| sonya a întrebat:

Voi sunteti ingrijorati ca razboiul din Ucraina va deveni un razboi mondial?
Comentati si dati si o nota de la 1 la 5, unde 1 = deloc ingrijorat, 5 - foarte ingrijorat.
Mie, sincer, imi e cam frica.

165 răspunsuri:
| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Sincer 1.
Primul pas este să închizi televizorul și să aveți grijă la fake news. Dacă te panichezi nu rezolvi nimic, lumea a mai trecut prin alte 2 războaie mondiale+ altele. Știu, știu că al 3-lea ar putea fi unul nuclear, mult mai violent decat celelalte. Dar haideți să nu începem să ne panicăm de pe acum. Amintiți-vă, la începutul lui 2020 înainte de pandemia toate lumea îi era frică că se începe WW3, Iran(sau Irak, dacă nu mă înșel) dorind să atace SUA. Și surpriza, nu s-a mai intamplat nimic.

| Mihai_Andrei_Neagu_1995 a răspuns:

As zice 3, nu sunt ingrijorat total de acel razboi pentru ca ma simt in siguranta unde ma aflu, dar nu ma simt bine cand stiu ca un smintit ca putin ar putea sa ne invadeze si pe noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zero (adica 1, scuza-ma ca iti contrazic intrebarea cu preferintele mele speciale). Sunt vreo 20 de tari impotriva rusiei, unde presa tot vorbeste despre asta, dar prietenii lui putin ii cer sa inceteze. Si atatea atacuri si scandaluri din ultimele decenii, nu au starnit razboi global, ci doar saracit cate o tara.

| cristimihailov a răspuns:

Ai fost pacalit cu privire la Afganistan, Iraq si Siria.

Si acum crezi ca ti se spune adevarul.

Lasa chestiile cu razboiul pentru altii, iar tu traiesteti viata.

Ca se face repede foarte tarziu in viata, cum spunea un nene mare.

| MadalinPopescu a răspuns:

Daca este afectat petrodolarul Usa va interveni direct in Rusia.
Ei deja cauta sa inventeze un pretext.
Ii doare undeva de ucrainieni.Acum e ok ca au cui sa vanda arme, doar nu credeti ca se da ceva gratis.

| AlExUtZuL9976 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ce deștept ești! Îmi doresc să fiu înconjurat de oameni ca tine ca să pof fi și eu mai destept. Mereu ai dat răspunsuri intelgente.

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru cristimihailov):

Cu ce am fost pacaliti cu privire la Afganistan, Irak si Siria?

| jmk a răspuns:

1- Daca Putin a innebunit, e f. probabil un razboi mondial.
2 - Putin nu a innebunit.
3 - Daca occidentul se mai preface mult ca nu intelege problematica reala, o sa o tot tragem din cauza lui Putin.
4 - Daca si asta/acest razboi e pe agenda globalizarii, daca deci e pornit cu buna stiinta de catre progresistii-globalisti, atunci nu avem scapare de dictatura mondiala a lui politically correct inceputa fatis cel putin acum 2 ani odata cu reinventarea raportarii referitor la coronavirusuri si care actualmete atenteaza/ne jefuieste grosolan atat portofelele/conturile, cat si libertatea, inclusiv cea de exprimare.

| RAY a răspuns:

| MihaelaDart de ce ti frica de moarte? crezi ca vei exista vesnic,daca vine razboiul mondial,ce pierdem, noi niste paraziti ai naturi, e clar ca o sa ne exterminam candva, nu vad ce am avea de pierdut, mai ales ca vei avea parte de rai, va e frica de rai crestinilor

| RAY a răspuns:

Terenul cumparat a fost al svabilor, sasilor care au locuit pe acele taramuri, prostia ceea mai mare a fost ca cei plecati in 90 in Germania nu au venit aici sa investeasca banii, acest lucru ma bucura, banatul e mult mai dezvoltat si cultural si ardealul, fiind cladite de catre germani

| PineapplePizza a răspuns:

Nu e vorba de ingrijorare, Rusia e tara nazista deci razboaie cu exterminare va tot face... fie noi fie moldovenii sunt urmatorii. In primul caz, WW3, in al doilea, vor ataca NATO deci tot WW3

| Mopmop a răspuns:

5.
Ce nu intelege lumea e ca Putin e unul singur.
Ce ma ingrijoreaza sunt cei din jurul lui!
Si oricum...parca conteaza? Gen nu e Putin va fi un Igor sau Sasha tot un drac rusesc care isi va incorda muschii peste cativa ani.
Eu as fi mai radical. Bombe atomice pe Moscova si alte 2 orase rusesti si i ai linistit pe rusi!
Nagasachi si Hiroshima sunt 2 exemple bune din perspectiva fanatismului...

| BabaOarba a răspuns:

In primul rand ai Report pentru ca nu stii sa vorbesti politicos.

In al doilea rand ar trebui sa citesti niste carti despre alti dictatori rusi, sa vezi cum se gandeste in tara aia. Toata lumea a fost complet uimita cand Ucraina a fost atacata, desi SUA avertizase in mod repetat ca asta se va intampla. Eu m-am mirat doar pentru ca a durat atat demult dupa Crimeea.

Daca Rusia voia sa termine razboiul il termina deja. Ucraina a acceptat tot ce se putea accepta. Rusia ridica pretentii noi ce nu se pot accepta (cum ar fi inexistenta armatei). Nu vrea terminarea razboiului doar cu Crimeea si zonele separatiste din est. Vrea o Ucraina supusa ca Belarus.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

1,5 happy. Spun asta pentru că sunt aproape sigur că războiul nu o să se extindă pe plan mondial. Spun aproape sigur deoarece în realitate este posibil să se întâmple orice.

| CostinAlamariu a răspuns:

Deloc îngrijorat = 1.

Frica nu oprește moartea ci oprește viața. Dacă tu vrei să trăiești în frică e treaba ta, dar nu îți recomand.

| andreiffff a răspuns:

| MPC247 a răspuns:

| FredericChopin a răspuns (pentru doctorandus):

Hai sa Nu mai credem tot ce se spune la stiri ca NIMENI nu ne garanteaza ca chiar asa e adica si asta poate fi tot o "tactica" de cucerire ucraina totusi nu e Romania sau moldovo adica e a 2 in europa dupa rusia totusi armata rusiei e... Armata principala "actioneaza" la urma daca e momentan nu stim ce vor poate sa vreie doar regiunile alea 2 si pen crimeea sau toata ucraina sau depopularizarea ucrainei acum si la anul ataca iar(asa le vine mai usor) sau.,. Da deci is f multe variante urmeaza sa vedem dat eu in ultimii ani am invatat 2 lucruri
1CINE NU TE ATACA ITI E "PRIETEN" (POATE CHIAR FRATE )
2DACA TU ESTI BINE ACOLO UNDE ESTI NU TE MAI INTERESEAZA NIMIC SI DE NIMENI
Nu stiu de ce ar trebui sa ne facem "griji" ca noi acum ca tara suntem f bine noi si rusii am fost ca "frati" f mult timp deci oricum daca e cev vezi-ti de traba ca tot SINGURI NE DESCURCAM daca near "ataca" rusii nu vad eu de ce americanii near apara noua tara da ne apara dar asa de forma (ca un copchil din a 4 care spune ca il apara pe unul de a 2 il apara dar daca ala mai mare il ameninta si pe el atunci o ia la sanatoasa...) Asa si aici deci in concluzie NU TREBUIE SA NE FACEM GRIJI ATAT TIMP CAT NU SUNTEM IN PERICOL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nota 1. Oamenii se cern. Începutul sfârșitului se întâmplă, dar nu-i încă îngrozitor.

| Anyo1988 a răspuns:

Eu sincer as da nota 4.5 happy desii ma cam ingrozeste gandul ca o sa ajung la parnaie pentru ca nu sunt de acord sub nici o forma sa merg la razboi sad deci poate ar trebui sa dau nota 7 happy

| SimplyBlue a răspuns:

5. Foarte.
Și e normal să fiu așa.

| Freya1 a răspuns:

Nu știu sa îți dau un procentaj, dar sincer nu prea ma îngrijorează.
La inceput da, m-a speriat un pic, dar acum nu mai cred ca se poate extinde.

| pHantom1976 a răspuns:

Deloc -0

| Adolf8 a răspuns:

1. Ucraina are o rezistență uimitoare mulțumită occidentalilor care iau antrenat și au dat arme. Se vede că NATO și USA este net superior față de Rusia antică și marea fabrică chineză!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sonya, eu sunt tare îngrijorat de războiul ăsta și mă tem că va deveni un război mondial, nu vreau sa îmi părăsesc locul de trai in țărișoara mea mica pe nume Moldova, aici m-am născut și nu vreau sa plec din țărișoară, daca ai pune nota 6 eu ți-aș dao deoarece sunt SUPER MEGA ULTRA EXTREM de îngrijorat!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai calm, Mihai. Pe noi ne-o fi protejind teoretic NATO, dar pe Republica Moldova o protejeaza faptul ca, practic, nu are obiective militare. Tancuri nu, avioane nu, armata e practic irelevanta, deci daca Ucraina rezista, nu e bai. Poate-poate aveti noroc si idiotii aia din armata a 14-a se duc sa atace Ucraina ca astfel sa fie casapiti si poate se rezolva si problema Transnistriei aleia nenorocite.

| Anyo1988 a răspuns:

Ai inceput cu stangul comentariul tau ( era gata sa te injur nitel dar fie ) si sa iti raspund la partea de final a comentariului.as prefera sa nu fie razboi si la noi dar daca se ajunge acolo, as prefera sa imi vad de ale mele ...si faptul ca sunt un om pasnic si nu suport violentza nu ma face femeie cum m-ai facut tu la inceputul comentariului tau. nu mai judeca tu persoane pe care nu le cunosti. habar nu ai nimic de viata mea de ce gandesc cum gandesc sau prin ce cacaturi am trecut in viata mea ca asa ajung astazi sa urasc violentza. In fine ramane de vazut ce va fi, si pe mine ma sperie gandul de raszboi la noi pentru ca daca armata va ajunge sa fie disperata si nu va mai stii pe cine sa recruteze va apela si la rezerve cum s-ar spune. in fine sper din suflet sa fie ok

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai frica nu o controlezi, tine de instincte unde constientul nu are controlul, nu poti fi la comanda relaxat sau nerelaxat, nu conteaza ca nu poti controla sau ca poti sau nu face ceva.
Cum dracu sa nu existe ingrijorarea cand ala a amenintat si vestu?

Bine, si eu zic ca nu o sa fie nimic, dar zic ca idee, ca daca e, cui nu-i e frica de foame, bombardamente si altele?

Si sa-ti zic de ce lumea are frica (si am intrebat, si asta mi s-a raspuns), poate incerca sa forteze tarile nato sub amenintarea nuclearelor! Deci faza "suntem in nato, ne doare in bashketi", e falsa total.
Si totusi tarile nu vor sa dispara cu totul, poate prefera sa fie ocupate ca oricum va fi mai bine decat sa murim cu totii.

Sigur ca o tara desteapta se preda ca sa nu moara oameni si e liniste, ca decat sa faca orasele praf si victime multe, tot e mai bine asa. Si chiar daca ai fi castigat nu merita, ca mor gramezi de oameni si ai tara ruine si nenorocesti milioane de oameni care raman fara case, etc, mancare, apa.

Si e posibil sa vina peste noi ca nu ii convine ca nato e prea aproape de el, el a zis frumos ca vrea nato sa fie pana unde era in 1997, astia n-au priceput.
Le-a mai zis frumos sa ia armele cu gramada din Ukraina, iar n-au priceput aia, ca doar nu aduceau astia tone de arme de miliarde de euro asa de joaca acolo daca nu aveau de gand sa bubuie rusia pana la urma (o inconjura de arme si le neutraliza nuclearele si gata, poc).
Le-a zis tot frumos sa NU isi mai bata joc de rusii de acolo, iar n-au priceput.

Dar pacat ca a tras in civili, acolo n-a facut bine si ii condamn pentru asta, asta daca chiar ei au tras si nu ukrainienii nazisti (ca sa-i fac pe rusi oaia neagra, ca miza e f mare sa fie facuti oaia neagra), ca nazistii conduc acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anyo1988):

Crezi ca eu prefer sa fie razboi? Crezi ca eu prefer violenta? Daca te uiti prin ce raspunsuri am mai dat, intotdeauna zic ca fuga e de preferat violentei, in special in situatiile unde POTI fugi. In cazul razboiului, nu poti "sa iti vezi de ale tale" pur si simplu cand altii de pe linga tine mor. Poti sustine trupele din pozitie de non-combatant voluntar. Nevoie de oameni care sa faca chestii ce tin de logistica si productie pentru razboi o sa tot fie intr-o astfel de situatie. Oricum am lua-o, nu poti "sa iti vezi de ale tale" decat daca esti vreun jeg de-ala care da spaga pe la vama si fuge din tara.
P.S. "Rezerve" nu inseamna si ultimul adventist sau ultimul ciung. Rezervele sunt aia care AU FACUT stagiul militar. Deci... nu ai facut armata, stai linistit.