| anonim_4396 a întrebat:

Voi de unde credeți că vine carisma, șarmul personal?
Din interior (personalitate, comportament, gesturi) sau din exterior (fizic)?
Eu sunt de părere că, fără dar și poate, vine din interior.

Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Din interior cu siguranță, nu are relevanta cu fizicul ci cu linia genetica, te naști cu asa ceva, e ceva nativ. Prietenii au încercat sa ma schimbe sa fiu ca ei, dar nu poți fenta genetica, nu ai cum.

E adevărat ca unele caracteristici se formează și în timpul vieții, când acumulezi experienta de viata, dar repet e ceva nativ, un dar divin.
Fizicul te ajuta sa fi placut/acceptat de oameni, sa obții validare de la sexul opus dar daca nu ai personalitate e ca și cum fizicul nu ar exista, fiindcă frumusețea e trecătoare, nu te ajuta sa te integrezi într-un colectiv, sa te impui, dacă începi sa scoți numai,, perle pe gura "."Un om fără personalitate e ca o casa fără acoperiș ", lipsa de personalitate si un mediu nociv te direcționează spre multe probleme gen : nu te poți integra în societate, nu păstrezi relații, devii o persoana cu frustrări și probleme emoționale ajungând într-un final la probleme psihice și izolare sociala, exact asa se întâmplă nu e o aberație.
Nu ai personalitate = nu poți forma relații sociale
Nu poți forma relații sociale = devii cu timpul un neadaptat social, introvertit, pudic, anxios.
Deci lipsa de personalitate creează o serie de probleme care câteodată sunt de rezolvat câteodată nu, oricât s-ar încerca.

Lipsa de personalitate este o problena cât se poate de serioasa, datorita ei ne putem face plăcuți de către cei din jur și sa ne integram.

Probabil ai mai auzit zicala,, e frumos dar e prost de pute " e cât se poate de adevărat asta indica lipsa de personalitate.

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

Totul stă în experiențele de viață. Nu contează foarte mult cum te-ai născut. Da, dacă ai fost într-o familie în care cineva te-a învățat cum să fi carismatic, automat că îți va fi ușor, dar abilitatea asta se poate învăța și pe parcursul vieții.
https://www.tpu.ro/......esert-isi/

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

E doar o caracteristica a personalității, nu e intru-totul, de aceea se și numește personalitatea charismatica pe care se poate dezvolta, dar nu oricene e capabil sa o dezvolte, în schimb cu personalitatea te naști, nu ai cum sa o dobândești, asta formează mai multe caracteristici, nu ai cum sa devii tu liderul unui grup când tu toată viata ai fost un neadaptat social, un prost, poți citi mii de cărți, nu ți va forma personalitatea, eventual mentalitatea care e cu totul altceva. Userul ce o pus întrebarea a dat cel mai bun răspuns, cine încerca să fie asa nu îl prinde, se abate de la adevăratul "eu " gen te dai ceea ce nu ești, lumea te simte, nu funcționează! Daca te ai născut prost sau ratat asa ramai, nu o sa devii niciodată liderul unui grup, sau sa impresionezi pe cineva fiindcă nu te prinde, ești fake.una e când e ceva nativ, alta e când o dezvolți charisma... oricum viata bate cartea, viata bate filmul, o carte nu îți formează ceva cu care tu te naști, scrie și în definiție ca e o înzestrare, un har divin, nu orice papa lapte poate deveni "smecher " asa peste noapte. Nu confunda personalitatea charismatica cu personalitatea care e caracteristica fiecărei persoane și care e nativa. dacă confuzi asa ceva, clar ești analfabet funcțional.

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

Păi dacă ai multe experiențe și studiezi mult se poate. Sigur, dacă nu ai altă problemă mentală gen anxietate socială, dar și așa ar merge.
Ba și un neadaptat social, dacă își rezolvă problemele, poate deveni normal.
Întradevăr unui introvertit îi va fi foarte greu să se comporte ca un extrovertit, ex să devină liderul unui grup și nici nu este indicat să copieze comportarea extrovertitului, deoarece, prin natura creierului lui, nu va putea rezista mult așa.
Ce dovezi ai că personalitatea nu se poate schimba pe parcursul vieții drastic?

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate, dar nu pentru cei cu iq format din doua cifre, sau care stau numai în casa ca autistii. Eu nu am cunoscut nici un fraier care sa devina smecher, dar asa e în zilele noastre toți fraierii care nu au o chifla în burta se cred smecheri asta- i altceva.
Cum ce dovezi ma copile? Eu am umblat cu smecheri, în cluburi, la scandal, peste tot, nu am cunoscut nici un fraier care sa devina liderul unui grup, ăștia erau lacheti de care se facea/se face bully, ăștia nu au cum sa devina ce trebuie never în this life, la generația pampers nu o sa vezi tu asa ceva, decât foarte rar, la ăștia la care le dai o palma și cheamă politia dar sunt tari pe net în"papagal", ăștia în realitate sunt umili, nu toți evident, dar nu orice prost poate sa devina smecher mai ales unu care are ticuri sau altceva, eu am anxietate sociala dar când e ceva de bătaie nimeni nu are tupeu sa se bata unu' la unu ', se vine cu politia, sau cu întăriri... ști vorba aia când eram eu smecher voi nici fraieri nu erațiwinking
Ce experiente sa aibă copile unul care de abia scoate doua cuvinte, care e bâlbâit? E luat de oaie de alții ești nebun la c.u.r? Hai sa lăsăm ipocrizia tinere, fraier te naști asa vei muri, nu te contrazice cu mine ca ești un copil care în realitate nu cred ca ai avea tupeu sa ma contrazici daca mai vedea, ți ar tremura rahatul în c.u.r, stați cuminți ca, sclavi ați fost de mici asa o sa fiți pana la bătrânețe.
Si învata sa scrii corect dacă vrei sa porți o conversație cu mine, într-adevăr se scrie cu cratima nu legat, nu sunteți în stare sa scrieți o propoziție corect gramatical și credeți ca veți avea voi vreodată personalitate rolling on the floor

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vrei sa ai charisma dar nici nu ști definiția unui tocilar laughing omule stai cuminte în banca ta, citește tu sute de carti, când vei fi printre smecheri sa vezi cum o sa fi luat de oaie, sau bătutlaughing nu o sa te ajute cărțile, experientele de viata da, dar dacă cu umbli cu ghertoi nu o sa înveți nimic, dacă umbli cu fraieri, sau dacă stai în casa ca un autist studiind asta e apa de parfum, viata bate cartea și filmul, doar în realitate ieșind in societate îți poți forma personalitatea, nu e pentru oricine, dacă ai genetica de pampalau asa ramai, eu am stat printre băieți de cartier nu veni tu la mine cu texte de astea de grădiniță ca nu funcționează. În realitate mulți sunteți umili și voi vreți sa aveți personalitate rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

Poți să obți carismă și dacă te plimbi mult, principalul este să cunoști mulți oameni, ca să ai ce povesti.
Merci pentru corectare.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

"Întradevăr unui introvertit îi va fi foarte greu să se comporte ca un extrovertit, ex să" ești asa prost ca nu ști nici ce scrii pe aici? Se scrie cu cratima.
Tu ai impresia ca eu nu am cunoscut? Ești analfabet funcțional sau care e problena? Nu ai citit ca am umblat cu mulți smecheri, cu tot tipul de oameni și in afara de tupeul de a ma bătea cu oricine și a socializa puțin nu s-a prins mare lucru de mine, un fost vecin citea sute de carti la ce l-a ajutat? Ca era un măscărici, nu avea prieteni nu avea nimic, sa nu mai spun ca era plictisitor. Dacă te naști pampalau asa ramai, poti tu sa te plimbi peste tot, oricum te plimbi singur ( vorba vine ) tu nu ști dacă ești sau nu tocilar și vrei sa ai personalitate? Ai ticuri și vrei sa fi charismatic? Pui întrebări cum sa devii charismatic și de astea, te naști nu devii! Tu ești prea prost ca să devii! Daca nu erai prost știai cum sta treaba nu puneai întrebări cringe pe aici, tu nu o sa devii niciodată un om ok îți spun cu toată sinceritatea, tu ești un șoarec de biblioteca, un tocilar care probabil ai văzut o păsărica doar pe pornhub. dacă vorbim despre alte persoane e posibil, dar tu sigur nu, fiindcă nu te recomanda genetica, fraier te ai născut, fraier vei muri.
Imi pare rău că îți spun pe fata, dar eu și în realitate sunt asa, spun omului în fata adevărul nu mi teama sau rușine mai ales când cineva se afunda ca tine în prostie.

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

Nu o lua personal, dar un șmecher nu este acel om care știe să se bată, un șmecher este cineva care are o meserie legală, îi place ce face și câștigă bani din asta, dacă ar fi să rămânem în paradicma șmecher-fraier.
Sunt încrezător că pot scăpa de ticurile verbale și celălalte probleme ale mele dacă lucrez cu mine, ceea ce voi și face.
Nu am zis niciodată că sunt șmecher, mi-am pus acest nume deoarece nu am făcut nimic notabil în viață, ex angajat undeva și nici nu am cunoștințele necesare în vreun domeniu pentru a face asta.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Scapa mai întâi de anxietate, dar dacă o sa îți iei doamne ferește o bătaie zdravana de la cineva tu nu o sa îți mai revii veci!
Câteva săptămâni nu o sa mai ieși afarahappy
Stai chill man și acceptate asa cum ești!

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Un smecher e ala care se descurca în orice situație nu doar sa se bata asa e, dar trebuie sa ști și acest lucru fiindcă va trebui sa o protejezi pe iubita ta dacă cineva se ia de ea, sau e prost si nu ii da pace, o amenință, trebuie sa fi bărbat și sa vorbești cu el politicos, dacă nu înțelege ii dai în nas nu ai ce sa faci. daca te duci la politie te vor considera unii fătălău sau gay da, asa e mentalitatea noastră nu ai cevsa faci, da trebuie in anumite situații sa te descurci, de exemplu dacă ești atacat sau cineva face mișto de mama ta... smecher presupune evident mai multe lucruri...crede-mă ca la noi nu e cazul, mai ales la tine.
În viata trebuie sa fi și smecher dacă nu vrei sa fi luat de oaie happy
E nevoie de școală vieții pe care tu nu o ai, e nevoie de multe dar nu toți putem fi uneori asa cum ne dorim.
Uita-te la conacu ai văzut cum știe sa discute cu toată lumea? Pana si țiganii îl îndrăgesc ai văzut ce le spune tiganilor ( în gluma) și cu fetele/ femeile știe sa se descurce în orice situație, ala are personalitate, ca mai face el mișto sau se prostește e ca asa e content ul lui sa,, prindă " primește donații ai văzut și tu sume mari, combina utilul cu plăcutul, se mai prostește el asa dar tot îl prinde, sau joaca rolul lui fonfaitu' asta se adaptează în orice situație, în realitate omul nu e deloc fraier are prieteni ok, cunoscuți, smecheri, crezi tu vreodată ca o sa fii ca el? Tu nici măcar ca, Katalin talent nu o sa ajungi ști de ce? Omul joaca un rol pe YouTube cu prostiile lui, asa primește donații, prinde la copiii ăștia de alocatie, il îndrăgesc, în realitate și el nu e asa prost cum pare, pana si asta e puțin peste nivelul tău vrei sa te mint? Nu are parinti, nu are nimic pe aceasta lume și se descurca singur sa plătească facturile, sa aibă de mâncare sa plătească chiria și sta într-un loc unde e greu sa te descurci daca nu ai cunoștințe, nu ai nimic, salariile sunt mici ..etc de unu ' singur se descurca, tu crede-mă fără parinti ai fi ca și mort, nu te ai descurca, nu mai visa cai verzi pe pereți, am umblat și eu cu smecheri și uite ca nu sunt ca ei, nu am fentat genetica, sunt un tip simplu și modest, au încercat sa ma schimbe nu a funcționat, și eu am încercat, maturizează te!

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

Încerc să aplanez conflictul pe cale pașnică, mă duc și la poliție dacă nu se poate altfel pentru că nu este rușine, mai bine așa decât să îi dau ăluia un pumn de să îl omor fără să vreau și după să putrezesc în pușcărie și să mă mustre conștiința toată viața.
Dacă aș reuși să fiu mai sociabil, aș putea intra în cercuri de prieteni unde nu sunt tocilari oamenii, chiar am asistat la discuțiile acestui tip de oameni prin prieteni comuni, dar nu am legat o relație mai strânsă din cauza anxietății mele sociale care poate fi tratată psihiatric.
Aceștia sunt pașnici, nu s-au bătut niciodată cu nimeni și totuși au acea carismă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De asta plătim poliția, ca să ne protejeze.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă vine unul la tine sa te bata sau sa o bata pe iubita ta trebuie sa intervii doar vrei sa ai personalitate, dacă e unu la unu evident vorbim de fair play, dacă nu dai tu ca, autoapărare îți dă el cu siguranță și nu mai ajungi la politie înțelegi? Ajungi la reanimare. Politia ii da amenda ca asa sunt legile la noi, dacă are Pile te bate și tot el iese în câștig ca, evident trăim în România, asa stau treburile...totul e pe pile, și la angajare la fel.
Nu recomand bătaia. Pai trebuie sa îți dai singur seama care e treaba cu genetica, vezi? Nu îți dai seama! Esti prost scuze ca îți spun dar tu ai și alte probleme nu doar anxietate, am dat mai sus exemple cu genetica de pare ca ai probleme cu vederea, ți am răspuns frumos și politicos a nu știu cata oara ca am umblat cu tot felul de oameni, am umblat peste tot și am rămas aproape la fel, putina confidenta și atitudine am prins.man nu vreau sa ma mai contrazic cu tine, eu am prea multe probleme, aia nu înțelegi, aia nu înțelegi, nu știu, ai probleme, ești suspect de retard...multa sănătate și devino ce vrei tu. Nu mai îmi scrie ca oricum nu pricepi nimic.

28 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Doar din interior. Am cunoscut oameni care fizic nu stăteau prea bine, și totuși, șarmul ce venea din interior ii făcea sa fie plăcuți, agreați de cei mai mulți din jurul lor. Și am cunoscut și reversul, persoane foarte frumoase fizic, dar goale pe dinăuntru, incit, cand îți dădeai seama de asta, îți parea tău ca arata asa bine fizic. În sensul asta e un verset foarte sugestiv în Biblie, care îmi place foarte mult: "Femeia frumoasa și fără minte e ca un inel e aur în ritul unui porc" happy
Dar hai sa îți zic un verset si pentru cei cu șarm interior : "Cea ce face frumusețea unui om este bunătatea lui"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu! Vine din relație. Din interiOr vine dorința de cooperare, care îi face pe oameni să fie diferiți de veri Ilor, moimele. Această dorință o numim simpatie, sinpatie, sin-pathie adică să simți ceea ce simte celălalt, dacă îi e foame, să simți și tu foamea, dacă are nevoie de iubire, să i-o dăruiești. Nu este ceva care există, stă în interior și iese înafară ci este conexiunea, bio câmpul care te leagă de celălalt. Nu este în tine, în interior, nu este în el, în exterior, ci este între tine și el. Ești șarmantă. luminoasă fiindcă îl iluminezi pe el și el vede lumina ta. Dacă nu-i ți-ar vedea nimeni lumina, șarmul tău ar avea valoarea zero.

| Drimmero a răspuns:

Din interior categoric, te mai ajuta si fizicul, expresivitatea fetei, gesticularile, dar cred ca 80% din sarm vine din interior.

| Mosotti a răspuns:

Carisma normal ca vine din interior, sarmul personal tot din interior atat timp cat se limiteaza la gesturi si comportament, inteligenta.

Dar farmecul pur ala vizual si atat, vine din exterior doar. Adica ala care-l emiti fara sa deschizi gura, fara sa faci gesturi.

Ce, hitler era frumos? Nu prea era, dar avea carisma, fermeca pe majoritatea, cum se prezenta, cum vorbea, cum se incrunta, cum gesticula, tonalitatea, astea toate sunt interiorul. Ca era un nenorocit, asta e altceva.

| OldSoul a răspuns:

Din increderea de sine...
Degeaba ai personalitate si toate cele daca nu ai incredere de sine.
La fel si cu aspectul, degeaba ai aspect ok, sau foarte ok daca nu ai incredere de sine.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ambele
prima impresie pe care o faci este cum arati, urmatoarea impresie postura permanenta pe care... o ai inconstient (si e foarte greu de antrenat, nu imposibil, dar foarte greu), abia ultima impresie e cum vorbesti si cum te prezinti
exemple:
- inainte de chirurgia plastica, Michael Douglas trebuia sa isi foloseasca charm-ul ca sa atraga femei, dupa aia a ajuns sa se casatoreasca cu Catherine Zeta-Jones care e cu 24 de ani mai tanara decat el si care a fost una dintre cele mai frumoase femei din lume
- in filmul Dune 2000, castingul a fost absolut INEPT, auzi, imparatul galaxiei arata ca beutorul amarat de la bodega din colt, iar Alia of the Knife care in carte e descrisa ca fiind scunda, extrem de frumoasa si iti da impresia de argint viu, in Children of Dune a fost o lungana, grasuta, uratica si care abia se misca
totusi trebuie sa recunosc, ca, casting-ul la cei doi copii din Children of Dune a fost ABSOLUT perfect, mai ales ea, a fost incredibila

- cel mai tampit si mai dezgustator exemplu de charisma, si care dovedeste negru pe alb ca daca e doar in interior nu are nici o valoare este un personaj din Kung Fu Hustle, care era un batran urat si partial chel, dar care se credea si se comporta ca o zana (YUUUUUCK)
etc.

si ca sa iti mai dau un argument, sunt oameni care sunt EXTREM de buni la actorie, dar nu pui o baba cu bubue sa fie wonder woman su un pitic cocosat sa fie superman/batman, indiferent cat de bine ar putea interpreta personajul, filmul v-a iesi de ultimul rahat

chiar eu personal contest serios nenorociri de gen Barbra Streisand care arata ca o gaina dar a facut roluri ca fiind marea iubire a vietii, Woody Allen care poate sa fie capabil pana poimarti dimineata, tot imi vine acru rau cand il vad ca fiind marele dandy, sau Loredana de Groaza, care e urata cu spume dar vezi doamne, daca stie bine sa cante atunci e justificat sa imi dai cosmaruri cu uratania nenorocita

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Din interior.Toate vin de acolo.Starea ta interioară se reflectă în exterior,trăirile,frământările,bucuria,fericirea,bunătatea,ura, invidia, răutatea, lăcomia, toate astea te fac să "fierbi" pe interior și se vor afișa pe chipul tău și îți vor menține corpul sănătos sau te vor îmbolnăvii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt intru-totul de acord cu tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt de părere că vine din interior, nici din exterior cum te referi tu.
Vine după cum a fost învățat fiecare să facă anumite impresii pentru a supraviețui, probabil ai întâlnit persoane care erau foarte carismatice la prima vedere dar după ce le-ai cunoscut, și-au arătat adevărata față.
Poți să dezvolți carisma și sarcul, exact ca un mușchi. Depinde personalitatea principiile/ cum folosește persoana acel șarm sau carisma vine din interior, in scopuri rele sau bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din interior.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce definești tu prin "sclav"?

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite răspunsul userului marfil, acest user are o inteligenta peste medie tine minte chestia asta! Ai ce învăța de la acest user.

Răspunsul ei : Eu consider că, cu carisma te naști, orice altă încercare de a părea carismatic/ă e o abatere de la adevăratul "eu".

Trebuia ei sa ii dai funda.

Esti prost ce nu înțelegi? Dacă genetica nu te recomanda și ești un pampalau asa cum ești tu, ca nici sa îți ștergi propria întrebare nu ști, sau dacă ești sau nu tocilar.
Vorbim de genetica omule, nu oricine poate deveni bătăuș, nu oricine poate deveni inteligent fiind e ceva nativ, eventual deștept da, se dobândește, nu oricine e sănătos din cauza geneticii, nu oricine e playboy la femei. vrei sa îți desenez? Ai retard mental prietene? Genetica nu o poti fenta orice ai face.
Dacă e ceva de bătaie tu fugi de rupi pământul man, de când un tocilar are asa mari pretenții de la viata? Care nu știe sa își sterga propria întrebarelaughing
Trebuie sa fi măcar deștept dacă nu inteligent sa dezvolți charisma, la tine nu e cazul.
Pai ți am zis face to face daca ma vedeai nu aveai tupeu sa vorbești cu mine, sau îți tremura vocea sigur laughing si tu vrei sa ai personalitatelaughing sa o aiba smecherii nu tocilarii care sunt bătuți de fete ( cunosc cazuri rolling on the floor )
Cumetre mai cam plictisit sincer, ești prost grămadă, sa de a Dumnezeu sa devii tu orice in viata asta, nu mai îmi scrie frate ca tu nu cunoști o definiție și vrei sa devii șarmant rolling on the floor hai te am scuipat, o seara plăcută rolling on the floor

| rapandula a răspuns:

Clar din interior. Gesturile si personalitatea in sine prin modul in care vorbeste contureaza carisma.

| DenqOO a răspuns:

Din interior. Deci am observat si eu si asta ne-a zis si un profesor la facultate la o materie de comunicare, ca avea o colega, nici ceea mai frumoasa, nici ceea mai desteapta, dar datorita increderii in ei atragea atentia celorlalti din jur.
Sunt o groaza de expresii, gesturi care dau un bust carismei tale.
Daca ai timp si curioizitate, urmareste videourile cananului urmator https://www.youtube.com/user/charismaoncommand

| dariaflorina a răspuns:

Din interior vin toate acestea! Din interior vin toate! Fizicul nu are legatura aici decat foarte putin, adica ca poti fi frumos, sa ai un sarm aparte.