| sonya a întrebat:

Voi sunteti ingrijorati ca razboiul din Ucraina va deveni un razboi mondial?
Comentati si dati si o nota de la 1 la 5, unde 1 = deloc ingrijorat, 5 - foarte ingrijorat.
Mie, sincer, imi e cam frica.

165 răspunsuri:
| BabaOarba a răspuns:

Pun pariu ca faci numai ce zice popa si baronul local. Cunosti toate teoriile conspiratiei, esti specialist in fake news si doctor Google.

| BabaOarba a răspuns:

Unde ai facut scoala si ce aducatie ti-a dat familia daca consideri ca "aberezi" reprezinta o expresie politicoasa?

Cand discuti cu cineva pe care nu-l cunosti absolut deloc poti contrazice ideea, nu ataca persoana. Nu ai nici cea mai vaga idee in ce domeniu lucrez, cata scoala sau cultura generala am. Iar orice idee contrara trebuie sa vina la pachet cu argumente. Cine se foloseste de jigniri in loc de argumente valide nu face decat sa arate ca nu este documentat destul si si-a format ideile fara o baza solida, doar din ce a auzit de la altii.

Iar un atac asupra unei persoane necunoscute nu arata cum e persoana respectiva, ci cum esti tu sui cat bun simt ai.
PS: nici "fluturas" nu e politicos si justificat. Nici macar nu fac parte din generatia snowflake. Dar am indeajuns de multi ani de discutii academice si de consultanta economica cu persoane din toata lumea, ca sa nu trec cu vederea asemenea expresii de prost gust si lipsa de bun simt.

| BabaOarba a răspuns:

Nu am ce sa inteleg din moment ce nu ai explicat nimic. Arunci doar cu vorbe urate, fara explicatii si argumente. Zero valoare intelectuala.

| andreierdna91 a răspuns:

Logica ar spune 1 dar tinand cont ca Putin e cam imprevizibil pot spune 3.

| SharpEagle a răspuns:

Daca Rusia decide sa intre intr-un razboi cu NATO, atunci rusii fie vor trebui sa invete chineza, fie nu vor mai vorbi ever.
Nota mea e 3 (ingrijorare medie). Nu ca i-ar manca pe rusi in dorsal, ci ca poate NATO are mancarici in palma si nu stim noi.

| ovidiu29asd a răspuns:

De ce? Pentru ca NATO nu se va implica direct in razboi, cat timp Rusia nu va ataca un stat membru NATO. Ma indoiesc de faptul ca ar face asta, in contextul in care au declarat initial ca vor controla Kiev-ul in 11 minute si uite ca s-a facut o luna si nu controleaza nimic, ba mai mult, aplica tot felul de "marlanii" de moment pentru a obtine avantaje de la o zi la alta. De ce ar mai deschide alte fronturi de lupta, cand nu sunt capabili sa se descurce conform asteptarilor nici pe cele existente deja? Presupunand prin absurd ca ar face asta, chiar si in cazul unui razboi mondial, poate ca vom fi pentru prima data in istorie in tabara care trebuie in timpul razboiului si vom avea mai mult de castigat decat am avea de pierdut laughing De ce as fi ingrijorat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu sunt din Moldova

| Anyo1988 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok am inteles pai ce sa zic sa speram sa se potoleasca putin desii asta cred ca ar merita aceeasi soarta ca ciausescu happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am inteles asta. Cum ziceam, si cred ca stii si tu asta, Moldova e practic nula dpv militar. In concluzie, daca "ataca" cineva dintre vecini nu e cazul de mari distrugeri si pierderi civile pentru ca atunci chiar o sa se termine razboiul intr-o zi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anyo1988):

De potolit nu prea mai are cum. Ramine de vazut daca il omoara de-ai lui, il judeca si il arunca ei in vreo hruba, il dau jos si il trimit sa fie judecat la Haga, sau nu reusesc sa il dea jos si o ia razna mai tare. In principiu pana la jumatatea lui mai ar trebui sa fie gata cumva. Stii, 9 mai, ziua marii victorii din 1945, marea parada militara de la Moscova...

| Anyo1988 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ramane de vazut ce noroc avem happy ms pentru raspunsuri

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

1 deloc ingrijorat, nici nu ma intereseaza ce se intampla in lume. Nu va fie frica, nu se intampla nimic distrati-va si traiti-va maxim voata, mergeti in cluburi strabateti cat mai multe cearsafuri nu faceti compromisuri. Azi esti, maine nu mai esti

| GabiDumitrescu a răspuns:

Defineste te rog termenul de "postac" inainte sa o faci pe expertul in continuare.

| Rar263 a răspuns:

| Brizbriz a răspuns:

"acum 2 ore | MadalinPopescu a răspuns:
Aceiasi postaci care pana luna trecuta erau experti in virusi si vaccinuri acum sunt experti in tactica militara si politica internationala.
Putin ar face bine sa vina si pe aici sa faca curatenie."

https://dexonline.ro/definitie/postac
"Cuvântul postac nu este în dicționar."

uite unde era expertul... in lb romana
postac inseamna ca sta in post, nu?hee hee

| sabin89 a răspuns:

Putin ar face bine să vină şi pe aici să înveţe de la noi cei de pe TPU tactică militară şi politică internaţională. happy

| BabaOarba a răspuns:

Raspuns pentru MadalinPopescu, care crede ca daca a dat Ignore nu mai pot raspunde:
Wow, asta da dovada de inteligenta laughing)) Cand nu ai argumente, arunci o vorba incercand sa enervezi pe celalalt. Pe mine ma distreaza sa vad cum cineva se face de ras in acest fel.

| T0T a răspuns:

Grijile nu ajută cu nimic, nu schimbă nimic. Foarte puțin îngrijorat.

| LetisiaLily a răspuns:

Eu una pot sa zic ca sunt in garda deoarece oamenii/umanitatea este imprevizibila, daca nu acum probabil o sa mai fie alte tentative de razboaie.Nu stiu daca o nota ar putea defini acest raspuns. sa zicem 3
Dar cel mai important lucru este sa fii rational cand vine vorba de media.Intai ar trebui sa parcurga informatiile acestea acumulate si firul gandirii.

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

"acum 7 ore | sabin89 a răspuns (pentru MadalinPopescu):
Putin ar face bine să vină şi pe aici să înveţe de la noi cei de pe TPU tactică militară şi politică internaţională. "

absolutely, si putina katerinka, sa se mai destindahee hee

| Lioana a răspuns:

1.
Nu sunt îngrijorată pentru că îngrijorarea nu face bine la sănătate.
Nu sunt îngrijorată pentru că îngrijorarea mea nu ar schimba cu nimic situația.
Nu sunt îngrijorată pentru că dacă gândesc negativ atrag lucruri negative.
Nu sunt îngrijorată pentru că lupta dintre Rusia si Ucraina ar deveni razboi mondial doar dacă s-ar implica NATO. Planul lui Putin nu e sa invadeze tari NATO. El are treaba doar cu tarile care au facut parte din fosta URSS. El vrea doar ca NATO sa stea deoparte de treburile lui. Si NATO asta face. Sta deoparte. Nici macar nu a primit Ucraina in uniune. Daca ar fi vrut NATO sa se implice ar fi facut-o pana acum. Dar toata lumea stă spectatoare la ce se întâmplă.
Asta e situatia pe moment. Ce va aduce viitorul nu se stie. Dar ce rost are sa ne facem griji pentru ziua de mâine când avem destule probleme cu care sa ne batem capul referitoare la ziua de azi?
Învață sa trăiești în prezent și să te bucuri de tot ce are el bun de oferit.

regis
| regis a răspuns:

2. In toata istoria omenirii au fost nenumărate razboaie, dar pana acum doar doua s-au mondializat. Nu vad diferența dintre acest razboi si cel din Afghanistan sau Georgia.

| Brizbriz a răspuns (pentru regis):

E mult mai aproape de kuru' Romaniei
ma doare in cot de razbel in Siria la dracu' in praznic
dar Rusia ataca Ucraina si cad rachete la 20km de granita Romaniei si fortele navale romanesti detoneaza mine in apele noastre teritoriale e cu TOTUL ALTA MANCARE DE PESTE PRAJIT

regis
| regis a răspuns (pentru Brizbriz):

Vorbim de ingrijorarea ca razboiul ar deveni mondial sau despre ingrijorarea ca s-ar extinde in România? Cred ca sunt spețe diferite.

| BrainiaculEmoji a răspuns:

Eu să fiu sinceră, dau nota 3! Am încredere în NATO, UE și nu cred că Rusia are atâta *tupeu* încât să cucerească la loc URSS-ul.

| Brizbriz a răspuns (pentru regis):

Nu prea, daca se extinde in Romania sau orice alta tara nato, devine automat mondial, pentru ca restul aliantei au obligatia sa intre in razboi

regis
| regis a răspuns (pentru Brizbriz):

Sunt implicati mai multi de "daca", deci nota mea ramane 2 - e foarte putin probabil ca razboiul sa devina unul mondial.

| gstelian21 a răspuns:

Sincer...6...

| xyqmii a răspuns:

Cand intru eu in ucrainanana rusii se duc la moscovavavava se duc sa imi aduca coroanananana ca eu sunt rege in europa

| Sisiwieuc9 a răspuns:

NATO e clar ca nu vrea conflict cu Rusia. Dacă guvernele alea ar vrea, ar fi date jos de populație, mai ales ca oricum nu prea sunt iubite (Biden, Macron, Ciucă). Nici Putin, care ar fi dat jos de FSB, armata și populație. China nu vrea nici ea război, dovadă că a rămas neutră. Ea vrea să aibă liniște și pace pentru a învinge SUA economic.