cu 4:3 sau 16:9 apesi pe ea si o schimbi din 16:9 in 4:3 sau din 4:3 in 16:9 sau ceva de genu... sa imi spui daca iti merge

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

Da ce meniu?big grinbig grinD:laughing

| Sarraa97 explică (pentru Sarraa97):

Am mai apasat pe butoane acolo la monitor si imi scrie tamano caa ii pe spanioala si scrie tamano H. si imi arata ca ii pentru latime si tamano Y. care imi arata ca ii pentru inaltime si ala de inaltime merge si mi se mareste si merge dar pentru latime care imi trebuie mie nu merge

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

Unde scrie imagine?:d

| liviu890 a răspuns (pentru Sarraa97):

Imagine e un submeniu din meniul principal si acolo ar trebui sa scrie ceva de contrast luminozitate, claritate si Optiuni imagine ( si s-ar putea sa aiba si resetare imagine ) si daca ai zis ca ai pe spaniola incearca sa faci in asa fel incat sa ii dai lui H valoarea 16 si lui Y valoarea 9, oricum ce monitor ai? ce rezolutie maxima suporta (ca in functie de astea ii dai lui H si lui Y valori)

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

Rezolutie ca marire daca la asta te referi 800x600 si micime 1280x1024

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

Si H ii 46 si V (ii V in loc de Y scuze) si V ii 75

| liviu890 a răspuns (pentru Sarraa97):

Pfff e complicata treaba big grin nu are un buton de restore pe acolo? sa il faci ca inainte? sau i-a incearca sa scoti monitorul din priza si sa il bagi la loc

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

Sper sa nu razi nu ma pricep foarte bine la chesti din astea nu s-a ivit ocazia sa invat

| Sarraa97 explică (pentru liviu890):

Ok.scuze ca deja stiu ca te-ai plictisit asta e nu stiu ce o sa fac ca nu imi place asa si o sa vad eu ce o sa ii zic mamei:d

| liviu890 a răspuns (pentru Sarraa97):

As fi continuat sa iti dau sfaturi dar trebuie sa merg la meditatii, oricum e din setarile monitorului, daca e poate iti fac eu cu teamviewer dupa ce ma intorc