| user0010 a întrebat:

Voi cu cine țineți: Rusia sau Ucraina?

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Rusia, pentru ca ucraina a masacrat 100.000 polonezi in trecut si a furat o parte consistenta din bucovina. Ma doare in pul de zelensky chizdinsky si tara lui de prefacuti cu masini scumpe care cer mila in UE, pe alta parte rusia pastreaza tezaurul romanesc - avem valoare la ei care sta incuiata

| Drimmero a răspuns:

Am fost nascut si crescut in doctrine anti-comuniste, nu suport bolsevicii, dictatura si comunismul, occidentul inseamna pana la urma viata pe care vrei sa o traiesti, nu doctrinele limitate care iti sunt impuse cu forta, pretul fiind chiar propria viata. Rusia comunista am urat-o mereu, am considerat-o un stat terorist si un stat diversionist, istoria o dovedeste prin fapte, dinainte de invazie am tinut cu Ucraina si continui sa tin cu ea sa castige razboiul si sa-si castige pentru totdeauna suveranitatea in fata rusnacilor, ma interesez periodic de ce se intampla acolo si le tin pumnii, ce au patit e de neconceput pentru vremurile de acum, atacati doar pentru ca au vrut ca ei sa nu mai depinda cu absolut nimic de rusi.

| relian a răspuns:

Eu nu tin cu nici unu, ambii is rusii, ambii is niste ticalosii laughing niste oameni fara cuvint, oameni care astazi te saluta, apoi cand intorci spatele iti da in cap, cam asta si cele 2 tari ce arati tu.

Dar ca idee Rusia odata cea a acceptat ca o bucata din teritoriul ei sa fie independenta,nu vad sa te intorci acum ca te-ai razgindit.

Asta arata exact ce am spus mai sus,doua popoare fara cuvint,acu spun ceva,dupa un minut iti da in cap laughing astia is slavii,astia i-as rusii,iar ukrainienii is tot rusi,unde ai vazut tu tara asta inainte? Tara asta aparu acu,dupa destramarea URSS,este teritoriu rusesc, care au dorit sa fie independenti, iar rusia in prostia lor aia naturala ia lasat, ca apoi sa revina, sa zica sa sau razgindit, adica siau aratat caracterul de 2 lei ce il au.

Cu rusia nu poti sa fii prieten,ca am fost noi vecini,asta e,dar prieten nu ai cum sa fii.Zii o tara cu care rusia este prieten? Nici North Corea nu-i prietena cu Rusia,nici China, nimeni, de ce? Tocmai cum ai zis, astia nu au cuvint, nu poti avea incredere in ei, asa au fost de cand aparu pe scena acestei planete si asa vor disparea laughing

Deci nu poti tine cu cineva in care nu poti avea incredere.Sa spui sa ai relatii comerciale,mai stiu eu de care aia este nromal sa ai.
Unia is dusi de acasa,li se par rusii nu stiu ce oamenii wow,is faci Rusia laughing dar de fapt Rusia este slaba ca forta,ca au ceva ce se cauta la ora asta,energie,adica petrol si gaze,in rest is cam pe dinafara cu mai toate.
Nu au cucerit nimic niciodata,teritoriul pe care stau,a fost unu mai pustiu,erau pe ici colo ceva ciobani cu capre,nu au avut ce rfazboaie sa ducaa.
Singurele teritorii luate de ei,adica care leu au inca,care le detine de fapt Ukraina is cele romanesti,poloneze si daca or mai fi,dar si astea le-au fost date cadou,nu le-au luat ei prin forta,prin razboi.

Deci rusia nu e ceea ce pare,nici n-a fost vreodata.Iau batut si francezii,napoleon s-a dus pana In Moscova,deci is jusor de invins ca aramata,iau batut germanii,iau nbatut si romanii,iau batut turcii pe vremuri grupa mare laughing cand au cistigat ei de fapt au cistigat altii,vezi cui sa predat Turcia,nu Rusiei cu RO,desi era raboli ruso-turc.
In sf nu ai cum tine cu o tara fara cuvint,esti vecin,poti avea relatii comerciale dar este bine sa stam in banca noastra si sa ne facem prieteni pe altii,cu care deja se pare ca avem deja alianta,Tine de RO sa stie sa-i tina pe aia aproape,nu sa faca ce fac astazi,sintem in NATO, dar RO pe unde te uti bat tot timpul in americanii, cauta sa bage rica, sa instige populatia sai urasca pe americani, deci RO ce face nu face deloc bine.
Dar daca atit ii duce mintea pe unia, sintem in NATO dar sintem antiamericani laughing exact ca la neoameni

| Holiday a răspuns:

Nu e meci de fotbal sa "tii" cu una dintre parti in functie de niste factori subiectivi. Orice om normal la cap nu poate dori decat victoria Ucrainei, altfel ori e un bolsevic imbecil, ori troll platit de rusi, ori pur si simplu idiot util.

| Holiday a răspuns:

"Nu ma intereseaza" nu e un "nonraspuns". E chiar un raspuns, unul imbecil, dar tot raspuns e.

| Hammurabi a răspuns:

Ar fi chiar culmea să îmi pese.
Din punctul meu de vedere pot să se omoare liniștiți între ei până la ultimul. Sunt la fel de "ruși" și unii și alții.
La fel de jigodii prin ceea ce fac.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Ar fi chiar culmea să îmi pese."

Da, exact asa gandeau unii si cand Germania a invadat Polonia in 1939.

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Germanii erau germani iar polonezii, polonezi.
Ăștia sunt toți ruși.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

De fapt motivul invocat de germani pentru a ataca Polonia a fost pentru a-i "elibera" pe germanii din regiunea Gdansk (Danzig), care cica ar fi fost tratati prost de polonezi. Adica exact ce invoca mizeriile de rusi referitor la Donbas. In alta ordine de idei, ucrainenii nu sunt rusi. Sunt doar slavi, la fel ca bulgarii, cehii, sarbii si altii. Pe vremea cand Kievul era un oras prosper, triburile slave ruse, care au infiintat Moscova mult mai tarziu, traiau prin paduri si erau calarite si "sclavagite" de suedezi. De fapt Rusia in sine este doar o zona in jurul Moscovei, cam de marimea Ucrainei. Restul sunt popoare si teritorii cucerite de Imperiul tarist. De altfel multi dintre cetatenii rusi nici nu sunt slavi.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Hammurabi):

De ce sunt "toți ruși"? De ce ucrainenii sunt și ei "la fel de ruși" ca rușii? N-au o limbă proprie? N-au și ei un folclor, o cultură, un port propriu lor, distinct de-al rușilor? N-au eroii lor și legendele lor, diferite de ale rușilor?

| Hammurabi a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Păi în urmă cu vreo 30 de ani, toți au fost URSS vreme de aproape 1 secol. Și vorbeau aceeași limbă cum vorbim și noi cu ardelenii sau moldovenii.
Limbile ambelor țări sunt foarte asemănătoare, iar dacă folosești un software de traducere în limba rusă, acesta va funcționa și pentru limba ucraineană și invers.
Deci diferența între rusă și ucraineană e ceva gen diferența între engleza britanică și cea americană. Sau între limba română și limba moldovenească.
Ambele limbi au apărut dintr-un strămoș comun "Proto-est Slavic", și s-au despărțit de el în urmă cu circa 1500 de ani.
Cultura și tradițiile ucainiene diferă de cele ruse cum diferă tradițiile dintre Oltenia, Muntenia, Moldova, Ardeal, Banat.
Dar cine ține cu tot dinadinsul să considere că rușii și ucrainienii sunt absolut diferiți fără nici o tangență... asta e.
Interesele sunt interese.

Pe de altă parte, dacă ai bătrâni în familie, ia întreabă-i. În 1944, pe durata ofensivei de pe Frontul de Răsărit din Al Doilea Război Mondial, teritoriului României a fost ocupat de către trupele Armatei Roșii a URSS.
Trupele respective erau mai mult ruși sau mai mult ucrainieni?
Și situația respectivă a fost menținută până în anul 1958.
Nu-i așa că-ți vine să-i iubești pe ucrainieni de nu mai poți? laughing

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Hammurabi):

Da, e adevărat: rusa, ucraineana și bielorusa fac parte din sub-familia de limbi slavice, branșa estică. Totuși, există anumite diferențe mult mai semnificative decât ai crede. Cred că diferența dintre română și aromână e o comparație mai bună. Iar comparația cu engleza americană/britanică e patetică, pentru că rusa și ucraineana s-au despărțit de mai bine un mileniu și jumătate, pe când cele două se diferențiază de abia 300 de ani. Astfel, într-un caz diferă doar câteva cuvinte și unele structuri gramaticale iar într-altul avem două limbi separate. Uite un videoclip făcut de un lingvist care prezintă diferența dintre rusă și ucraineană: https://youtu.be/CQLM62r5nLI.
Apoi, Ucraina a făcut parte din URSS și din Imperiul Rus. Stăpânii ruși au supus țara unei politici de rusificare. Dacă rușii și ucrainenii erau oricum același popor, ce rost ar mai fi avut această politică? Ce rost ar mai fi avut Holodomorul (făcut la comanda lui Stalin)? De ce ar fi interzis rușii utilizarea limbii ucrainene, dacă oricum e doar un dialect al limbii ruse?
P.S. În 1876, țarul Alexandru al II-lea a emis un decret prin care permitea utilizarea limbii ucrainene pentru reproducerea documentelor istorice, interzicând-o în orice alte circumstanțe. Ce rost ar mai fi avut această măsură dacă rusa și ucraineana erau aceași limbă?
P.P.S. Am încercat ce zici tu cu software-ul și ai dreptate. Apoi am mai încercat ceva: am dat pe traducere din română în engleză (Google Translate) și am introdus un text în aromână. L-a tradus aproape perfect. Aproape, ce-i drept. Dar tot consider că diferența dintre română și aromână e mai apropiată de diferența ruso-ucraineană.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru Holiday):

Greșești. Ucrainenii si rusii se trag din Rusia Kieveana. Nu poti spune ca locuitorii acelui stat erau ucrainenii sau ruși, pentru ca aceste doua popoare nu existau atunci. Dinastia care conducea Cnezatul Moscovei era cea Rurikida, aceeași dinastie din care a făcut parte Vladimir cel Mare.

| Holiday a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

"Ucrainenii si rusii se trag din Rusia Kieveana."

Rusia Kieveana a fost infiintata de cu totul alte triburi fata de cele care au infiintat Moscova. Exact cum alte triburi slave au infiintat ceea ce astazi e Bulgaria, de exemplu. Si exact cum bulgarii, sau cehii, de exemplu, nu sunt rusi.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru Holiday):

Moscova a fost înființată în timpul Rusiei Kievene. Tot timpul a făcut parte din acest stat.

| mastadont a răspuns:

Clar cu ucraina. Rusia a pornit un război din niște motive absurde și, mai mult, putin consideră că ar avea dreptul să decidă ce se întâmplă în ucraina și ce fel de guvern are aceasta. Putin a încălcat fără rușine suveranitatea unui alt stat și pentru asta merită să piardă.
E ca și cum eu aș fi poligam, stau cu 5 femei în casă, ne înțelegem bine, și vine vecinul să-mi spună că eu am voie să țin în casă doar o femeie. Păi dacă e casa mea, atunci fac ce vreau în ea, aduc pe cine vreau, etc, așa ar trebui să fie și ucraina față de rusia, însă rușii sunt niște vecini băgăcioși și vor să controleze și ce nu le aparține.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce pui intrebarea asta? Vrei sa creezi discutii contradictorii?

| user0010 explică (pentru anonim_4396):

Păi și dacă dă târcoale rusul peste tine, ce faci? Crezi că ei au uitat anii 1941-1945?
Tot de partea lor o să trebuiască sa fim, în caz de război direct, până ne apără NATO, ne mănâncă rușii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru user0010):

Eu trăiesc in prezent. Nu-mi creez scenarii in minte cu ce s-ar putea întâmpla. Si in nici un caz nu vreau sa gândesc negativ.

| Drimmero a răspuns (pentru user0010):

Nu cred ca ai habar ce inseamna sa fii stat membru NATO, pai daca rusul a facut pasul in Romania sau oricare perimetru NATO, raspunsul va fi imediat prin eliminarea inamicului de pe acel teritoriu si bombardementele se vor muta la Moscova, n-are rusia vreo sansa intr-un conflict direct cu NATO, matura cu ei pe jos, nici nu stau la discutii, in cateva zile defileaza americanii cu tancurile printre ruinele de acolo.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cu mine. Nu-pasa nici Rusiei, nici Ucrainei de ceea ce vreau eu."

Cand o tara invadeaza alta, ba chiar isi face un obicei din asta (in ultima suta de ani Rusia si-a atacat toti vecinii, cu exceptia Mongoliei), cand mizeria ruseasca a fost cu cizma pe gatul Romaniei aproape 50 de ani (nici acum nu ne-am revenit), sa spui ca nu te intereseaza ca a atacat pe cineva, ba chiar un vecin de-al tau, e pur si simplu imbecilitate cronica. Dar cum spuneam, urmele bolsevismului in Romania inca se vad. E greu de schimbat mentalitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar Ucraina, de ce cu un pidar care pizdeste o tara nevinovata?

| user0010 explică:

Bre, nu știu de voi, dar eu cred că trebuie să fim popor de origine slavă. Dacă nu avea loc romanizarea dacilor, noi eram slavi, foloseam alfabetul chirilic. Mai ales că rușii, etc, au avut influență mare asupra noastră și încă se mai simte "amprenta" lor.

| scp3008 a răspuns:

Cu cine ma plateste mai mult, daca nu sunt platit sunt neutru
Dar acest conflict nu se va termina in viitorul apropiat, si nu exista nici o varianta idealista pentru nici o tabara. Indiferent ce se va intampla cu totii v-or avea numa de pierdut, cel mai bine ar fi fost de liderii lumii s-ar fi asezat si negociat realist. dar nimeni nu a vrut sa previna conflictul

| Sisiwieuc9 a răspuns:

În contextul actual, cu Ucraina. Totuși, nu îi am eu la inima pe ucraineni din următoarele motive:
1. Ucraina nu respecta drepturile românilor din Bugeac și Bucovina de Nord.
Cum fac în general cu celelalte minorități. Bravo lor ca au oferit un pretext rușilor. (ce-i drept, rusii oricum ar fi zis asta)
2. Zelensky a făcut declarații în care a susținut ca noi am ocupat Bucovina de Nord după Primul Război Mondial.
3. Promoveaza etnia și limba moldovenească, cum fac și sârbii și bulgarii cu limba vlaha.
4. Chiar recent au dat jos monumentul atestării Cernautiului de către Alexandru cel Bun.
5. Canalul Bîstroe.
6. Au ținut cu rusii în Războiul din Transnistria și chiar au trimis soldați.
Dar nu țin cu Rusia. De ce? Pentru că Rusia va ataca Moldova dacă trece de ucraineni.
Plus alte motive.

| Holiday a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

"1. Ucraina nu respecta drepturile românilor din Bugeac și Bucovina de Nord."

Daca era asa, multi ucraineni de etnie romana de acolo ar fi emigrat in Romania. Ceea ce nu e cazul. Nici macar acum, cu razboiul la usa nu se ingramadesc sa se mute permanent in Romania.

"2. Zelensky a făcut declarații în care a susținut ca noi am ocupat Bucovina de Nord după Primul Război Mondial."

Toata povestea asta cu asa zisele declaratii e scoasa de fapt de niste imbecili de genul AUR dintr-o sceneta umoristica de pe vremea cand Zelensky era actor.

"3. Promoveaza etnia și limba moldovenească..."

Nu o "promoveaza" ci accepta existenta ei.

"4. Chiar recent au dat jos monumentul atestării Cernautiului de către Alexandru cel Bun."

De fapt l-au dat jos si l-au mutat in alta locatie, tot in Cernauti. Si in Bucuresti a fost mutata statuie lui Mihai Viteazul, deci care e problema?! E doar alta prosteala scoasa de conservele rusesti din Romania.

"5. Canalul Bîstroe."

E doar o disputa cu caracter economic, lucruri frecvente intre state.

"6. Au ținut cu rusii în Războiul din Transnistria și chiar au trimis soldați."

Sa nu uitam ca problema Transnistriei a aparut pe vremea cand conducerea Ucrainei, care desi era independenta, era total aservita Moscovei. Sa acuzi Ucraina de acum de asta e ca si cand ai acuza Romania de nazism pentru ca a fost aliata Germaniei in WWII.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru Holiday):

1. Pai îi deznationealizeaza din cauza ca nu le respecta dreptul de a invata în limba materna.
Și eu nu știu de o lege care sa susțină stabilirea etnicilor romani in Romania. Dacă există, scuzele mele.
2. https://romania.europalibera.org/......93313.html
Eu la asta mă refer.
3. Pai sa accepți această asa-zisa etnie moldovenească înseamnă că faci jocul propagandistilor ruși.
4. Eu nu știam ca a fost mutata. Scuzele mele.
5. Da, dar tot un motiv pentru care nu-i am la inimă.
6. Eu ziceam ca pana recent erau cu rușii.