| sonya a întrebat:

Voi sunteti ingrijorati ca razboiul din Ucraina va deveni un razboi mondial?
Comentati si dati si o nota de la 1 la 5, unde 1 = deloc ingrijorat, 5 - foarte ingrijorat.
Mie, sincer, imi e cam frica.

165 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

0, pentru ca sunt edgy laughing) Nu o sa fie nimic mondial, Putin deja isi ia paleta de la toti.

| Frank51 a răspuns:

1, sunt mai optimist și pozitiv de fel, chiar dacă va fi ceva mondial voi râde cu colegii din armată în timp ce tragem cu armele, voi muri fericit indiferent de situație happy

| J0B0MAT a răspuns:

| cristimihailov a răspuns:

Ai fost pacalit cu privire la Afganistan, Iraq si Siria.

Si acum crezi ca ti se spune adevarul.

Lasa chestiile cu razboiul pentru altii, iar tu traiesteti viata.

Ca se face repede foarte tarziu in viata, cum spunea un nene mare.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru cristimihailov):

Cu ce am fost pacaliti cu privire la Afganistan, Irak si Siria?

| SG1995 a răspuns:

3. Destul de dar nu foarte.
Rusia știe că dintr-un război nu câștigă.

| Lioana a răspuns:

1.
Nu sunt îngrijorată pentru că îngrijorarea nu face bine la sănătate.
Nu sunt îngrijorată pentru că îngrijorarea mea nu ar schimba cu nimic situația.
Nu sunt îngrijorată pentru că dacă gândesc negativ atrag lucruri negative.
Nu sunt îngrijorată pentru că lupta dintre Rusia si Ucraina ar deveni razboi mondial doar dacă s-ar implica NATO. Planul lui Putin nu e sa invadeze tari NATO. El are treaba doar cu tarile care au facut parte din fosta URSS. El vrea doar ca NATO sa stea deoparte de treburile lui. Si NATO asta face. Sta deoparte. Nici macar nu a primit Ucraina in uniune. Daca ar fi vrut NATO sa se implice ar fi facut-o pana acum. Dar toata lumea stă spectatoare la ce se întâmplă.
Asta e situatia pe moment. Ce va aduce viitorul nu se stie. Dar ce rost are sa ne facem griji pentru ziua de mâine când avem destule probleme cu care sa ne batem capul referitoare la ziua de azi?
Învață sa trăiești în prezent și să te bucuri de tot ce are el bun de oferit.

| CostinAlamariu a răspuns:

Deloc îngrijorat = 1.

Frica nu oprește moartea ci oprește viața. Dacă tu vrei să trăiești în frică e treaba ta, dar nu îți recomand.

| gemeni6226 a răspuns:

Desi utilizatorul Cristi din Bucuresti mi-este pe lista de ignor ca acus 2 ani mi-a dat un raspuns cu care m-a suparat de data asta trebuie sa spun ca sunt de acord suta la suta cu ceea ce a scris aici.

| DoarBogdan a răspuns (pentru gemeni6226):

Desi imi este greu sa recunosc cand vine vorba de el (aceeasi situatie)... da, aici asa este.

| Lukasssz a răspuns:

| Brizbriz a răspuns:

9... abia astepthee hee

toti cei care se ingrijoreaza nu stiu ce inseamna nici ww3, nici razboi termonuclear global, ww3 va fi nuclear LA MODUL ABSOLUT, iar un razboi nuclear NU are invingator, mor toti
ori, NIMENI nu vrea asta, nici ei, nici noi, nici ailalti

| Brizbriz a răspuns:

"acum 2 ore | MadalinPopescu a răspuns:
Aceiasi postaci care pana luna trecuta erau experti in virusi si vaccinuri acum sunt experti in tactica militara si politica internationala.
Putin ar face bine sa vina si pe aici sa faca curatenie."

https://dexonline.ro/definitie/postac
"Cuvântul postac nu este în dicționar."

uite unde era expertul... in lb romana
postac inseamna ca sta in post, nu?hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Crackman a răspuns:

Deci ca sa iti explic situatia.
Razboiul a inceput chiar din cauza lui Zelenski mai ales cand stia ca un colos sta in spatele lui si spune ca nu vrea nato sa fie langa el.
Bun Din momentul conflictului Euro si America a bagat restrictii Rusiei, simultan vinde atme Ucraine pentru a incetinii procesul de pace.
In eventuala miscare in care Rusia reuseste sa obtina orasele mari se opreste, ramane fara bani se opreste, Putin este eventual sa fie asasinat toate acestea duc la oprire.
In eventuala nebunie sa porneasca Rusia sa o invazie pe scara mare nu este capabila mai ales acum dupa ce a pierdut si bani si un moral considerabil. Se prea poate da cu bombe nucleare dar aici deja ajungem la o viata similara ca in fallout sau expresul zapezii ( un serial bun dar si film )
Nota mea este un 3 deoarece nu imi este frica de razboi cat imi este de un cataclism global in care numea o sa se omoare ca nu are curent si lucrurile de baza precum mancarea.
Nu ai de ce sa iti fie frica din simplul fapt ca nu tine de tine absolut nimic. Sunt sigur ca daca puteai opreai tu razboiul, dar sfatul meu este sa iti vezi de viata, sa nu cumperi sau vinzi prosteste ( in caz de esti si ai cu ce sa vinzi ), termini scoala si tot asa.

| PineapplePizza a răspuns:

Nu e vorba de ingrijorare, Rusia e tara nazista deci razboaie cu exterminare va tot face... fie noi fie moldovenii sunt urmatorii. In primul caz, WW3, in al doilea, vor ataca NATO deci tot WW3

| Legion7X a răspuns:

Nu va fi un razboi mondial.

Razboiul este pentru resursele Ukrainei. Rusia Vs SUA. Asa cum SUA a facut prapad și in Irak pentru petrol sub alta umbrelă falsă.

| goguPatent a răspuns:

Cum sa ma gandesc la razboi cand zi de zi imi vin facturi din ce in ce mai mari? Sunt sanse sa ma omoare asta decat razboiul cu rusia

| Seba2013 a răspuns:

Eu ma simt responsabil de planeta. Nu ma consider liber si nici nu eludez aceasta problema. Pentru ca s-ar putea sa ma afecteze in mod direct si pe mine.

Nu sunt de acord sa lupti in jocul altora. Sunt de acord cu organizarea si decizia la momentul potrivit. Multi s-au omorat doar pentru ca umbrele asa au vrut. Nu imi place sa ii vad pe ucrainieni iesind la lupta fara armura. Mai bine astept si fac pe prostul, pana imi vin fortele. Insa cum fac astia si ii alenteaza(spiritul vremii), se vede ca vor virus si razboi. Nota 2. Nu imi place in general atunci cand o forta sau o multime incepe sa te manevreze iar tu in momentele alea nu esti tu ci ei. Cand esti tu si nu mai esti pe placul lor si nu faci ca ei, atunci ai capacitate de gandire, control, discernamant si dusmanului ii pui pietre pe cap. Lupta trebuie castigata prin spirit, pentru ca astia sunt spirite, numai mor.

| mont a răspuns:

2 - slabe șanse sa devină război mondial, cel mai probabil in câteva săptămâni se încheie.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dacă Putin ar ataca NATO, ar lansa America o bombă și s-a terminat cu viața pe planeta asta. Bombele nucleare de azi sunt mult mai puternice decât nuclearele de la Hiroșima și Nagasaky și niciun șef de stat nu cred că vrea să le folosească.

| SingleForOne a răspuns:

4. Mai mult ma îngrijorez de cei dragi, de animalute, de natura.

Razboiul este o necesitate, deoarece diplomatia nu a functionat aproape deloc. Cand se vorbeste despre drepturile omului, libertati, etc, sunt vrajeli, pentru ca toata diplomatia se invarte in jurul marilor puteri, ce interese urmaresc, ce profituri vor sa obțină. Abia daca am trecut câteva decenii fără conflicte majore (ma refer, dupa amenințările nucleare din secolul trecut), dar la orice situație apare din nou problema razboiului mondial, si din nou amenințările nucleare. Ceva nu a fost fundamentat cum trebuie, ceea ce face intreaga diplomatie sa nu dea randament, mai mult ca urmărește interesul marilor puteri, nu ale oamenilor... de aici, alta problema, separarea oamenilor de formele de guvernământ sau minimizarea rolului acestora, fiecare pe cont propriu (pe scurt). Ma îngrijorez pentru ca atat in diplomatie, cat si in razboi, oamenii nu beneficiaza prea mult, unii deloc.

| DonEduardo a răspuns:

3.

| Theo94 a răspuns:

1, nu cred ca va fi un razboi mondial, nu cred ca vreuna dintre tabere ar vrea un razboi mondial, ambele parti stiu ca asta va duce la distrugeri mari chiar distrugerea civilizatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zero (adica 1, scuza-ma ca iti contrazic intrebarea cu preferintele mele speciale). Sunt vreo 20 de tari impotriva rusiei, unde presa tot vorbeste despre asta, dar prietenii lui putin ii cer sa inceteze. Si atatea atacuri si scandaluri din ultimele decenii, nu au starnit razboi global, ci doar saracit cate o tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nota 1. Oamenii se cern. Începutul sfârșitului se întâmplă, dar nu-i încă îngrozitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sonya, eu sunt tare îngrijorat de războiul ăsta și mă tem că va deveni un război mondial, nu vreau sa îmi părăsesc locul de trai in țărișoara mea mica pe nume Moldova, aici m-am născut și nu vreau sa plec din țărișoară, daca ai pune nota 6 eu ți-aș dao deoarece sunt SUPER MEGA ULTRA EXTREM de îngrijorat!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai calm, Mihai. Pe noi ne-o fi protejind teoretic NATO, dar pe Republica Moldova o protejeaza faptul ca, practic, nu are obiective militare. Tancuri nu, avioane nu, armata e practic irelevanta, deci daca Ucraina rezista, nu e bai. Poate-poate aveti noroc si idiotii aia din armata a 14-a se duc sa atace Ucraina ca astfel sa fie casapiti si poate se rezolva si problema Transnistriei aleia nenorocite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu sunt din Moldova

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am inteles asta. Cum ziceam, si cred ca stii si tu asta, Moldova e practic nula dpv militar. In concluzie, daca "ataca" cineva dintre vecini nu e cazul de mari distrugeri si pierderi civile pentru ca atunci chiar o sa se termine razboiul intr-o zi.

| chuckmanson a răspuns:

1. Nimeni nu dorește un al treilea război mondial. Chiar dacă Putin ar vrea unul cel mai probabil ar fi alți oficiali ruși conștienți ă asta ar fi o catastrofă care ar distruge Rusia și probabil ar fi direct înlăturat. Să nu mai vorbesc că și-ar pierde și ultimul aliat semnificativ pe care îl mai are, China. Rusia deja are economia distrusă și a luat pierderi enorme militare de la începutul invaziei. Un război cu NATO ar însemna sinucidere curată, deci scenariul ăsta cel mai probabil nu o să se întâmple.

| timidu89 a răspuns:

Eu zic ca o sa fie razboi mondial, ori anul asta sau viitorul sau mai tarziu. Doar asa ca moare Putin vom scapa. Ca mor sau traiesc imi e totunawinking Doar ca notez cu 4, din cauza ca e posibil sa nu mai ajung sa fac nimic din ce mi-am dorit sa fac si inca nu am reusit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru timidu89):

Nu mai fi timid si baga mare cit mai poti! big grin

| Mopmop a răspuns:

5.
Ce nu intelege lumea e ca Putin e unul singur.
Ce ma ingrijoreaza sunt cei din jurul lui!
Si oricum...parca conteaza? Gen nu e Putin va fi un Igor sau Sasha tot un drac rusesc care isi va incorda muschii peste cativa ani.
Eu as fi mai radical. Bombe atomice pe Moscova si alte 2 orase rusesti si i ai linistit pe rusi!
Nagasachi si Hiroshima sunt 2 exemple bune din perspectiva fanatismului...