| sonya a întrebat:

Voi sunteti ingrijorati ca razboiul din Ucraina va deveni un razboi mondial?
Comentati si dati si o nota de la 1 la 5, unde 1 = deloc ingrijorat, 5 - foarte ingrijorat.
Mie, sincer, imi e cam frica.

165 răspunsuri:
| SharpEagle a răspuns:

Daca Rusia decide sa intre intr-un razboi cu NATO, atunci rusii fie vor trebui sa invete chineza, fie nu vor mai vorbi ever.
Nota mea e 3 (ingrijorare medie). Nu ca i-ar manca pe rusi in dorsal, ci ca poate NATO are mancarici in palma si nu stim noi.

| Uvox a răspuns:

1.
Vorba aia, ce va fi da fie, o sa fie.
Daca-ti faci griji tot nu schimbi ceva.
Poate ai vrut sa intrebi "Credeti că..."

| tudorvolcano a răspuns:

În mod practic, suntem deja într-un război mondial: toate conflictele din Ucraina, Siria, Libia, Afganistan, Iran, Irak, Transnistria, Abhazia și Osetia, Cecenia, Sahara de Sud, Sudan, Republica Centrafricană, Kashmir, Taiwan, Tibet, Valea Ferghana etc. fac parte dintr-o conflagrație mondială.

Că nu s-a escaladat încă conflictul până la punctul în care jucătorii principali să lanseze atacuri directe, e altceva. Dar războiul deja a început.
Este ca o tablă de șah. Acum se poziționează piesele în centru, unde este disputa pentru avantajul de teren.
Până când niciuna dintre părți nu crede că va avea de câștigat dintr-o escaladare, niciuna dintre părți nu va ataca.

Ucraina începe să împingă trupele rusești înafara teritoriilor sale în Nord, dar în Sud pare a fi în pierdere lejeră.
Combinația proastei planificări a invaziei Ucrainei și a sancțiunilor economice distrug capacitatea Rusiei de a se dezvolta, ceea ce va putea fi un factor important și pentru dezvoltarea de armament pe termen lung, deci SUA nu simte încă nevoia să atace: cu cât trece timpul mai mult, cu atât SUA va avea mai mult avans față de Rusia militar și economic, adică timpul e de partea lor.

Iar dacă Rusia va escalada conflictul și va ataca statele NATO, va pierde și mai urât războiul, căci așa ne arată situația din Ucraina. Adică Rusia ar trebui să fie foarte precaută într-o nouă invazie. Nu că ar deveni ocupată, dar orice șansă de dezvoltare pe termen lung s-ar duce pe apa sâmbetei, și se vor asemăna din ce în ce mai mult cu Coreea de Nord din punct de vedere al dezvoltării.

| Saiko10 a răspuns:

Cred ca un 2 este cel mai corect raspuns. cu siguranta este o posibilitate dar foarte multe lucruri ar trebui sa mearga absolut oribil ca sa se intample.

Răspuns utilizator avertizat
| Celestina003 a răspuns:

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

1,5 happy. Spun asta pentru că sunt aproape sigur că războiul nu o să se extindă pe plan mondial. Spun aproape sigur deoarece în realitate este posibil să se întâmple orice.

| StefanDrg a răspuns:

| SuperCoolDude a răspuns:

Caută Albert Pike. O să înțelegi.

| FredericChopin a răspuns:

Stai linistit ucraina pierde GARANTAT apoi anexeaza regiunile alea 2 Dombas si Dubansk si Pen Cr si gata

| doctorandus a răspuns (pentru FredericChopin):

Dap, daca Ucraina ar pierde razboiul ar fi pace. Din pacate situatia de pat poate dura luni de zile fara ca vreuna dintre parti sa castige razboiul.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Nu e neaparat necesar ca cineva sa castige/piarda pentru a se ajunge la pace.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Dap, daca i-ar reveni mintile lui Putin.

| FredericChopin a răspuns (pentru doctorandus):

Ai ci te cintrazic rusia si-a lasat armata "PUTERNICA" la urma (e o tactica de razboi foarte folosita in al 2 lea razboi mondial ) dar da nu e exclus nici sa nu castige nimeni dar nu prea cred ca armata rusiei e asa de slaba in fine oricum ar fi noi nu stim toate datele e si varianta sa le intinda o "capcana" lasandu i sa ceada ca au castigat apoi sa atace iar (si asta e tit o tactica de razboi) oricum nu au cum sa piarda rusia ar fi... In fine vedem ce urmeaza dar repet rusia NU ARE CUM SA PIARDA (asta ar insemna "sfarsitul lumii"

| doctorandus a răspuns (pentru FredericChopin):

Soldatii rusi sufera de foame, sufera de frig si habar n-au de ce au fost trimisi in Ucraina. Asa ca marea majoritate a soldatilor rusi nu sunt motivati pentru lupta.

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

De foame poate; de frig nu, că a venit primăvara.

| Legion7X a răspuns (pentru Holiday):

Https://youtu.be/O571lfN-rO8 Zelensky vorbeste despre atragerea investitorilor in Ukraina. Asa a fost și in România. :))

https://www.google.com/......ex.amphtml
Straini cumpara padurile din România

https://www.google.com/......8.html/amp Nemții cumpara terenuriile din România.

anterior a ai dat amuzant la raspunsul dat de mine sau nu ai destule informații. Rușii se luptă cu Ukraina să nu fie sub control American.

Istoria Ukrainei are origini Ruse, iar Putin nu vrea să piardă fratele mai mic. Zelensky este pus de americani pentru schimba lucrurile. Este vorba despre cele mai bogate resurse din Ukraina plus inițiativa de aderarea la Nato care un rol de control militar
https://youtu.be/CslOE1KSUb0

plus afacerile strainilor care vor profita.

Intr-un articol, scrie " Jumătate din importurile de grâu ale Africii provin din Ucraina și Rusia.
Rusia și Ucraina sunt printre cei mai mari producători și exportatori de cereale din lume. Perturbarea cauzată de război are un impact direct asupra țărilor care se bazează pe aceste provizii din Orientul Mijlociu și Africa "

Pâna și la vaccin au fost miscarii din partea Ukrainei care probabil i-a suparat pe Rușii. Ukrainieni au interzis prin lege Sputnik vaccinul rusesc.
https://www.google.com/......ia-1442733

Mai documenteaza-te inainte să dai amuzant!

| FredericChopin a răspuns (pentru doctorandus):

Hai sa Nu mai credem tot ce se spune la stiri ca NIMENI nu ne garanteaza ca chiar asa e adica si asta poate fi tot o "tactica" de cucerire ucraina totusi nu e Romania sau moldovo adica e a 2 in europa dupa rusia totusi armata rusiei e... Armata principala "actioneaza" la urma daca e momentan nu stim ce vor poate sa vreie doar regiunile alea 2 si pen crimeea sau toata ucraina sau depopularizarea ucrainei acum si la anul ataca iar(asa le vine mai usor) sau.,. Da deci is f multe variante urmeaza sa vedem dat eu in ultimii ani am invatat 2 lucruri
1CINE NU TE ATACA ITI E "PRIETEN" (POATE CHIAR FRATE )
2DACA TU ESTI BINE ACOLO UNDE ESTI NU TE MAI INTERESEAZA NIMIC SI DE NIMENI
Nu stiu de ce ar trebui sa ne facem "griji" ca noi acum ca tara suntem f bine noi si rusii am fost ca "frati" f mult timp deci oricum daca e cev vezi-ti de traba ca tot SINGURI NE DESCURCAM daca near "ataca" rusii nu vad eu de ce americanii near apara noua tara da ne apara dar asa de forma (ca un copchil din a 4 care spune ca il apara pe unul de a 2 il apara dar daca ala mai mare il ameninta si pe el atunci o ia la sanatoasa...) Asa si aici deci in concluzie NU TREBUIE SA NE FACEM GRIJI ATAT TIMP CAT NU SUNTEM IN PERICOL

| ZyRRe a răspuns:

3. Dacă americanii nu-și bagă coada, Putin se plictisește și pleacă acasă.

| BabaOarba a răspuns:

Pe de o parte este lumea intreaga ce nu doreste razboi si nu doreste sa se implice. Pe de alta parte este Rusia care are planuri mari, Putin e batran si nu mai are timp sa astepte sa faca "marea Rusie", plus ca omul nu prea e cu mintea intreaga, asa ca tot insista.

In mod normal restul tarilor nu se vor implica. NATO clar nu doreste asta, China isi da seama ca i se duce economia daca se da de partea Rusiei. O mai avea Putin admiratori prin America latina dar aia sunt mai saraci decat el, si cu SUA deasupra capului.In afara de Belarus, care e oricum zero, nimeni nu vrea sa fie de partea lui Putin.

Exista insa tari care au anumite interese geografice, si care ar putea beneficia in urma unui conflict generalizat, ca sa puna mana pe niste teritorii. China cu Taiwanul, Japonia cu insulele ocupate de rusi, Coreea de Nord care vrea sa se dea mare, Ungaria (da, desi e in NATO, dar Orban e rusofil convins). Marile puteri NATO pot fi amenintate de Putin cu un razboi nuclear generalizat daca nu renunta la flancul estic (adica si Romania).

Putin e incoltit acum, vede ca ce credea ca obtine in 3 zile nu s-a intamplat nici in 30. Pierde sume imense de bani, echipament militar, oameni si nu castiga mai nimic deocamdata. A inceput sa isi rada singur capii armatei. Poate deveni disperat, mai ales ca nici aliatii pe care se baza nu-l sustin, si sa dea cu bomba nucleara.

Care sunt sansele unui razboi nuclear? cam 50%-50%. Deci nota 3.

PS: Mi-ar placea cei ce dau note sa isi argumenteze alegerea.

| BabaOarba a răspuns:

In primul rand ai Report pentru ca nu stii sa vorbesti politicos.

In al doilea rand ar trebui sa citesti niste carti despre alti dictatori rusi, sa vezi cum se gandeste in tara aia. Toata lumea a fost complet uimita cand Ucraina a fost atacata, desi SUA avertizase in mod repetat ca asta se va intampla. Eu m-am mirat doar pentru ca a durat atat demult dupa Crimeea.

Daca Rusia voia sa termine razboiul il termina deja. Ucraina a acceptat tot ce se putea accepta. Rusia ridica pretentii noi ce nu se pot accepta (cum ar fi inexistenta armatei). Nu vrea terminarea razboiului doar cu Crimeea si zonele separatiste din est. Vrea o Ucraina supusa ca Belarus.

| BabaOarba a răspuns:

Pun pariu ca faci numai ce zice popa si baronul local. Cunosti toate teoriile conspiratiei, esti specialist in fake news si doctor Google.

| BabaOarba a răspuns:

Unde ai facut scoala si ce aducatie ti-a dat familia daca consideri ca "aberezi" reprezinta o expresie politicoasa?

Cand discuti cu cineva pe care nu-l cunosti absolut deloc poti contrazice ideea, nu ataca persoana. Nu ai nici cea mai vaga idee in ce domeniu lucrez, cata scoala sau cultura generala am. Iar orice idee contrara trebuie sa vina la pachet cu argumente. Cine se foloseste de jigniri in loc de argumente valide nu face decat sa arate ca nu este documentat destul si si-a format ideile fara o baza solida, doar din ce a auzit de la altii.

Iar un atac asupra unei persoane necunoscute nu arata cum e persoana respectiva, ci cum esti tu sui cat bun simt ai.
PS: nici "fluturas" nu e politicos si justificat. Nici macar nu fac parte din generatia snowflake. Dar am indeajuns de multi ani de discutii academice si de consultanta economica cu persoane din toata lumea, ca sa nu trec cu vederea asemenea expresii de prost gust si lipsa de bun simt.

| BabaOarba a răspuns:

Nu am ce sa inteleg din moment ce nu ai explicat nimic. Arunci doar cu vorbe urate, fara explicatii si argumente. Zero valoare intelectuala.

| BabaOarba a răspuns:

Raspuns pentru MadalinPopescu, care crede ca daca a dat Ignore nu mai pot raspunde:
Wow, asta da dovada de inteligenta laughing)) Cand nu ai argumente, arunci o vorba incercand sa enervezi pe celalalt. Pe mine ma distreaza sa vad cum cineva se face de ras in acest fel.

| KR0N5TADT a răspuns:

Mă îngrijorează doar faptul că pământul e aproape plin cu idioți.

| Adolf8 a răspuns:

1. Ucraina are o rezistență uimitoare mulțumită occidentalilor care iau antrenat și au dat arme. Se vede că NATO și USA este net superior față de Rusia antică și marea fabrică chineză!

| Anyo1988 a răspuns:

Eu sincer as da nota 4.5 happy desii ma cam ingrozeste gandul ca o sa ajung la parnaie pentru ca nu sunt de acord sub nici o forma sa merg la razboi sad deci poate ar trebui sa dau nota 7 happy

| Anyo1988 a răspuns:

Ai inceput cu stangul comentariul tau ( era gata sa te injur nitel dar fie ) si sa iti raspund la partea de final a comentariului.as prefera sa nu fie razboi si la noi dar daca se ajunge acolo, as prefera sa imi vad de ale mele ...si faptul ca sunt un om pasnic si nu suport violentza nu ma face femeie cum m-ai facut tu la inceputul comentariului tau. nu mai judeca tu persoane pe care nu le cunosti. habar nu ai nimic de viata mea de ce gandesc cum gandesc sau prin ce cacaturi am trecut in viata mea ca asa ajung astazi sa urasc violentza. In fine ramane de vazut ce va fi, si pe mine ma sperie gandul de raszboi la noi pentru ca daca armata va ajunge sa fie disperata si nu va mai stii pe cine sa recruteze va apela si la rezerve cum s-ar spune. in fine sper din suflet sa fie ok

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anyo1988):

Crezi ca eu prefer sa fie razboi? Crezi ca eu prefer violenta? Daca te uiti prin ce raspunsuri am mai dat, intotdeauna zic ca fuga e de preferat violentei, in special in situatiile unde POTI fugi. In cazul razboiului, nu poti "sa iti vezi de ale tale" pur si simplu cand altii de pe linga tine mor. Poti sustine trupele din pozitie de non-combatant voluntar. Nevoie de oameni care sa faca chestii ce tin de logistica si productie pentru razboi o sa tot fie intr-o astfel de situatie. Oricum am lua-o, nu poti "sa iti vezi de ale tale" decat daca esti vreun jeg de-ala care da spaga pe la vama si fuge din tara.
P.S. "Rezerve" nu inseamna si ultimul adventist sau ultimul ciung. Rezervele sunt aia care AU FACUT stagiul militar. Deci... nu ai facut armata, stai linistit.

| Anyo1988 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok am inteles pai ce sa zic sa speram sa se potoleasca putin desii asta cred ca ar merita aceeasi soarta ca ciausescu happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anyo1988):

De potolit nu prea mai are cum. Ramine de vazut daca il omoara de-ai lui, il judeca si il arunca ei in vreo hruba, il dau jos si il trimit sa fie judecat la Haga, sau nu reusesc sa il dea jos si o ia razna mai tare. In principiu pana la jumatatea lui mai ar trebui sa fie gata cumva. Stii, 9 mai, ziua marii victorii din 1945, marea parada militara de la Moscova...

| Anyo1988 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ramane de vazut ce noroc avem happy ms pentru raspunsuri

| Sisiwieuc9 a răspuns:

NATO e clar ca nu vrea conflict cu Rusia. Dacă guvernele alea ar vrea, ar fi date jos de populație, mai ales ca oricum nu prea sunt iubite (Biden, Macron, Ciucă). Nici Putin, care ar fi dat jos de FSB, armata și populație. China nu vrea nici ea război, dovadă că a rămas neutră. Ea vrea să aibă liniște și pace pentru a învinge SUA economic.

| Emma24dsxd a răspuns:

Nu stiu ce nota as putea da ..cred ca undeva pe la mijloc, dar si daca ma ingrijorez noi nu avem ce face indiferent de situatie asta este daca e scris sa mori, mori. Nici nu mai ma uit la stiri ca nu vreau sa mai aud dar Doamne fereste de asa ceva..Sunt sigura ca se putea ajunge la o intelegere fara a produce haosul aceasta si fara sa sufere oameni nevinovati.

| Nimeni20192018 a răspuns:

2 spre 3 nu prea sunt îngrijorat, ma gandesc ca Putin se teme de Nato, mai ales ca vede ce armata slaba are, el nu se poate baza decat pe nenorocitele alea de bombe, atat

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Sincer 1.
Primul pas este să închizi televizorul și să aveți grijă la fake news. Dacă te panichezi nu rezolvi nimic, lumea a mai trecut prin alte 2 războaie mondiale+ altele. Știu, știu că al 3-lea ar putea fi unul nuclear, mult mai violent decat celelalte. Dar haideți să nu începem să ne panicăm de pe acum. Amintiți-vă, la începutul lui 2020 înainte de pandemia toate lumea îi era frică că se începe WW3, Iran(sau Irak, dacă nu mă înșel) dorind să atace SUA. Și surpriza, nu s-a mai intamplat nimic.

| 99290 a răspuns:

Era o vorbă. "dacă afară plouă și sunt trist tot plouă. așa că, de ce să nu fiu fericit?"

| ovidiu29asd a răspuns:

De ce? Pentru ca NATO nu se va implica direct in razboi, cat timp Rusia nu va ataca un stat membru NATO. Ma indoiesc de faptul ca ar face asta, in contextul in care au declarat initial ca vor controla Kiev-ul in 11 minute si uite ca s-a facut o luna si nu controleaza nimic, ba mai mult, aplica tot felul de "marlanii" de moment pentru a obtine avantaje de la o zi la alta. De ce ar mai deschide alte fronturi de lupta, cand nu sunt capabili sa se descurce conform asteptarilor nici pe cele existente deja? Presupunand prin absurd ca ar face asta, chiar si in cazul unui razboi mondial, poate ca vom fi pentru prima data in istorie in tabara care trebuie in timpul razboiului si vom avea mai mult de castigat decat am avea de pierdut laughing De ce as fi ingrijorat?

| TudorDD a răspuns:

2. După mine, război mondial va fi sigur. Dacă nu anul ăsta, în cel mult 20 de ani. De ce? Pentru că umanitatea nu și-a învățat lecția din WW1 și WW2. Pentru că sunt prea multe tensiuni clocotind între țări și popoare. Israel cu Palestina, Grecia cu Turcia, acum Rusia cu... întreaga lume happy, etc și etc. Și în omul de azi încă există prea multă ură pentru seamănul său, prea mult egoism și prea puțină empatie. So? Ce ar fi un război mondial și devastator? O trezire a conștiinței umane. Poate așa umanitatea învață ceva și ce e rău e tăiat de la rădăcină, vorbesc de obiceiuri și mai ales mentalități. Tocmai din cauza asta e probabil ca mai marii lumii să dorească un război, punându-se pe sine în siguranță și "schimbând lumea" prin distrugere în numele unor scopuri "altruiste" și absolute.

De ce doar 2? Pentru că privesc viața ca pe o ocazie de a experimenta pe "a trăi". Accept ce-mi oferă, năzuiesc spre ce e mai bun, muncesc pentru a realiza ce-mi doresc, trăiesc, învăț, experimentez, respir și mor. E război? Război și fie! De bine, de rău, merg înainte încercând să fac tot ce e mai bun și mai bine posibil. Caut valori, caut pace sufletească, TOT ce am este "a trăi", "a fi" și sunt sigur că nu se va termina nici după moartea fizică. Totuși, de ce 2? Pentru că mi-ar plăcea să-mi creez o familie. Să trăiesc bucuria de a fi soț, tată, și mai departe, Dumnezeu știe, iar un eventual război imediat mi-ar lua din șansele de a trăi și acest plan familial. Mă mai tem totuși și de a trăi în mizerie și apoi moartea. Gen lagăre sau prizonier pe undeva în condiții mizere sau și mai rău, inumane. Atunci, la ce bun a mai trăi? Mă rog și mor în pace.

| SimplyBlue a răspuns:

5. Foarte.
Și e normal să fiu așa.