| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare ok diferenta de varsta de 1 an jumate intr-o relatie? Fata 13 iar baiatul 11 jumate. Mie mi se pare ok daca baiatul e mai mare doar ca mi se pare ciudat ca baiatul sa fie mai mic insa vreau si eu parerile voastre

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

De ce draga ti-a facut greata?! Doar n-a vorbit de canibalism, a vb de o relatie, nu conteaza ca fata are 13 si baiatul 11, 5, ce are? Important e sa se placa si atat, si daca e ceva, sa se protejeze. In occident de pe la 13 ani incep relatiile, nu e nimic aiurea.

Din moment ce fata simte atractie, deja corpul ei este facut pentru a avea o relatie, altfel nu simtea cum nu simtea la 10 ani, daca a venit si ciclu e clar.
Fortarea relatiilor mai tarziu era doar o chestie sociala, nu si naturala.
Plus ca gandeste-te ca mancarea hormonata a grabit ceva dezvoltarea la copii, si de aia apare mai devreme atractia, nu e asa simplu pe cat pare.
Acum 30 ani asta aparea de la 15 ani in sus, acum de pe la 13.

93 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Bine, asa si eu am vrut visat o relatie din aia misto, dar nu prea e ce vreau eu. Nu catel, zic ca apar probleme, nu e cand esti liber total.
Dar ti-am zis, eu sunt mai dificil si ca pretentii si ca mai multe.
Dar nu doar eu, foarte multi oameni mai in varsta spun "m-am insurat de prost", "m-am maritat de proasta".
Vorba aia cu butoiul de rahat si stratu de miere de unde vine? De la mine? E o vorba iesita din generalizare, ca nu iesea din cazuri izolate.
Dar sunt si multe relatii care merg, nu zic nu.

Nu am incurajat copiii la nimic, eu doar i-am pus in tema sa nu fie surprize la o adica asa cum se face si in occident.
La copii adolescenti nu prea poti vb de ceva prea serios, desi poate fi ceva mai stabil, acolo e frumos, se intalnesc doar la distractie, panarama, ssex, atunci o relatie este misto si benefica, nu e de evitat.

| Alverto a răspuns:

E ok
Dar, nimic nu durează o veșnicie
Crezi că părinții o să te întrețină sau o să vă întrețină la nesfârșit
Ce te face sa crezi că o să fie stabila relația
Îți spun de pe acum sa nu faci greșeală sa te bagi în relație daca știi că o să te desparți de el sau ea
Ai proprii bani? O casă? Un job? Ești pregătit(ă) fizic și psihic?

| Alverto a răspuns:

Eu îți recomand să găsești un hobby sau sa te autodisciplinezi și să citești catve cărți de dezvoltare personală
O să te ajute pe viitor