| chiftelutacrocanta a întrebat:

Vi se pare normal ca intr-o casnicie barbatul sa aiba datorii de sot si femeia sa aiba datorii de sotie? Cum adica datorii maa? Deci casatoria nu e o libertate? Casatorindu-ma imi fac datorii? Ce e aici,sclavie sau casatorie? Da ce,jucam teatru vechi intr-o casnicie sau ne comportam liber si ne iubim? Ma,voi nu v-ati plictisit sa traiti aceeasi poveste ca altorai? Ne casatorim,facem copiii,ii trimitem la scoala,femeia spala vasele,barbatul se duce la servici,toti impreuna intr-o casa,femeia doarme intr-un pat cu sotul,copiii merg afara la joaca, parintii stau in casa la TV, bla bla bla, da ce-i asta? Unde-i unicitatea si evolutia atunci? Inteleg ca a avea caldura, mancare si apa langa fund e o necesitate pentru a supravietui, dar in halul asta ma? Sa faci ce au facut si altii si sa traiesti aceeasi poveste ca a lor? Sa joci teatru intr-o casnicie ca in filme? E frumos asa ceva?

1 răspuns:
| BloodyLips a răspuns:

Nu,copiii ii fac pe părinți, părinții fac niște găini, găinile fac niște oua, ouăle sunt mâncate de copii iar coaja de părinți. Găinile ronțăie degetul mic al copiilor, asa ca ei amesteca fasolea din lighean. Găinile pilotează avionul și lasă copiii și părinții pe insula fericirii unde găsesc femei și găleți.Copiii se îndrăgostesc de femei iar părintele bărbat de o găleată. Femeia își pune mănușile și face mici cu vanilie.Dar vine o găina care pilotează un vas de război struț și fura micii cu vanilie de pe insula fericirii.Asa ca bărbatul ciugule găleata.El se așează cu găleata sub o vata pe bat și linge o lingura de lemn cu sclipici. Apoi o învinge în pământ iar găleata pune pe lângă ea floricele verzi cu sânii. Femeia se freacă de covor.Ea devine geloasa și aleargă pe hol cu picioarele incolatacite pana la găleata și o umple cu sana.Copiii vin cu lesa și o opresc. Femeia spala buricul copiilor cu sana iar peștii pescuiesc bărbatul. Și au trăit în fala și biruință pana la adânci bătrâneți.