| sabin89 a întrebat:

Voi obișnuiți să dați sfaturi? Dar să cereți sfaturi? Vă spun ce am observat eu: când cineva îmi cere un sfat e ca să nu-l urmeze, iar dacă îl urmează e ca să aibă pe cine da vina că i l-a dat.
Acum, nu generalizez, dar se întâmplă asta destul de des.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde Sabin,daca are legătură cu ceea ce știu din domeniul IT da,dar nu sfaturi de viață,fiecare da sens vieți cum dorește el,nu e nici prea bine sa fii o oaie,noi trăim Intr o societate toxica unde doar negativism exista, lipsa de empatie, umanitare, încredere, un singur sfat îți dau, fugi cat mai repede din Romania

| dullcat a răspuns:

Da si da.

Daca se intampla asta des inseamna ca esti inconjurat de oameni imaturi.Cand primesti un sfat iti asumi consecintele daca alegi sa il urmezi, nu dai vina pe celalalt, mai ales ca este necesar si sa-l treci prin propriul filtru critic.Sa zicem ca te poti enerva doar pe parinti daca te obliga/preseaza sa alegi un liceu sau un domeniu de facultate care nu e de tine, caci ii asculti orbeste, de exemplu, dar in rest de la maxim 23 in sus doar tu esti responsabil de propriile decizii si e pueril sa dai vina pe altii.

| SingleForOne a răspuns:

La final să spui "zic și eu, dar nu știu. faci cum crezi, tu știi cel mai bine", iar aceștia nu-ți vor mai reproșa nimic...

| Miruna333 a răspuns:

Da si da. Nu mi s-a intamplat sa mi se reproseze ca cineva mi-a urmat sfatul. E un sfat, nu e ca si cand obligi pe cineva

| Sportacus123 a răspuns:

Nu dau sfaturi. Nu mă bag în viața nimănui.

| Jonathan1900 a răspuns:

Pai asa procedeaza majoritatea oamenilor, nu isi asuma ceea ce fac.
Ca sa nu ajungi sa fii acuzat, la final poti spune" eu doar ti-am sugerat, tu acum faci cum vrei tu, decizia iti apartine strict tie"