| sonya a întrebat:

Voi sunteti ingrijorati ca razboiul din Ucraina va deveni un razboi mondial?
Comentati si dati si o nota de la 1 la 5, unde 1 = deloc ingrijorat, 5 - foarte ingrijorat.
Mie, sincer, imi e cam frica.

165 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

| sonya explică (pentru DoarBogdan):

Ce te face sa fii relaxat, astfel incat sa dai nota 1?

| sierra1 a răspuns:

Suntem cu toții ingrijorați...
Frica cum o punctăm?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru sonya):

Cred ca privitul dintr-o anumita perspectiva... poate face o diferenta clara, in orice situatie.

Ca acum de exemplu. O intrebare mai buna ar fi fost, ce ma face sa NU fiu relaxat?
De altfel, nici nu ai dat varianta de "relaxat", doar de lipsa ingrijorarii. Sunt antonime? Sau putem sa ne referim la faptul ca ingrijorarea nu exista, ci doar lipsa relaxarii?

Indiferent ce ar fi, este ceva ce TU sau EU putem schimba? Indiferent ca stau relaxat sau nu, cu griji sau stresat... nu o sa schimbe cu nimic Pamantul peste noapte.
Asa ca daca este ceva ce nu putem controla, de ce sa fim stresati fara rost?

Iti este frica, da... este omenesc. Insa si daca iti este sau nu iti este, nu o sa se schimbe nimic. Poate doar sanatatea ta.

| Frank51 a răspuns:

1, sunt mai optimist și pozitiv de fel, chiar dacă va fi ceva mondial voi râde cu colegii din armată în timp ce tragem cu armele, voi muri fericit indiferent de situație happy

| Hiller1 a răspuns:

Da va fi sigur si trebuie sa ne pregatim. Sa ne bucuram de viata cat se mai poate si sa ne amintim mereu de cei dragi. Noi nu mai avem mult.

| Marian_Pitigoi_1961 a răspuns:

Cu Putin nu-i de joacă, odată încolțit este posibil să declanșeze al III-lea război mondial care va fi și ultimul...Dn ferește, aleg nota 5

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asta este o prostie de intrebare, ce facem chestionare? Sună a temă pentru scoala, si daca va fi razboi mondial ce poti tu sa faci? Sau noi? Daca te ingrijorezi rezolvi ceva? Nu, dispare razboiul ca esti tu sau noi ingrijorată? Nu, si atunci? Dumnezeu stie cît de departe se va ajunge cu razboiul, si tot Dumnezeu are pregatita calea de salvare si de scapare, nu noi.

| Wr3nch a răspuns:

0, pentru ca sunt edgy laughing) Nu o sa fie nimic mondial, Putin deja isi ia paleta de la toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| SingleForOne a răspuns:

4. Mai mult ma îngrijorez de cei dragi, de animalute, de natura.

Razboiul este o necesitate, deoarece diplomatia nu a functionat aproape deloc. Cand se vorbeste despre drepturile omului, libertati, etc, sunt vrajeli, pentru ca toata diplomatia se invarte in jurul marilor puteri, ce interese urmaresc, ce profituri vor sa obțină. Abia daca am trecut câteva decenii fără conflicte majore (ma refer, dupa amenințările nucleare din secolul trecut), dar la orice situație apare din nou problema razboiului mondial, si din nou amenințările nucleare. Ceva nu a fost fundamentat cum trebuie, ceea ce face intreaga diplomatie sa nu dea randament, mai mult ca urmărește interesul marilor puteri, nu ale oamenilor... de aici, alta problema, separarea oamenilor de formele de guvernământ sau minimizarea rolului acestora, fiecare pe cont propriu (pe scurt). Ma îngrijorez pentru ca atat in diplomatie, cat si in razboi, oamenii nu beneficiaza prea mult, unii deloc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

2, dar asta nu inseamna ca mi se rupe in mod deosebit. Omenirea si-o cam cauta de ceva vreme. In cazul de fata, probabil e un preambul la o nebunie care o sa implice China si SUA in urmatorii ani. Oricum, Rusia e binisor șifonată economic și militar deja. Nu mi-e frica de posibilitatea altora de a ne face rau cit de raul pe care ni-l facem singuri. Nu vezi, avem 9 militari morti datorita incompetentei si coruptiei de la noi de cand a inceput conflictul? In caz de ceva, citi vor mai muri oare datorita echipamentelor neconforme sau mentenantei facuta cu patentul?

| RAY a răspuns:

De ce va este frica de moarte? Pur simplu numai exiști, aștept cu nerăbdare exterminarea speciei umane

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

@Ray: Pai dementii astia ca noi (si eu cred la fel ca tine) sunt minoritari. Bun-crestinii se tem de iad si alte-alea...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți tu să explici frica ta, pe ce se bazează? Și care este diferența între frică și cam frică?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

3. Am dat nota asta pentru ca in mod logic nu ar trebui sa se ajunga la un razboi mondial. NATO s-a exprimat in acest sens si atata timp cat nu sunt dovezi concrete de folosirea armelor chimice, bateriologice sau nucleare (ANM) au spus ca nu se vor baga. Cum la Putin paranoia, se pare, ca a devenit extrem de mare, te poti astepta la orice. De ce zic de paranoia? A inceput sa puna oameni sa-i guste mancarea, face teleconferinte in loc de adunari. Daca invita pe cineva il tine la 10 metri in capatul celalat al mesei, etc. Eu tind sa cred ca nu se va intampla nimic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... pentru cine poate thinking

| Jonathan81 a răspuns:

| Jonathan81 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Adevărat!

| BabaOarba a răspuns:

Pe de o parte este lumea intreaga ce nu doreste razboi si nu doreste sa se implice. Pe de alta parte este Rusia care are planuri mari, Putin e batran si nu mai are timp sa astepte sa faca "marea Rusie", plus ca omul nu prea e cu mintea intreaga, asa ca tot insista.

In mod normal restul tarilor nu se vor implica. NATO clar nu doreste asta, China isi da seama ca i se duce economia daca se da de partea Rusiei. O mai avea Putin admiratori prin America latina dar aia sunt mai saraci decat el, si cu SUA deasupra capului.In afara de Belarus, care e oricum zero, nimeni nu vrea sa fie de partea lui Putin.

Exista insa tari care au anumite interese geografice, si care ar putea beneficia in urma unui conflict generalizat, ca sa puna mana pe niste teritorii. China cu Taiwanul, Japonia cu insulele ocupate de rusi, Coreea de Nord care vrea sa se dea mare, Ungaria (da, desi e in NATO, dar Orban e rusofil convins). Marile puteri NATO pot fi amenintate de Putin cu un razboi nuclear generalizat daca nu renunta la flancul estic (adica si Romania).

Putin e incoltit acum, vede ca ce credea ca obtine in 3 zile nu s-a intamplat nici in 30. Pierde sume imense de bani, echipament militar, oameni si nu castiga mai nimic deocamdata. A inceput sa isi rada singur capii armatei. Poate deveni disperat, mai ales ca nici aliatii pe care se baza nu-l sustin, si sa dea cu bomba nucleara.

Care sunt sansele unui razboi nuclear? cam 50%-50%. Deci nota 3.

PS: Mi-ar placea cei ce dau note sa isi argumenteze alegerea.

| timidu89 a răspuns:

Eu zic ca o sa fie razboi mondial, ori anul asta sau viitorul sau mai tarziu. Doar asa ca moare Putin vom scapa. Ca mor sau traiesc imi e totunawinking Doar ca notez cu 4, din cauza ca e posibil sa nu mai ajung sa fac nimic din ce mi-am dorit sa fac si inca nu am reusit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

2,5
Adica sunt constient ca poate deveni un razboi mondial, dar nu mai sunt ingrijorat, pentru ca frica nu e folositoare.

| goguPatent a răspuns:

Cum sa ma gandesc la razboi cand zi de zi imi vin facturi din ce in ce mai mari? Sunt sanse sa ma omoare asta decat razboiul cu rusia

| ZyRRe a răspuns:

3. Dacă americanii nu-și bagă coada, Putin se plictisește și pleacă acasă.

| gemeni6226 a răspuns:

Desi utilizatorul Cristi din Bucuresti mi-este pe lista de ignor ca acus 2 ani mi-a dat un raspuns cu care m-a suparat de data asta trebuie sa spun ca sunt de acord suta la suta cu ceea ce a scris aici.

| Faffy a răspuns:

5 ma 5 ca putin e nebun

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de "Sfatul Batranilor", adica cum sunt sfatuiti "pensionarii" din Casa Alba si din Kremlin...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru timidu89):

Nu mai fi timid si baga mare cit mai poti! big grin