| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare ok diferenta de varsta de 1 an jumate intr-o relatie? Fata 13 iar baiatul 11 jumate. Mie mi se pare ok daca baiatul e mai mare doar ca mi se pare ciudat ca baiatul sa fie mai mic insa vreau si eu parerile voastre

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

De ce draga ti-a facut greata?! Doar n-a vorbit de canibalism, a vb de o relatie, nu conteaza ca fata are 13 si baiatul 11, 5, ce are? Important e sa se placa si atat, si daca e ceva, sa se protejeze. In occident de pe la 13 ani incep relatiile, nu e nimic aiurea.

Din moment ce fata simte atractie, deja corpul ei este facut pentru a avea o relatie, altfel nu simtea cum nu simtea la 10 ani, daca a venit si ciclu e clar.
Fortarea relatiilor mai tarziu era doar o chestie sociala, nu si naturala.
Plus ca gandeste-te ca mancarea hormonata a grabit ceva dezvoltarea la copii, si de aia apare mai devreme atractia, nu e asa simplu pe cat pare.
Acum 30 ani asta aparea de la 15 ani in sus, acum de pe la 13.

93 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Da, dar... nu la varsta asta. Bagati "Fortnut" sau sotron, ca nu ajuta cu ceva aceasta relatie, lasati-o balta.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Celcestietot):

Crezi tu? Fratele meu si-a facut relatie in 2014(cand avea 14 ani) cu o fata mai mica decat el cu un an si in prezent inca sunt împreună, adica 6 ani in care probabil si ei au primit pareri de genu "nu o sa va tina prea mult, relatia la varsta asta nu va merge etc" uite ca o sa ajunga sa se si casatoreasca formând o familie minunata, daca am 13 ani nu inseamna ca ma joc fortnite etc si asta nu inseamna ca in continuare nu imi voi petrece copilăria, ba chiar incerc sa mi-o petrec din plin si sa nu stau prea mult pe telefon. Si din cate am vazut si la alte intrebari a altor persoane vad ca majoritatea părerilor tale sunt proaste si doar asa ca sa se afle in treaba. Bruh, incearca sa gandesti mai pozitiv pentru ca nu vei ajunge nicăieri cu mentalitatea asta. Multa bafta in continuare si sper sa tii cont de ce ti-am spus acum

| Celcestietot a răspuns (pentru CristianaCrss):

Una este la 14 si mai mica fata, alta la 13 si la tine este si mai mic prietenul. Mai mare, trebuie mai mare. Parerile mele sunt proaste? Ce stie un copil de varsta ta despre ceea ce este corect si ce nu? Esti mica, incerci sa urci la mine si de fapt cam pierzi altitudine, pacat... trolule sad.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Celcestietot):

Am spus "majoritatea" si nu e mare diferenta daca eu am 13 iar el avea 14 si ca el e mai mare. Varsta nu conteaza pana la o anumita masura. Si intre parintii mei este diferenta de un an, mama are 42 iar tata 41 doar ca ei s-au cunoscut cand mama avea 19 iar tata 18 ani. Ce e asa grav in a avea relatie la 13 ani cu un baiat mai mic decat mine? Crezi ca o sa facem chestii de adulti sau ce?

| Celcestietot a răspuns (pentru CristianaCrss):

Imi urmaresti raspunsurile din umbra. Una este cand esti major, adult, alta acum. Numai la treburi de adult nu ma gandeam eu.

| troleibuz a răspuns:

Mi s-a facut greata citind intrebarea. Absolut nimic ok in asta. Puteti sa va jucati in nisip si fara sa fiti "într-o relatie". Ce inseamna relatie? Un an si jumatate nu este o diferenta mare la maturitate. Dar la varsta asta diferenta este gretoasa si anormala. Esti un copil. Iar el e un copil si mai copil decat tine. Un copil nu decide sa aiba o relatie. Nu are discernamant. Daca parintii va incurajeaza ar trebui reclamati pentru abuz si neglijenta. Experienta asta o sa va afecteze negativ in viitor. Traiti copilăria. Daca te atrag și alti copii atat de mici te sfatuiesc sa vorbesti cu parintii sa te duca la psihiatru. Unele apucaturi pedofile pot fi tratate la timp.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca esti de etnie roma, zi sa ne prindem si noi. Daca nu, mi se pare cam ridicol sa zici ca la 11 ani si ceva ai "o relatie" cu cineva de sens opus...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea conteaza vârsta, din ce am observat relațiile care se formează între vârstele de 13-17 tind sa țină mai mult. Adică în copilărie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru troleibuz):

rolling on the floor
Tu te jucai in nisip că nu erai in stare de o relație la vârsta aia.

| RKBlue a răspuns:

Deci...
E putin cringe ca fata are 13 si baiatul 11 si jumatate.
Dar e mai putin ciudat decat un baiat de 19 cu o fata de 15, asa ca...
Diferenta de un an si jumatate nu e relevanta cand vine vorba de adulti.La copii e mai relevanta.
Daca as avea 13 ani nici nu m-as gandi sa intru intr-o relatie cu un baiat de 11-12 ani.
P.s.
In legatura cu un raspuns de-al tau la un comentariu.
E dragut ca fratele tau are o relatie atat de lunga, insa e iarasi cringe daca s-ar casatori pe la 20 si ceva de ani...
Aia e varsta la care experimentezi, iti tariesti viata la o alta intensitate, chiar daca o faci alaturi de cineva, casatoria o poate afecta punand prea multa presiune.

Anyway, cat acea fata(cea de 13 ani) nu profita de baiat, nu vad nici o chestie prea rea.

| Anonima163333 a răspuns:

Ii un pic aiurea, dar daca tineti unul la altul nu este nimic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Defineste,,relatie'' la 13 respectiv 11 ani!

Ce faceti impreuna? Iesiri la suc,pizza,cu rolele, un film la unul din voi, bineinteles cu un adult? Si cam asa, nu?
Cam asa vad eu activitatile vostre!
O diferenta de doi ani e ok, nu conteaza cine e mai mare!
E IMPORTANT ca parintii vostri sa stie in pemanenta unde sunteti, ce faceti si cat stati!

| troleibuz a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa fii in stare sa ai o relatie la 11 ani? Tu nu esti in stare nici la 22...

| troleibuz a răspuns (pentru anonim_4396):

Baiatul are 11. Nu 13.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, adica la anii astia ma refer la niste relatii sweet, iesiri afara, in oras, cu bicicletele, roelele etc, in niciun caz relatiile sexuale happy

| CristianaCrss a răspuns (pentru RKBlue):

Cand l-am cunoscut pe acel baiat nici nu ii dadeam 11 ani jumate, m-a întrebat cati ani ii dau si am zis 13, e inalt, stie sa se imbrace super(am dat ca exemplu pentru ca eu la 11 ani jumate nu prea stiam sa ma imbrac frumos, poate ca nici acum nu stiu dar cred ca mi-am îmbunătățit stilul vestimentar) etc, adica nu arăta de 11 ani. Si da, e cam cringe ca fata sa fie mai mare dar daca o sa ieșim nimeni nu o sa isi dea seama ca eu sunt mai mare(decat prietenii nostri) pentru ca cum am spus si mai sus, e inalt (cam cu un cap mai inalt decat mine) happy

| CristianaCrss a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, probabil din simplul fapt pentru ca ies mai des si mai mult afara prin cartier, in oras, chiar si la joaca de ce nu? Si ne atasam foarte mult unul de altul. Nu stiu daca am dreptate dar eu asa cred

| RKBlue a răspuns (pentru CristianaCrss):

Daca va simtiti bine, atunci e bine.
(si cu chestia de varsta ar fi fost putin cringe si invers, nu din cauza ca el e baiat si e mai mic.Dar nu e o diferenta cer-pamant, cum vezi la altii)

| CristianaCrss a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, nu sunt de etnie roma, suntem amândoi romani si nu te gandi la relatiile sexuale ci la relatiile sweet de copii(iesiri pe afara, prin oras, cu rolele etc, am mai dat exemple intr-un alt raspuns)

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Doamne, mai greata mi s-a facut mie citind răspunsul tau. "apucaturi pedofile" ti se pare ca am 18 ani? Nu.

| troleibuz a răspuns (pentru CristianaCrss):

Aia e relatie de prietenie. Nu e normal sa fii atrasa de copii nedezvoltati.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Ce legatura are?

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Oarecum. Dar si eu sunt copil frate, nu e ca si cum am 20 de ani si plac un baiat de 10. E baiat si sincera sa fiu pare mai mare decat mine, eu am 13 impliniti acum o saptamana iar el urmeaza sa faca 12. Am vrut sa stiu si eu parerile voastre dar unele chiar mi se par can exagerate...

| troleibuz a răspuns (pentru CristianaCrss):

Nu sunt exagerate. O sa intelegi cand o sa cresti cat de anormal e.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Sper sa nu

| Fatamuntilor a răspuns (pentru CristianaCrss):

Bravo
Dar nu o poti numi relatie, pentru ca mintea oricui zboara departe.
Sper ca parintii vostri sunt in tema.

| eckblume a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce sotron... Am vazut o poza cu doi copii de 11 si 12 ani. Stii ce scria la descriere? "Marii bombardieri!" Sa te feresti de gastile cu pusti de 10-13 ani mai mult decat aia de peste 20 laughing)

| eckblume a răspuns:

Nu exista diferente de mentalitate? Una e sa ai 13 si alta e sa ai 11. Cum privesti tu relatia? In ce consta relatia asta?

| OldSoul a răspuns:

La varsta aia ar trebui sa faceti schimb de jucarii.

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Nu mi se pare deloc anormal pentru ca, am o pereche de vecini care sunt impreuna de mici iar ea este tot cu 1 an si jumatate mai mare. Sunt copii buni, se plac de mici si continua impreuna o relatie frumoasa care se va dezvolta cand ei vor fi mai mari, acum sunt prea-adolescenti, ea avand 16 ani jumate iar el 15.

Deci atat timp cat cuplul de care tu precizezi nu cauta sa faca prostii, sa experimenteze sexul sau nu se trag in jos...Este perfect, o relatie care va creste odata cu cresterea lor in varsta.
Mai cunosc cateva cupluri care sunt impreuna de mici de la 13-14 ani iar acum sunt casatoriti avand cu totii 20+ de ani.

Numai bine!