| autodidact a întrebat:

Vă salut, Pe ce capitole/unități de învățare din programa de matematică de liceu ar trebui să pun accent pentru a face față onorabil uneia dintre specialitățile economice (Contabilitate și informatică de gestiune/Management/ Economia Comerțului, turismului și serviciilor)?

2 răspunsuri:
| katin a răspuns:

Matematica nu e istorie sau alt obiect unde tocesti 2 lectii si gata. Matematica nu suporta nici intreruperi. Acolo daca nu stii tot, nu faci nimic.

| autodidact explică (pentru katin):

Ai perfectă dreptate, trebuie să recunosc acest lucru. În matematica, totul se leagă, mereu trebuie să te raportezi la ce ai lucrat anterior, să ai o bază solidă, să lucrezi tot timpul, să fi mereu conectat, dar mă gândeam că trebuie să existe capitole/unități de învățare din programa de liceu care trebuie aprofundate, aspecte de care te vei lovi și la facultate: statistică, probabilități, matrici, ecuații, matematică financiară..., mai puține elemente de geometri, trigonometrie. În acest sens, dacă îmi poți oferi câteva sugestii. Mulțumesc!