| anonim_4396 a întrebat:

Voi câți bani aveți dragilor/dragelor pe zi/pe luna?
Cam cati bani cheltuiți zilnic?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Habar n-am, sincer.
Am zile pe 0 atat la cheltuieli cat si la castig, zile in care castig cate 400 de lei, si zile in care cheltui mii de lei.
Sunt luni in care ma descurc cu 1000 si ceva de lei, luni in care nu-mi ajung 3000, sau nu cheltui nici 1000.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai răspuns like a boss. Contează că te descurci și nu ai lipsuri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Lipsuri nu, dar dorintele se tot inmultesc, iar banii vin prea lent.
Momentan vreau sa imi pastrez libertatea, in detrimentul unui castig mai mare si regulat.
Pana la urma, cred ca timpul liber e cu adevarat "viata", restul timpului nu prea ne apartine...

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Tu ești un tip Smart,ai mult potential de a face multe lucruri,dorințe sa devină realitate! Sa înțeleg că nu lucrezi momentan? Sau prin libertate te referi că ai putea găsi ceva bănos dar care e riscant? In cazul asta cel mai de preț lucru este libertatea! Sa ști că și la lucru daca ai oameni faini,empatici langa tine,timpul acela poate fi prețios,cel puțin relativ,tu in momentul acela și lucrezi și castigi un ban și ai și cu cine efectua un flux de idei, cu cine vorbi din plăcere. Uneori daca nu riști nu câștigi. "Viața" e din nou aceea când tu ai oameni în jurul tau care te fac sa te simți ok, mândru că ai langa tine astfel de persoane, cu care te distrezi, cu care zâmbești! Când nu ai zâmbit in ziua respectiva ai pierdut o zi din viața aievea

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Lucrez pe cont propriu, ma prind doar la contracte cu termen.
In domeniul meu, daca m-as angaja (tinichigiu/vopsitor, mecanic), as avea program foarte incarcat, as lucra sub presiune, iar lucrarile mele ar fi mult mai slabe calitativ. Dar banii ar fi mult mai multi.
Prefer sa lucrez independent, mai putin, si sa aspir la calitatea pe care nu o ofera nimeni in zona. Peste cativa ani cresc preturile peste piata de aici, si lucrez la fel de putin, dar scump, astfel selectand si clientii.
Am avut job cu colectiv frumos, dar nu era ok salariul. Unde sunt ok salariile si conditiile de munca, nu e ok colectivul, ca mereu apar niste ciobani care se cred in competitie cu toata lumea.
Cu zambetele n-am problema, sunt mereu zen.