| sonya a întrebat:

Voi sunteti ingrijorati ca razboiul din Ucraina va deveni un razboi mondial?
Comentati si dati si o nota de la 1 la 5, unde 1 = deloc ingrijorat, 5 - foarte ingrijorat.
Mie, sincer, imi e cam frica.

165 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De unde stii tu asta?
Dai in bobi, ghicesti in stele, sau ti-a suflat Putin la ureche?

| MihaelaDart a răspuns:

Daca este sa asculti tot din mass-media ai fi votat 5, astfel eu nu prea as crede ca se poate transforma intr-un razboi mondial.
In concluzie sunt la nota 1.

| Emazio a răspuns:

| SfarcDeCrocobaur a răspuns:

1,5.

| SuperCoolDude a răspuns:

Caută Albert Pike. O să înțelegi.

| TudorDD a răspuns:

2. După mine, război mondial va fi sigur. Dacă nu anul ăsta, în cel mult 20 de ani. De ce? Pentru că umanitatea nu și-a învățat lecția din WW1 și WW2. Pentru că sunt prea multe tensiuni clocotind între țări și popoare. Israel cu Palestina, Grecia cu Turcia, acum Rusia cu... întreaga lume happy, etc și etc. Și în omul de azi încă există prea multă ură pentru seamănul său, prea mult egoism și prea puțină empatie. So? Ce ar fi un război mondial și devastator? O trezire a conștiinței umane. Poate așa umanitatea învață ceva și ce e rău e tăiat de la rădăcină, vorbesc de obiceiuri și mai ales mentalități. Tocmai din cauza asta e probabil ca mai marii lumii să dorească un război, punându-se pe sine în siguranță și "schimbând lumea" prin distrugere în numele unor scopuri "altruiste" și absolute.

De ce doar 2? Pentru că privesc viața ca pe o ocazie de a experimenta pe "a trăi". Accept ce-mi oferă, năzuiesc spre ce e mai bun, muncesc pentru a realiza ce-mi doresc, trăiesc, învăț, experimentez, respir și mor. E război? Război și fie! De bine, de rău, merg înainte încercând să fac tot ce e mai bun și mai bine posibil. Caut valori, caut pace sufletească, TOT ce am este "a trăi", "a fi" și sunt sigur că nu se va termina nici după moartea fizică. Totuși, de ce 2? Pentru că mi-ar plăcea să-mi creez o familie. Să trăiesc bucuria de a fi soț, tată, și mai departe, Dumnezeu știe, iar un eventual război imediat mi-ar lua din șansele de a trăi și acest plan familial. Mă mai tem totuși și de a trăi în mizerie și apoi moartea. Gen lagăre sau prizonier pe undeva în condiții mizere sau și mai rău, inumane. Atunci, la ce bun a mai trăi? Mă rog și mor în pace.

| sonya explică (pentru sadrian46):

Frica poate fi rationala sau irationala. Nu mai sunt copil, am depasit demult varsta aia. Insa luand toate evenimentele in calcul, tot ceea ce se discuta, imi este oarecum imposibil sa nu am nici un sentiment. Nu am cum sa fiu stana de piatra si impasibila la ceea ce se intampla. Mai mult, cand vezi cu ochii tai teama mamelor cu copii care s-au refugiat la noi, iti este foarte greu sa iti pastrezi verticalitatea si sa nu apara, undeva in coltul mintii, intrebarea: Oare ar putea sa ajunga si la noi?

| sonya explică (pentru Violleta2022):

Sa stiu ce? Am pus o intrebare, asa ca te rog sa raspunzi strict la subiect, nu cu alte intrebari. Nu am de unde sa stiu ce va fi!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru gemeni6226):

Desi imi este greu sa recunosc cand vine vorba de el (aceeasi situatie)... da, aici asa este.

| chuckmanson a răspuns:

1. Nimeni nu dorește un al treilea război mondial. Chiar dacă Putin ar vrea unul cel mai probabil ar fi alți oficiali ruși conștienți ă asta ar fi o catastrofă care ar distruge Rusia și probabil ar fi direct înlăturat. Să nu mai vorbesc că și-ar pierde și ultimul aliat semnificativ pe care îl mai are, China. Rusia deja are economia distrusă și a luat pierderi enorme militare de la începutul invaziei. Un război cu NATO ar însemna sinucidere curată, deci scenariul ăsta cel mai probabil nu o să se întâmple.

| sabin89 a răspuns:

Nu vă îngrijoraţi de ziua de mâine... Ajunge zilei necazul ei. happy

| Brizbriz a răspuns:

9... abia astepthee hee

toti cei care se ingrijoreaza nu stiu ce inseamna nici ww3, nici razboi termonuclear global, ww3 va fi nuclear LA MODUL ABSOLUT, iar un razboi nuclear NU are invingator, mor toti
ori, NIMENI nu vrea asta, nici ei, nici noi, nici ailalti

| Dan32100 a răspuns:

| Mosotti a răspuns:

Nota 1, nu-s ingrijorat ca nu are cum sa fie razboi mondial, rusii nu se baga intr-o tara nato, sa faca ce vrea in tarile nonnato. Ca in tarile nonnato nu se baga nimeni, si de aia intra, dar dincolo sar toti.

| tudorvolcano a răspuns:

În mod practic, suntem deja într-un război mondial: toate conflictele din Ucraina, Siria, Libia, Afganistan, Iran, Irak, Transnistria, Abhazia și Osetia, Cecenia, Sahara de Sud, Sudan, Republica Centrafricană, Kashmir, Taiwan, Tibet, Valea Ferghana etc. fac parte dintr-o conflagrație mondială.

Că nu s-a escaladat încă conflictul până la punctul în care jucătorii principali să lanseze atacuri directe, e altceva. Dar războiul deja a început.
Este ca o tablă de șah. Acum se poziționează piesele în centru, unde este disputa pentru avantajul de teren.
Până când niciuna dintre părți nu crede că va avea de câștigat dintr-o escaladare, niciuna dintre părți nu va ataca.

Ucraina începe să împingă trupele rusești înafara teritoriilor sale în Nord, dar în Sud pare a fi în pierdere lejeră.
Combinația proastei planificări a invaziei Ucrainei și a sancțiunilor economice distrug capacitatea Rusiei de a se dezvolta, ceea ce va putea fi un factor important și pentru dezvoltarea de armament pe termen lung, deci SUA nu simte încă nevoia să atace: cu cât trece timpul mai mult, cu atât SUA va avea mai mult avans față de Rusia militar și economic, adică timpul e de partea lor.

Iar dacă Rusia va escalada conflictul și va ataca statele NATO, va pierde și mai urât războiul, căci așa ne arată situația din Ucraina. Adică Rusia ar trebui să fie foarte precaută într-o nouă invazie. Nu că ar deveni ocupată, dar orice șansă de dezvoltare pe termen lung s-ar duce pe apa sâmbetei, și se vor asemăna din ce în ce mai mult cu Coreea de Nord din punct de vedere al dezvoltării.

| darrio2007 a răspuns:

| Emma24dsxd a răspuns:

Nu stiu ce nota as putea da ..cred ca undeva pe la mijloc, dar si daca ma ingrijorez noi nu avem ce face indiferent de situatie asta este daca e scris sa mori, mori. Nici nu mai ma uit la stiri ca nu vreau sa mai aud dar Doamne fereste de asa ceva..Sunt sigura ca se putea ajunge la o intelegere fara a produce haosul aceasta si fara sa sufere oameni nevinovati.

| sabin89 a răspuns:

De la persoanele în vârstă te-ai aştepta la comentarii mature. I-auzi: "De unde ştii tu asta? dai în bobi?"; sau "care e diferenţa între frică şi cam frică?".

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Svetlana numai stiu ce raspuns ti am dat acum 2 ani si cu ce te am suparat, daca ti a trecurt supararea ne impacăm? Sper ca in 2 ani m ai iertat, O seara bună Sveetlana

| J0B0MAT a răspuns:

| Politistu11 a răspuns:

| imarele a răspuns:

Da. 5

| Seba2013 a răspuns:

Eu ma simt responsabil de planeta. Nu ma consider liber si nici nu eludez aceasta problema. Pentru ca s-ar putea sa ma afecteze in mod direct si pe mine.

Nu sunt de acord sa lupti in jocul altora. Sunt de acord cu organizarea si decizia la momentul potrivit. Multi s-au omorat doar pentru ca umbrele asa au vrut. Nu imi place sa ii vad pe ucrainieni iesind la lupta fara armura. Mai bine astept si fac pe prostul, pana imi vin fortele. Insa cum fac astia si ii alenteaza(spiritul vremii), se vede ca vor virus si razboi. Nota 2. Nu imi place in general atunci cand o forta sau o multime incepe sa te manevreze iar tu in momentele alea nu esti tu ci ei. Cand esti tu si nu mai esti pe placul lor si nu faci ca ei, atunci ai capacitate de gandire, control, discernamant si dusmanului ii pui pietre pe cap. Lupta trebuie castigata prin spirit, pentru ca astia sunt spirite, numai mor.

| alexandruanghelghxt a răspuns:

Cu toti suntem ingrijorati, dar ei incearca sa sperie lumea mai mult.

| imarele a răspuns:

Iar cea mai mare îngrijorare că are butonul nuclear. Orice greșeală mică din partea occidentului poate însemna sfârșitul vieții

| Crackman a răspuns:

Deci ca sa iti explic situatia.
Razboiul a inceput chiar din cauza lui Zelenski mai ales cand stia ca un colos sta in spatele lui si spune ca nu vrea nato sa fie langa el.
Bun Din momentul conflictului Euro si America a bagat restrictii Rusiei, simultan vinde atme Ucraine pentru a incetinii procesul de pace.
In eventuala miscare in care Rusia reuseste sa obtina orasele mari se opreste, ramane fara bani se opreste, Putin este eventual sa fie asasinat toate acestea duc la oprire.
In eventuala nebunie sa porneasca Rusia sa o invazie pe scara mare nu este capabila mai ales acum dupa ce a pierdut si bani si un moral considerabil. Se prea poate da cu bombe nucleare dar aici deja ajungem la o viata similara ca in fallout sau expresul zapezii ( un serial bun dar si film )
Nota mea este un 3 deoarece nu imi este frica de razboi cat imi este de un cataclism global in care numea o sa se omoare ca nu are curent si lucrurile de baza precum mancarea.
Nu ai de ce sa iti fie frica din simplul fapt ca nu tine de tine absolut nimic. Sunt sigur ca daca puteai opreai tu razboiul, dar sfatul meu este sa iti vezi de viata, sa nu cumperi sau vinzi prosteste ( in caz de esti si ai cu ce sa vinzi ), termini scoala si tot asa.

| Lukasssz a răspuns:

| KR0N5TADT a răspuns:

Mă îngrijorează doar faptul că pământul e aproape plin cu idioți.

| mont a răspuns:

2 - slabe șanse sa devină război mondial, cel mai probabil in câteva săptămâni se încheie.