| 4evergentleman a întrebat:

Voi sunteți tăcuți sau sociabili in viață de zi cu zi gen cu familia,la locul de munca,cu prietenii? Care credeți că sunt cauzele unui om tăcut? Poate fi depresia? Unii au depresie de multi ani cronica și am văzut că sunt sociabili,au prieteni,chiar iubite,soții! Eu nu înțeleg de ce sunt tăcut și nu mai mă interesează să socializez sa îmi fac prieteni noi, e de la depresie sau de la ce e? Nu știu dar parca nu mă pot împăca cu ideea că sunt tăcut sau nu îmi cunosc potențialul din cauza faptului că nu am încredere în mine? Oare exista fete frumoase tăcute care nu au probleme psihice? Nu mă luați cu introvertismul că nu are nici o corelație un om asocial ( tăcut) cu a fi introvertit!

Mă simt ciudat și în plus într-o lume în care din ce vad toți sunt sociabili și nebunii și inculții și analfabeții și agramații absolut toți aproape sunt vorbăreți! Oare un om tăcut e nebun? laughing Sau poți deveni așa de la depresie?

Răspuns Câştigător
| CleanHeart a răspuns:

Poti sa rezolvi totul intr-o secunda fara sa iti pui mii de ganduri si cand ai chef sa vorbesti, vorbeste, e cel mai usor lucru pana la urma cine vrea te asculta si cine nu vrea sa fie sanatos

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa stii ca si eu sunt tacut cu cine nu am ce discuta, poate si tu la fel, mai iesi din casa, du-te la sala, plimbate prin parcuri

| 4evergentleman explică (pentru RAY):

M-am băgat în seamă cu o fata ce lucra la o agenție,la păcănele dar parca și ea își dorea să vb cu mine dar pe mine nu mă interesa eu mă rugam sa prind șeptarii laughing parca incep să devin mai vorbăreț dar tot nu sunt nici pe departe sociabil! Nu mai mă interesează să fiu sociabil,eu cred că depresia e cauza și anxietatea dar nu sunt sigur, cert este că sufar că nu am prieteni dar tot odată mi se rupe că de fapt nu îmi place să socializez prea mult ci mai degrabă să ascult!
La sala sunt cocalari, pușcăriași, țigani periculoși nu e ok, la lucru dar și la lucru am probleme evit sa socializez când e pauza cu colegii!

| RAY a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ce cautai iar la pacanele, parca te ai lasat

| 4evergentleman explică (pentru RAY):

rolling on the floor nu mă lăsa ele! E foarte greu sa te lași de păcănele crede-mă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Unde lucrezi?

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

La păcănele rolling on the floor
Nu lucrez că nu mai am deloc motivație, m-au traumatizat păcănelele am pierdut 6000 de lei în câteva zile laughing am vrut să îmi pun capăt dar uite că nu mă lăsa Dumnezeu și mi-a dat șeptarii in alt loc de am prins jumate și ms multumesc! Sunt conștient că te devastează dar uite că tot acolo ajung, chiar direct de la biserica m-am dus direct la cazinou nici rugăciunile nu m-au ajutat

| timidu89 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Te-ai angajat?

| 4evergentleman explică (pentru timidu89):

Nu, sunt afectat psihic că am pierdut multi bani in doar câteva zile, totul părea perfect pana sa intru acolo dar depresie tot simțeam deci și cu bani e la fel de rău, nu aduc fericirea dar nici dacă nu ai e nasolie rau.
Nu știu unde să mă angajez daca mă crezi mă gândesc să termin cu viața cu tot dar nu știu nici o metoda de sinucidere eficienta 100% daca nu mor o sa rămân leguma sau cu sechele dar am ajuns la capătul puterilor jocurile astea te nenorocesc mai bine bei decât să joci la așa ceva, mai bine mergi la prostituate

| OldSoul a răspuns:

Nu e neaparat vorba de depresie.
Mai mult conteaza in ce mediu ai crescut.
Ce exemple ai primit in familie...

| Yuoia a răspuns:

Nu depresia este cauza tacerii. Dar se poate intampla invers. Tacut fiind sa ajungi la depresie.
Eu sunt sociabil. Si daca am si mediul potrivit, daca am cu cine sta de vorba, mi-am facut ziua frumoasa.

| StoicAnalysis a răspuns:

Poti fi tacut din mai multe motive. In cazul tau, este pentru ca ai complexe legate de tremuratul tau, si de alte simptome ce ti le aduce la pachet, anxietatea. In cazul altora, pentru ca sunt mereu prinsi in ideile lor si sunt obisnuiti sa gandeasca masiv in loc sa isi exprime oral gandurile. In alte cazuri, poti fi tacut si daca iti propui sa fi asa, pentru a-ti vedea de treaba ta, sau pentru ca urasti oamenii in general, sau alte motive pentru care nu simti nevoia ca vrei sa fi mai deschis. Nu e o singura cauza, sunt mai multe.

Eu de exemplu, sunt introvertit de fel pentru ca asa m-am obisnuit de mic. M-am axat mai mult pe gandurile mele si nu simteam nevoia sa mai socializez. Pana la 18-20 de ani, am fost tacut si din cauza anxietatii datorita pubertatii si nesigurantei atunci cand dadeam peste noi responsabilitati.

Insa de 4-5 ani, am realizat ca foarte mult, conteaza sa si socializezi, pentru ca e foarte important in viata ta sa tii legatura macar cu o mana de oameni. Ai nevoie de socializare pentru a te adapta la schimbarile pe care o sa le ai in viata, si pentru a fi sanatos psihic. Eu unul, sunt tacut, dar la servici, afara, sau oriunde merg si am treaba, sunt nevoit sa socializez chiar si discutii marunte, pentru a ma integra in societate. Din cauza lipsei mele de experienta in socializare nu sunt foarte amuzant, nu pot da replici pe moment in mod natural cum fac extrovertitii, si nu pot sa-mi folosesc vorbele pentru a baga vrajeala atunci cand am nevoie de ea, dar faptul ca in tot timpul asta am gandit atat de mult si constant in mintea mea, pot compensa neajunsurile astea, cu informatii pe care le detin si majoritatea nu. Cu experienta mea enorma in gandire logica, pot ajunge in locuri si in situatii unde altii se chinuie sa ajunga.
In concluzie, mi-am facut din tacerea mea, un atuu pentru a-mi face loc printre ceilalti.

Deci prietene, eu zic sa fi sincer cu tine, sa constientizezi toate calitatile si defectele pe care le ai, si la ce te pricepi tu cel mai bine sa faci in lumea asta, sa te axezi pe el atat de mult, incat sa incerci sa fi cel mai bun, pentru a compensa celelalte neajunsuri.

| 4evergentleman explică (pentru StoicAnalysis):

Înainte nu tremuram de la anxietate și eram la fel de tăcut. Mersi de răspuns, e unul foarte realist, da, așa e, mă simt complexat de la tremurul ăla laughing

| mont a răspuns:

In general sunt și încerc să fiu sociabil.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sper sa te lasi de aparate! Plm daca esti tacut si ai depresie, te mai intelege lumea. Dar daca mai bagi si bani la pacanele, este nenorocire. O sa fi si mai depresiv si falit! Sper din suflet sa te lasi de pacanele. Sa nu te mai aud " vreau sa mor ca am pierdut 600€ la aparte" muncesc ore suplimentare ca sa ajunga la 600€, si tu ii spargi ca fraieru.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Te înțelege dar te respinge daca ești făcut mimeaza că vb cu tine falseaza,omfac într-un mod fake așa sa nu te simți ca ultimul om.
Prin cate probleme am trecut ar fi fost culmea sa fiu un tip mișto laughing Și totul de la părinți că se băteau langa mine fiind copil, se certau des, consumau foarte mult alcool de aici cred că provin problemele mele toate de la părinții inconștienți retardați! Uite că eu sunt singurul din familie care nu bea și nu fumează, cel mai cuminte sunt numai că păcănelele mi-au luat mințile. Eu la cate probleme am trebuia zi de zi sa mă droghez și să beau dar uite că sunt un exemplu mai puțin la păcănele astea mi-au pus capacul, dar sa beau nu simt deloc deși viața mea e vraiște! Dar nimeni nu a remarcat calitățile astea doar defectele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu încerci să-ți exprimi trăirile cu anxietatea/depresia pe grupuri speciale de Facebook? Acolo sunt oameni ca tine care te vor înțelege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roagă-te lui Dumnezeu să-ți dea minte să nu te mai duci acolo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt o fire introvertita și nu, nu am nicio depresie, așa îmi este felul. Prefer mai mult sa tac, să ascult și să privesc. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cat scrii aici numai tacut nu esti. Esti doar inhibat.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nu nu ești nebun dacă ești tăcut. Eu nu vorbesc la munca când sunt îmi fac munca și treaba și atâta.

| 4evergentleman explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

De unde știi tu că nu ești nebun daca ești tăcut ești medic? E grav daca ești tăcut că nu îți poți face iubita,prieteni,intemeia familie,cred că e cel mai grav lucru care i se poate întâmpla unui om, asta că toți sunt sociabili eu nu am văzut oameni tăcuți de fapt sunt și nebuni care sunt sociabili, cred că e vorba de o tulburare de personalitate, nici măcar nu are legătură cu depresia! Dar și când încerci să devii sociabil nu e bine că ești bârfit in secunda 1, tot ce vorbești cu cineva imediat la foc automat te bârfesc,oricum o dai nu e bine! Doar că eu sufăr că sunt așa nu mă pot acepta așa,mă simt ciudat într-o lume plină de oameni siciabili in plus,ca un impostor,simt că nu fac parte din lumea asta, că nu mă regăsesc cu normele societății, și e fundamental sa fii sociabil că nu îți poți întemeia familie, daca dai de o tăcută aia te va înșela cu unul care e șarmant e vorbăreț o scoate din plictiseala din monotonie! Daca e de la depresie înseamnă că boala asta e una extrem de gravă nu gravă! De ce sunt singurul din familie care sunt așa nu înțeleg, dar normal nu cred că sunt laughing deși am un IQ peste medie zic eu!

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru 4evergentleman):

Uite frate dacă cineva ma înșelată pe mine află că nu sunt eu cel înșeltă și mințit ei se înșală pe ei singuri... Vina nu o găsesc la nimeni decât la mine lasă sa fiu eu nebun fiți voi sănătoși și ce vreți voi eu nu am treaba cu oamenii sociabili și mai știu eu cum eu vorbesc eu în felul meu asa cum sunt eu cu Adevărat

| 4evergentleman explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Dar tu ești jumate tigan și țiganii sunt sociabili, sigur ai traume ceva de ești așa! Nu e normal să fii tăcut e o morbiditate

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru 4evergentleman):

Sunt 10000000%%%%% țiganhappy

| 4evergentleman explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

E bine că nu ești negru asta e norocul tau, nici nu prea arăți a tigan

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ași da o poza cu mine da nu mai dormi de fricalaughing))

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru 4evergentleman):

Dumnezeu este singurul care te poate scoate din drumul ăla nimeni altcineva.

| Oceaniaaa a răspuns:

Daca ai dificultati de exprimare eviti sa vorbesti. Devii tacut.

| 4evergentleman explică (pentru Oceaniaaa):

Nu am dificultăți de exprimare nu mai am parca nici în interes sa fiu sociabil cu nimeni deși am vb cu câțiva useri de pe aici fete in general ore întregi la tel! Nu simt nu că evit, nu îmi aduce nici o satisfacție dar nici unii nu vorbesc cu mine și poate de aia aleg sa tac!

| Oceaniaaa a răspuns (pentru 4evergentleman):

Poate taci cand te simti prost, inconfortabil si esti sociabil doar cu persoane care ti-au castigat increderea.

| 4evergentleman explică (pentru Oceaniaaa):

Da,și care la rândul lor vorbesc cu mine,daca nu vorbesc cu mine nici eu nu vorbesc cu ei! happy
Da,am un fler incredibil și îmi dau seama repede cine e fals și insidios,bandit și cine e ok,chestia este că de fapt foarte puțini sunt ok,au caracter in zilele noastre! Parca sunt psihopați nu au deloc sentimente,bunătate, compasiune, sunt reci, indiferenți! Multi sunt individualiști dar tot sunt sociabili, mă simt foarte ciudat și stânjenit că sunt diferit, nu pot acepta ideea că nu sunt sociabil! Poate alcoolul ajuta i guess laughing