| VasileRapidistu13 a întrebat:

Voi ce ziceti ca e mai greu munca fizica sau de birou? Cu argumente.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu stiu, nu am facut in viata mea munca fizica...

27 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Depinde de preferințele și dezvoltările fiecăruia. Sunt persoane care simt mai multă energie specific pentru acele domenii, fiecare respectiv unde se potrivește.
Biologic si psihic vorbind, în general, munca de birou este mai grea, deoarece nu se folosește prea multă energie, forță fizică după cum ne-am obișnuit d.p.d.v. al evoluției. Se dezvoltă mai mult partea intelectuala, iar celelalte părți (osoasă, musculară, circulația, etc) ar fi degradant de la o generație la alta, chiar dacă persoana curenta este in forma fizca maxima, dar semnele ar fi vizibile in generațiile viitoare. De obicei, pentru cei care muncesc majoritatea timpului cu forta fizică, vor avea mai multe beneficii d.p.d.v. biologic și genealogic, chiar daca intelectual nu ar fi foarte avansați. Inginerii nu prea se încadrează aici, atat timp cat nu au experiență in mod direct cu aceste activități, dat fiind faptul ca tot fac diverse activități de birou, chiar dacă umbla in multe locuri.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Prefer munca fizicș, dar in termenii mei.

| VasileRapidistu13 explică (pentru DeMicUnCălător):

Pai si cum este in termenii dvstra munca fizica?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Fac DOAR ce vreau eu. Tai lemne, Lucrez in grădină. Imi schimb cauciucurile la masina, etc.

| Pacesicaaaa a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Faceti munca fizics nu mai stati pe TPU

| VasileRapidistu13 explică (pentru DeMicUnCălător):

Aa da adica asa ceva mai usor asa da.

| MrAM a răspuns:

Depinde de munca. Fiecare domeniu vine cu avantaje si dezavantaje. Fiecare persoana la randul ei ii poate place sau displace anumite aspecte cand e vorba de un loc de munca. Eu zic sa te axezi pe ce anume iti place tie si la ce te pricepi.

| ioan452 a răspuns:

Amandoua sunt grele. Am lucrat si la birou o perioada, ore de stat cu ochii in laptop. Partea buna este ca stai pe scaun si nu te hamalesti ca la munca fizica. Alegerea ta.

| VasileRapidistu13 explică (pentru ioan452):

Si din cele 8 h aveai doar pauza de 30 minute? restul mai puteai sa stai cate putin?

| ioan452 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Pauza de masa de 15 minute, si inca doua pauze de tigare.

| VasileRapidistu13 explică (pentru ioan452):

Pai si la stat la birou oare mai apuci sa mai stai degeaba acolo? eu sunt mai temator asa ca nu reusesc ce fac si daca e mai putin de munca sunt sanse sa fac mai bine.Scuza-ma ca te intreb dar vreau si eu binele.

| ioan452 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Cand am lucrat la birou mai stateam degeaba in unele momente, dar de cand fac munca fizica rar cand nu ii de lucru, bag incontinuu munca, salariu mult mai mic. Daca ai ocazia sa gasesti ceva la birou, nu sta pe ganduri.

| VasileRapidistu13 explică (pentru ioan452):

Pai aia zic e mai bine la birou tu lucrai la stat la birou? gen aveai zile cand munceai doar 5-6 h din 8?

| ioan452 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Nu, lucram la o fabrica, lucram 8 h de luni pana vineri.

| VasileRapidistu13 explică (pentru ioan452):

Aaa la privat pai si prindeai zile sa muncesti doar 6 h din 8, adica 2 h sa stai degeaba? si 2, era chiar asa stresant rau?

| ioan452 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

M ai prindeam, nu era asa stresant dar dupa 7 ore de introdus date si multe altele ma cam dureau ochii, capul. Acum in schimb ma doare spatele.

| VasileRapidistu13 explică (pentru ioan452):

Pentru durerei de cap eu luam o bucata de ciocolata neagra, probabil era si placebo, aveam si un aparat cu 100lei care ajuta masaj capilar era ok

| PabloEscobarGaviria a răspuns:

Sunt diferite si ambele sunt grele. Dupa parerea mea munca psihica e mai dificila si iti spun si de ce. E cu dus si intors aici si trebuie sa fi lucrat in ambele ca sa intelegi. Eu am lucrat si fizic si psihic. Fizic sa zicem ca, cari chestii grele si o sa te doare spatele, picioarele si asa mai departe si te poate afecta pe viitor dai in acelasi timp poti sa ai un job si sa muncesti fizic dar nu tot timpul o sa fie de carat sau spart sau sapat etc. Psihic mi se pare mai greu si spun din propria experienta si din discutii cu ale persoane care fac asta, deoarece daca ai un job psihic il iei cu tine acasa, iti vine in cap tot timpul, te trezesti noaptea din somn, te streseaza, iar aici la fel ca si jobul fizic ai dezavantaje pe termen lung pentru ca pot aparea "boli" psihice cum ar fi anxietatea, atacul de panica iar astea greu le poti ascunde camd esti in public sau in momente importante din viata ta pe cand o durere de picior o mai maschezi cand mergi la o petrecere, poti sa stau la o băută si cu o durere de picior, da cu un atac de panica in multime nu prea poti face nimic. Bineînteles ca depinde si de persoana. Sunt persoane puternice psihic care nu ajung sa se imbolnaveasca si stiu sa managerieze bine situatiile la fel si cu munca fizica, sunt persoane care sunt facute pentru asta si nu le e greu. Pe orice plan pe termen lung ar putea sa te afecteze munca sau nu. Cred ca depinde de felul tau ca si persoana cum esti. Oricum, fa ceea ce iti place sa faci si o vei face cu bucurie si daruinta. Te salut.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PabloEscobarGaviria):

Stai ca e interesant... ce munca de birou ai avut tu de ai avut atacuri de panica si stres sa te trezesti noaptea din somn?

| PabloEscobarGaviria a răspuns (pentru Cosmin86):

Stii cati de-al de tine am vazut? E plina lumea

| Cosmin86 a răspuns (pentru PabloEscobarGaviria):

Si totusi, ai evitat intrebarea... ce munca ai avut de te trezeai noaptea si aveai atacuri de panica? Startup cumva?

| PabloEscobarGaviria a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu conteaza. Nu vreau sa iti raspund. Felul în care ai adresat prima oară întrebarea mi-a dat impresia ca eşti încrezut. Orice ţi-aş spune vei avea ceva de obiectat aşa că mă abţin. Te salut

| Cosmin86 a răspuns (pentru PabloEscobarGaviria):

Nu sunt increzut, cand am spus ca e interesant am vorbit serios, cunosc oameni care au trecut prin ce-ai trecut si tu... si era vorba de startup-uri. Eram doar curios daca era vorba de o afacere personala SAU de un job.

Pentru ca daca era un job, nu e normal sa te stresezi asa de mult pentru afacerea altcuiva (exceptand cazul in care ai si tu un procent).

| PabloEscobarGaviria a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu era afacerea mea. Firma mea era angajata. Eram subcontractor. Dar pentru ca sunt o persoana sentimentala, empatica si cu bun simt, asta e felul meu de a fi, sunt mai slab de caracter si in felul asta apar tot felul de obstacole in viata cum ar fi anxietate. happy

| SunsetTrance a răspuns:

Parerea mea este ca sunt la fel de grele: cea fizica te poate epuiza si mental (sofer profesionist, spre exemplu - trebuie sa ai grija la tot ce te inconjoara la cat de mare e "fierul" pe care il conduci), iar cea mentala te poate epuiza si fizic (daca te trimite superiorul sa faci copii, sa cauti prin arhiva, sau sa cumperi covrigi departamentului laughing) )

Spre exemplu, a fi programator este chiar stresant dpdv psihic, si te oboseste suficient de mult incat sa poti compara cu munca fizica: aceeasi problema, exprimata diferit.

| mgtow a răspuns (pentru SunsetTrance):

Nu e multa munca fizica in soferie, mai multa munca cu burta e, gatitu ca saracul cum fac multi prin parcari improvizeaza mancarea in loc sa manance la restaurante, statul cu lunile plecat pe comunitate. Mai mult stres cu traficul e la soferii de tir, autobuz.

| VasileRapidistu13 explică (pentru SunsetTrance):

Da,programator dar ceva gen cum sunt unii la birou informational cum intri in spital acolo e greu?