| anonim_4396 a întrebat:

Vă salut. Am un subwoofer Genius 5.1 Model: SW 5.1 Home Theater. El are Difuzor Bass de 16.5 cm de 100W RMS 8ohmi. Întrebarea este, pot să pun un alt difuzor BASS de putere mai mare "200 – 250 Watti" dar să rămân la 8ohmi? Dar unde pot afla capacitatea maximă în Watti a subwoofer-ulu? Sper că aţi înţeles ce vreau.

6 răspunsuri:
| cozmalau a răspuns:

Pai daca subwoferul de 200-250 w are o rezistenta de 8 ohmi poti sa il inlocuiesti cu cel deja existent, dar faza este ca nu o ti se auda mai tare bassu daca e mai puternic difuzorul de bass, amplificarea tot aia e. Puterea subwooferul de obicei este pe magnetul difuzorului, daca nu scrie nu ai cum sa afli cu exactitate.

| Saveluc a răspuns (pentru cozmalau):

Imi pare rau ca nu ai inteles. frate nu inteleg cat de dificil sunt frate in scris? Nu va inteleg mai pe nimeni. Uite cum sta treaba. Repet. Eu am un subwoofer Genius 5.1 Model: SW 5.1 Home Theater. El are Difuzor Bass de 16.5 cm de 100W RMS 8ohmi. Toate bune si frumoase pana aici. Da? Ok. si vreau sa pun un difuzor bass de 200-250 watti.

| Saveluc a răspuns (pentru cozmalau):

Apropo. Pe difuzor scrie 100W 8ohmi

| cozmalau a răspuns:

Da mai se poate pune unu mai puternic, nu se intampla nimic, dar rezistentele lor trebuie doar sa fie la fel (8 ohmi).Ai inteles acum?

| Saveluc a răspuns (pentru cozmalau):

Super. Mersi mult de tot. Exact ma bucur ca ai inteles. Deci se p[oate? Ok. mai astept si alte pareri. Mersi, mersi inca odata

| laserworld a răspuns:

Din pacate nu sunt bas-difuzoare de 16 cm:happy cu 250w rms/putere.