| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare ok diferenta de varsta de 1 an jumate intr-o relatie? Fata 13 iar baiatul 11 jumate. Mie mi se pare ok daca baiatul e mai mare doar ca mi se pare ciudat ca baiatul sa fie mai mic insa vreau si eu parerile voastre

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

De ce draga ti-a facut greata?! Doar n-a vorbit de canibalism, a vb de o relatie, nu conteaza ca fata are 13 si baiatul 11, 5, ce are? Important e sa se placa si atat, si daca e ceva, sa se protejeze. In occident de pe la 13 ani incep relatiile, nu e nimic aiurea.

Din moment ce fata simte atractie, deja corpul ei este facut pentru a avea o relatie, altfel nu simtea cum nu simtea la 10 ani, daca a venit si ciclu e clar.
Fortarea relatiilor mai tarziu era doar o chestie sociala, nu si naturala.
Plus ca gandeste-te ca mancarea hormonata a grabit ceva dezvoltarea la copii, si de aia apare mai devreme atractia, nu e asa simplu pe cat pare.
Acum 30 ani asta aparea de la 15 ani in sus, acum de pe la 13.

93 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Vad ca ignori cu desavarsire faptul ca baiatul are 11 ani! Tu esti foarte concentrat pe dorintele fetei.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Aproape 12

| troleibuz a răspuns (pentru CristianaCrss):

Acelasi lucru.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Ba nu

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Daca se mmasturbeaza pe la 7-8 ani si simte atractie pe la 13 ani, de ce n-ar face si sex?! Ca e mai bine decat singur, e mai placut totusi.
F important, daca simti atractie, daca nu simti, in mod natural nu se intampla.
Vorbesti ca si cum e vorba sa-si piarda mainile la polizor, ca acolo lipsa de discernamant poate face rau.
Ea are parinti ca si multe fete de 13 ani care fac ce faca, asa ca aia e, doar ca multi ascund de parinti.

Eu am impresia ca tu gandesti ca mine si nu iti place de tine asa, si folosesti mecanismul ala de aparare proiectia, mai exact invinovatirea proiectiva, adica invinovatesti pe altul pentru propria problema, am zis s-ar putea, nu-s sigur. Il folosesti la niv inconstient, ca daca te-ai vedea pe tine, nu ai suporta psihic treaba.
Te dezgusta ca si cum ar fi crima! Ceva nu e ok cu tine zau. Pana la urma sexul e misto si la 100 ani si la 13, ce poate fi rau?! Te dezgusta un lucru rau, dar unu bun? Pe ce baza? Zic la general acum.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Hai sictir

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Chiar asta e aspectul care conteaza. Ca e mai bine sa faci sex in doi decat sa te masturbezi. E dezgustator sa incurajezi copii de 11 ani sa faca sex. Se vede ca nu ai copii si nu stii cum gandeste un copil si cum se comporta la varsta asta.
Daca as gandi ca tine, m-as duce la psihiatru de buna voie.
Peste un an o sa o consiliezi aici pentru decizia de a face avort.
Nu ma mir ca esti singur.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Eu vad pe aici ca incep pe la 13! Ai citit aici? Ai fost in occident sa vezi? N-ai fost. Afla de la mine ca in occident f multi la 13 ani incep relatii.
La 10 ani, da, nu se intampla asa ceva. Nu simt ei atractie, deci vezi? Mintea lor inca n-a ajuns la asa ceva.
Dar cand ajunge, isi cere drepturile.

Legile-s facute pentru majori-minori, profi-elevi, profi-studenti, nu minori-minori.
In Germania de ex copiii pot consimte sex incepand cu 13 ani, stiai? Prin lege. Nu cu majori, tot cu minori parca.
In alte tari de la 14-15, depinde, si in Ungaria e tot la 13.
Deci lasa tu gandirea comunista.

| troleibuz a răspuns (pentru CristianaCrss):

Se vede ca se ocupa ai tai de tine. Esti foarte educata. Esti de etnie rroma? Ca sictir nu e cuvant prea folosit de romani. Si ar avea mai mult sens preocuparile tale asa.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, suntem doar amici insa eu il plac si de aceea vreau si parerile voastre

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Vorbim de varsta de 11 ani. Pe care o ignori in continuare. Deci imi dai dreptate.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Nu spui nimic de varsta de 11 ani in continuare. Esti foarte axat pe placerile fetitei de 13 ani. Si eu ma fortam asa sa par open minded la 12 ani. Dar la 42 nu da bine.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Du-te la farmacie si cere un antiemetic si nu o sa mai dai afara, se mai intampla sa ai greturi, eu am probat si functioneaza. Sau vomita, na. Ce sa zic.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Nu am incurajat! Eu doar am atentionat sa se protejeze in caz ca! Ptr ca stiu f multe cazuri cand nu s-a pus problema, si au luat si boli, nu doar graviditate, asa se face in occident.
Vrem sa ajungem ca ei dar gandim ca, comunistii, pai cum sa ajungem la nivelul lor?
Ca si daca incurajezi sau nu, ei tot ce simt o sa faca pana la urma.

Ei se comporta cum simt! Stiu ei mai bine ce sa faca, stai cuminte tu. Singura chestie este sa nu isi faca rau, sa nu se urce pe bloc sa cada, sa nu se joace cu bormasina, arme, sa nu riste ceva rau, sa nu se joace la polizor, sa nu sara pe santiere sa se distruga doamne fereste sa cada sau altele, sa traverseze regulamentar, sa invete, sa fie discipilnati, asta trebuie sa avem grija.
Cand le e foame mananca, cand le e sete beau, cand li se face de atractie simt, totul e sa nu-si faca rau.
Ca si daca te pui contra, o sa iti faci pe ei dusmani, oricum vor face ce vor ei si e mai rau, asa ca aia e.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Sper sa nu ai copii.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Ma, am spus ca sunt romanca si oricum se vede ca esti foarte rasist. Parintii mei se ocupa de mine mai mult decat crezi, daca eu injur si fac anumite boacăne de care ei nu stiu asta e partea a doua, nu inseamna ca nu au incercat sa imi dea o educatie buna. La varstele astea deja e ok ca sa formeze un cuplu cu cineva, ba chiar mama ma mai intreaba din cand in cand daca plac un baiat sau daca am iubit, eu nu prea discut cu parintii chestii mai personale dar cand vine vorba de iubit, raspund cat se poate de sincer asa ca daca ai venit aici cu chef de cearta iti propun sa pleci pentru ca deja devi stresant si oricum te obosești degeaba încercând sa imi schimbi parerea. Il plac foarte mult si sper ca si el are aceleași sentimente fața de mine. Apropo, am învățat sa folosesc "hai sictir" chiar de la romana, unde ai trait oana acum? Sub o piatra?

| troleibuz a răspuns (pentru CristianaCrss):

Eu nu prea discut cu parintii chestii mai personale

Atat.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Violleta2022):

Nimic pentru ca si eu sunt COPIL

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Nu o ignor, dar n-am zis, ca nu conteaza! 11, 5 ani, ce mi-e 11, 5 ce mi-e 15 daca simte aceiasi nevoie?
Am zis, nu stim daca aici e vb de asa ceva, eu am zis in caz ca, ca e posibil sa fie si asta.
Eu la 11, 5 ani ma masturbam de cel putin 3 ani, deci simteam nevoia de sex, si unele fete la fel, o faceau cu dusu.
Pe la 12 ani am inceput sa simt atractie fata de fete si normal ca preferam ca ma frec de una decat singur!

Asa o fi si acum, nu stiu exact. Adevaru e ca nu vad nici eu cum la 11, 5 ani poate un baiat sa arate mai a barbat, dar nu stiu. Stai linistit ca nu venea ea sa zica asta daca era doar o simpla amicitie. Ca la amicitie nu conteaza pedanta si altele.
O atrage ceva la el clar.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

De ce nu da bine? Tocmai am zis de varsta de 11, 5 ani.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Nu am vrut niciodata balamuc pe cap sincer. Vreau sa-mi traiesc viata.
Dar explica si mie unde ar fi problema? Pe bune, in continuare o zici ca si cum s-ar juca cu fierastraul electric, zic la general acum.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Ai o mentalitate adolescentina.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Si de ce as vrea vreodata sa am obligatii?! Ce am la afacerea asta? Tu nu stii ce complicata e o relatie si ce probleme sunt, si ce greu e sa pastrezi echilibru! Mai ales din cauza diferentelor uriase intre femeie si barbat ca gandire, pasiuni, discutii, plus dependenta, ca daca vreau sa dorm pana la ora 18, aaa vai draga dormi...io vreau.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Si ce e rau in asta? Ce sa fac, sa ma idiotesc la cap ca astia care imbatranesc? De la 65 ani parca s-au tampit, sa mor eu, li se duce si creieru nu doar fizicul din pacate.

| Mosotti a răspuns (pentru CristianaCrss):

Lasa-l mai ca el e de conceptie veche, n-are el treaba, nu vezi, e dezgustat de parca e ceva rau, asa-s astia marii mai vechi in gandire. Ca tot occidentul ii contrazice gandirea, deci e clar, nu e vb de gandirea mea.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Daca un lucru e foarte comun, nu inseamna ca e si corect. Violenta conjugala e comuna. 1 din 4 femei e batuta in occident. Inseamna ca e ok?

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Ai dreptate! Nu e normal nimic negativ nicaieri, dar in cazul de fata nu avem de a face cu ceva negativ!
Evident, ca copiii trebuie educati si invatati sa stie cu ce se mananca chestiile astea, nu sa nu ii educi doar cum ca nu va face asta si ca nu trebuie sa faca, ca asta e cea mai mare greseala. Sa fie pentru orice eventualitate, nu ca neaparat trebuie sa faca asa.

De ce nu explici de ce zici ca ar fi ceva negativ fie si la 11, 5 sau 11, 9 ani (ia in calcul ca exista metode de protectie si alte chestii)?! Sa vedem. Ca de varsta de 11 si ceva am comentat mai sus.
Eu la bormasina sau la polizor pot sa-ti zic de ce nu e bine sa las un copil de 11, 5 ani, ca risca sa-si nenoroceasca mana, piciorul pe viata. Deci il feresc de ceva rau.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

''Tu nu stii ce complicata e o relatie''
Nu e asa complicata daca esti langa persoana potrivita. Nu mi se pare ca diferentele sunt atat de enorme intre barbati si femei. Suntem oameni cu aceleasi nevoi. Dependenta e o boala. Esti copilaros si nu iti plac responsabilitatile. Spune asa.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Nu ma refer la dependenta in sens de adictie, ca aia e boala, asa e, ma refer la faza ca daca vreau sa stau singur in camera ca n-am chef de nimeni si nici de vb, se supara ca vaaaai, si multe altele din astea.
Daca n-am chef sa ies "ai draga chiar asa? Vreau si eu colo", sau invers, eu catre ea.
Si da, sunt mai dificil eu, asta recunosc. Vad putin altfel viata.

Diferentele intre femei si barbati sunt mari in gandire, pasiuni si discutii. Si nu o zic eu, realitatea o zice.
Nu degeaba auzi des "fiti-ar calculatoru al dracu", "fiti-ar telenovelele ale dracu".

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu ce femei ai avut tu. Eu n-am intalnit sa vrea sa ii fiu catel si sa ma care dupa ea peste tot. Daca relatiile sunt atat de grele, fizica cuantica de-a dreptul. De ce incurajezi copii sa se bage in asa ceva?
Diferenta nu e intre femei si barbati in exemplul tau. Daca iubita ar sta in pat si nu ar face nimic toata ziua aceeasi replica ar primi. Fiti-ar instagramul dracului. Aici sunt doar oameni normali vs lenesi incurabili.