| nyoentox2002 a întrebat:

Voi ce părere aveți de orașul Iași? Mie mi se pare un oraș de rahat!
Dar de Brașov?
Care e diferența?
Voi credeți că Iași e mai aglomerat in Brașov?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romania e frumoasa păcate ca e locuita,ardealul si banatul au cunoscut sistemul habsburg,oltenia, Bucuresti, muntenia cel otoman, se vede diferenta, psd este votat in sistemul otoman mai mult, desi nu locurile conteaza si cine locuieste acolo

suntserios
| suntserios a răspuns:

Centrul si Copoul sunt foarte frumoase, putine orase au asa zone cum are Iasul.

Insa, ca in orice oras mare de altfel, periferia lasa de dorit.

E totusi un oras destul de curatel.

In comparabil cu Brasovul care e un oras vechi, cu arhitectura conservata, un oras turistic, mai bine plasat geografic si unde se circula infinit mai bine ca in Iasi

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Da cam astea, eu am stat in Bucium, nu mă simțeam deloc bine in Iași traficul super nasol

| Simpatic a răspuns:

Si care sunt argumentele pentru care Iasiul este un oras de rahat?

nici mie ca sa fiu in ton cum ai pus tu problema nu-mi place Clujul, pentru ca sunt scumpe chiriile si mai ales apartamentele laughing

Nu sunt argumente acestea! Sunt doar preferinte cele exprimate de tine.
Toate orasele au avantaje si dezavantaje!

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

Mai degrabă la Brașov e mai ok decât la Iași, Brașovul nu e așa aglomerat

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ok, inteleg ca iti place Brasovul, dar factorul aglomeratie nu ar trebui sa claseze un oras ca fiind de nimic doar pentru asta

Ar insemna ca Bucurestiul este cel mai rau din Romania, nu?

dar marile capitale ale Europei, sau marile metropole ale lumii? tot de rahat sunt? ca si acelea sunt aglomerate!

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

Da e rău, că de exemplu la Iași sau București daca mergi cu autobuzul sau pe jos e aceeași chestie, cat aștepți jumătate de oră după autobuz ajungi pe jos in centru, adică la Iași daca am programare la frizer nu mă pot încadra în timp

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ai o alternativa si anume sa te muti intr-un oras mic, dar ce sa vezi in orasele mici ai sa ai alte neajunsuri, nu o sa ai in unele nici macar un mall
sa numai spunem ca nu vei gasi spitale de stat sau private ci doar dispensare

deci cum am zis, avantaje si dezavantaje!

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

Eu stau in municipiul Huși și nu am mall, gen nu e aglomerat dar nu prea sunt locuri de munca aici! mai degraba e mai ok Brașovul că nu e trafic mare mergi lejer

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Vezi despre asta iti spuneam, fie ca vb de husi, barlad, tecuci sau beius happy

Brasov, cred ca este o alegere minunata!

| Lukasssz a răspuns:

Orase de rahat cum e si tara! La ce te astepti altceva?

| LordCristobal a răspuns:

Un oras de nota 7 dupa parerea mea, nu as locui niciodata in Iasi din mai multe motive:accentul moldovenesc de acolo mi se pare ingrozitor si ma zgarie pe urechi, traficul din Iasi e sub orice critica, orasul are o infrastructura foarte proasta si mai tot timpul e aglomerat si soferii de acolo nu prea iti acorda prioritate, vremea e foarte extrema in Iasi, vara mori de cald si iarna mori de frig.Plus ca in Iasi in afara de a merge la mall sau in parcuri nu ai ce mare lucru sa faci in timpul liber.In schimb imi place istoria orasului Iasi si imi plac cladirile vechi care se afla in oras, zona Copou si centrul vechi sunt zone foarte frumoase, pentru Palatul Culturii choar merita sa mergi la Iasi.
Brasovul e mult mai fain si e peste Iasi la multe capitole:are o infrastructura mult mai buna benzi mari de drum unde ai spatiu.Brasovul e orasul de munte si in timpul liber poti face o gramada de activitati faine(schiat, drumetii). Brasovul are o deschidere mai buna spre Vest si implicit cred ca sunt mai multe oportunitati pe piata muncii decat in Iasi.In timp ce la Iasi predomina moldovenii, la Brasov e un amalgam de oameni cu mentalitati diferite.

| nyoentox2002 explică (pentru LordCristobal):

Accentul Moldovenesc are toata Moldova, in orașele mari accentul Moldovenesc e mai puțin, dar la țară accentul e mai mare, și Jador la survivor ai văzut că are accent moldovenesclaughing
Dar ce sa zici de Ardeleni și ei au accent ciudatlaughing

| AdrianaBacescu a răspuns:

Nu imi place orasul Iasi. E de tot ras.

| suntserios a răspuns (pentru AdrianaBacescu):

Ce e de ras la el?

| RAY a răspuns (pentru AdrianaBacescu):

Este normal sa iti placa in occident, nu am vazut ardeleni, banateni sa migreze in moldova, oltenia, Bucuresti dar invers numa in ultimi ani au venit sute de mii de olteni in banat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.opiniatimisoarei.ro/......24/06/2015
Topul „rapiditatii gandirii" pe regiuni istorice

1. Banat – 61, 70

2. Transilvania – 56, 95

3. Dobrogea – 56, 30

4. Muntenia – 55, 69

5. Moldova – 55, 62

6. Oltenia – 55, 37

7. Bucovina – 54, 70

– Cei mai inteligenti barbati erau bucovinenii din mediul urban

– Cei mai rapizi in gandire erau in schimb taranii banatenii

– Cei mai „putin inteligenti" barbati erau muntenii de la oras

– Cei mai inceti in gandire erau tarani moldoveni

Autorii studiului au realizat o clasificare a celor doi indicatori ai inteligentei si pe judetele tarii din acea perioada. Iata si principalele topuri:

Topul general al „inteligentei" pe judete (primele si ultimele locuri)

1. Caras

2. Brasov

3. Trei Scaune

4. Timis -Torontal

5. Campulung-Bucovina

6. Sibiu

7. Radauti

55. Romanati

56. Baia

57. Fagaras

58. Tarnava Mica

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Bucovina a căpătat o identitate distinctă de Moldova după ce zona a fost anexată de Monarhia Habsburgică în 1774.

| Negroo a răspuns:

Iasi, oras de rahat? Te inseli amarnic!

| nyoentox2002 explică (pentru Negroo):

Mi-e scârbă de acest oraș și de oameni cu toate că nu sunt din Iași, sunt din Huși, urăsc Iași-ul, nu vad nimic special la el, Iasi-ul m-a făcut să pierd 6000 lei,ce nu îmi mai place la Iași,ai timp mai puțin de tine din cauza că trebuie să aștepți jumate de ora autobuzul, daca mergi pe jos cu tramvaiul și autobuzul e aceeași chestie, înainte spuneam că Iași e oraș fain, e un oraș de tot rahatul in care nu merită să stai! Merita doar sa te duci să îți iei Haine din Mall și cam atât! Și e nasol că dacă stai in bucium faci o ora sau doua până în centru ceea ce e super naspa, pe când la Brașov daca sunt la 6-7 km distanță cu autobuzul fac doar 20 minute! In Brașov Traficul e mult mai bun,mergi lejer! La Iași nu vad nimic special, mi se pare ca oricare oraș, multe orașe mici de exemplu cu e Român se pișa pe Iasi și la propriu și la Figurat, mentalitatea la Brașov e mult mai ok față de mentalitatea de la Iași și a Moldovei în General, sărăcie cat cuprinde etc!