| AlpiNN a întrebat:

Voi ce "Solutie" aveti pentru cainii vagabonzi care va incaiera?big grin FunDa.

2 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Sincer.acum nu stiu care-i treaba si cu cainii astia.Pe mine nu ma latra nici unu niciodata si daca se intampla, vorbesc" putin cu el, da din coada si pleaca.Ideea este : Ce solutie avem pentru Romanii care sunt mai jegosi decat cainii?"Asta trebuia sa fie intrebarea. Oricum in caz ca este un caine turbat, ce se mai intampla na, atunci trebuie omorat sau alungat.
Ma gandeam de curand la o afacere cu cainii astia.Nemtii ar da orice pentru niste caini vagabonzi.Ei duc lipsa si cand gasesc cate unu il ingrijesc.Ii cumpara cu bani multi si se merita sa faci o afacere din asta.Nu prea se gasesc Romani curajosi aia este"

| solumaam a răspuns:

Solutia trebuie sa o gaseasca guvernantii ...atata timp cat sunt unii pro si altii contra si nu avem legislatie ca in occident nu vom rezolva nimic!
Solutia pe care o vad eu este sa se faca un referendum in care sa raspundem daca suntem de acord cu eutanasierea sau cu adaposturi pentru ei din banii nostri!
Nu are rost sa ne tot dam cu parerea pe aceasta tema, intrucat exista solutia aplicata in tarile civilizate, al caror model legislativ ar trebui sa-l adoptam si noi de urgenta. Acolo absurdul nu da la o parte bunul simt, iar o minoritate zgomotoasa si agresiva nu-si impune vointa, sfidand principiile elementare ale democratiei. Acolo legiuitorul a tinut cont de faptul ca drepturile animalelor nu pot veni inaintea celor ale oamenilor, si ca nu poate fi acceptata, sub nici un motiv, punerea in pericol a vietii si a integritatii fizice a cetatenilor.
Oriunde in lumea civilizata sunt sterilizati numai cainii ce urmeaza a fi adoptati, cei care nu sunt doriti de nimeni sunt eutanasiati in termen de 7-14 zile. Este exclusa cu desavarsire tinerea lor in adaposturi, pana mor de batranete, pe banii contribuabililor, atat timp cat nu se gasesc bani pentru. oameni si se inchid spitale si scoli din lipsa banilor iar batranilor li se dijmuieste si bruma de bani pe care o primesc drept pensie. Nicaieri in tarile civilizate nu se cheltuieste banul public pe intretinerea la nesfarsit a cainilor fara stapan.
In Anglia, Dogs Trust, finantata exclusiv din donatii, preia cainii din adaposturile primariilor pentru. a nu fi eutanasiati dupa 7 zile, si ii intretine in adaposturi proprii, pe cheltuiala lor, cautand sa le gaseasca noi stapani. Daca nu reusesc, atunci cainii sunt eutanasiati pentru. a face loc celor adusi recent, locurile fiind limitate iar absurditatea reintoarcerii cainilor pe strada nefiind luata in calcul catusi de putin. Nu este greu de priceput ca un caine fara stapan intr-un loc public (pe strada, in curtile scolilor si spitalelor etc.) este un risc pentru. oameni si de aceea nici nu se pune problema sa se accepte asa ceva.