| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa imi schimb scrisul de mana din moment ce am un scris foarte urat? care pana acum nu ma afectat si nici acum in prea mare masura dar totusi...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti trebuie multa vointa. Se ia un text de 10 pagini sa zicem (oricum, intre 8 si 12 pagini). Intai il transcrii (copiezi) fara graba, incercand sa faci literele frumos, ca la scoala. Faci asta de 3 ori consecutiv (in aceeasi zi sau in zile consecutive). Te cronometrezi de fiecare data. Iei ca referinta cel mai mic timp (nu ai voie sa te intrerupi in timpul scrierii sau, daca e neaparata nevoie, intrerupi cronometrul pe perioasa pauzei).
Apoi incerci sa-ti impui timp mai mici, pastrand scrisul caligrafic. Ar trebui ca in 3 saptamani si dupa vreo 50 de transcrieri ale textului sa ajungi sa scrii frumos intr-un timp reprezentand cam doua treimi din timpul necesar intial.
Apoi iei alt text, ceva mai lung de data asta si repeti experienta. Va merge ma bine si iti vei insusi scrisul frumos care iti va intra in obisnuinta. Singurul secret este sa vrei si sa fii dispus ca vreo doua luni sa lucrezi la chestia asta macar 4-5 ore pe zi, in fiecare zi.

10 răspunsuri:
| vilmaristul a răspuns:

Eu mi am schimbat scrisul, in clasa a IX a, cand am inceput sa invat latina
profesoru avea pretentia sa scrim pe caiet de clasa I a
si acum scriu frumos!

| lora_9285 a răspuns:

Mai intai, stabileste cam cum doresti sa-ti arate in viitorul apropiat scrisul si fa cateva exercitii de acomodare.Nu cred ca, nu o sa reusesti. Iar cand ai de scris pe bune, atunci doar te concentrezi la noul aspect al scrisului.

| Fazanu a răspuns:

Scrisul il inveti de mic si, invatand sa scrii intr-un fel, vei scrie in acel fel toata viata. Nu te chinui sa il schimbi, deoarece iti garantez ca este foarte greu. Scrisul te reprezinta, iar atunci cand scrii ceva scrisul iti exprima starea de spirit la acel moment. Iti recomand sa il pastrezi. si eu am scris urat cand ma grabesc, dar daca scriu un document oficial sau orice altceva in afara de ce scriu la scoala am un scris destul de frumos.
Bafta la scriswinking

| YoLiviu a răspuns:

Degeaba muncesti atata ca sa iti schimbi scrisul eu mi l-am schimbat de vreo 3 sau 4 ori pana acum si imi ai doar 2 zile sa mi-l schimb dar acum in sfarsit am unul care imi place, cel mai bine ar fi sa cauti o prsoana cu un scris frumos care sa iti placa si tie. Puneo sa scrie o propozitie apoi tu incearca sa copiezi acea propozitie si dupa aceea alta propozitie cuc at mai multe litere pentru a invata marimea scrisului cu care scrie persoana respectiva si cum face ea literele. Bafta big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Exersând tot prin scriere.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnule inteleg ca vei fi doctor? pai ai scrisul.iti mai trebuie diploma. da la noi circula o gluma.aici la galati. daca ai scrisul urat...treci la oral.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar te punea sa scrii in a IX-a pe caiet tip Ilaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E greulaughing

| Anabele a răspuns:

Ai nevoie de rabdare.O idee ar fi sa cauti un scris care iti place pe windows publisher, sa scrii fiecare litera cate un rand de fiecare si apoi sa in printezi, apoi pui alta foaie pe deasupra si incerci sa le scrii pana nu te obisnuiesti. Poti sa faci asa si cu propozitii.

| Anabele a răspuns:

Scuze,nu pe windows publisher da pe windows word.