| mickeye a întrebat:

Voi vă mai iubiți țara? Și e adevărat că ardelenii sunt mai patrioți decât restul românilor?
Nu de alta, dar am observat că foarte mulți români își reneagă țara.Chiar nu înțeleg plăcerea unora de a-și denigra propria țară.
De fapt,cei care spun că România e o țară de rahat sunt de cea mai joasă speță. Niște gunoaie de oameni,oameni de nimic,oameni fără patrie,oameni fără Dumnezeu.
În sufletul meu, eu iubesc România și nu aș putea trăi în altă parte.Aici mă simt cel mai bine.Și nu cred că e ceva în neregulă cu România. Am fost și în Bulgaria,și în Ungaria,și în Grecia etc și nu mi s-a părut că în străinătate e mai frumos decât la noi.
În plus,grecii își iubesc țara.Bulgarii își iubesc țara. Ungurii își iubesc țara.Și exemplele pot continua.
Ați văzut grecii cât de uniți sunt? Când cineva le jignește țara,naționaliștii ies cu milioanele în stradă.
De exemplu,nu cred că vreun bulgar ar îndrăzni să spună că Bulgaria e o țară de rahat, deși este.Cred că dacă cineva ar îndrăzni să incendieze drapelul bulgar sau ar striga că Bulgaria e o țară de rahat în centrul Sofiei,cred că ar fi linșat.
În schimb,noi ne călcăm țara în picioare. Când maghiarii ard steagul României în Târgu Mureș nu ne pasă,ne vedem în continuare de treburile noastre și ne facem că nu s-a întâmplat nimic.
Iar dacă cineva e patriot și încă își iubește țara,râdem de el,că e deja demodat să-ți iubești țara.
Probabil e și vina televiziunilor,care manipulează.Ele ne-au indus ideea că trebuie să ne urâm țara,că țara asta e de rahat etc.
Pentru că televiziunile sunt subordonate intereselor celor ce ne vor țara,de aceea toate televiziunile,în special Antenele,duc o politică antiromânească.Lor li se alătură și câteva mii de postaci care scriu pe internet că România e o țară de rahat.
Cum spuneam, mi-e silă de papagalii ăștia care se vaită ca niște babe penibile..sunt liberi să plece din România dacă nu le convine aici.Sunt sute de bloguri intitulate: România,o țară de căcat. Probabil scrise de niște tocilari frustrați sau ratați care n-au fost în stare de nimic,în afară de frecat menta și văitat că ce nașpa e România.
Spunea cineva pe un blog căruia nu-i voi da numele că trăim intr-o țară de căcat, cu o vreme de căcat, cu conducători de căcat, oameni de căcat (manelari, cocalari, pițipoance, țigani, dinamoviști, rapidiști etc), drumuri de căcat.
Repet,țara noastră e superbă,dar păcat că-i locuită de astfel de oameni precum cel care a scris că trăim într-o țară de rahat.
Vreme de rahat e și în Anglia, și în Ungaria..De asemenea, drumurile din România nu sunt atât de proaste cum cred unii..am văzut drumuri mai proaste în Bulgaria,Grecia,Ucraina.
Cred că suntem singura nație din lume care își urăște țara.
Ar trebuie să ne iubim și să ne respectăm patria, la fel cum ne iubim și ne respectăm părinții.Pentru că să-ți respecți patria înseamnă să te respecți pe tine însuți.
Așadar,mi-e silă de toți parveniții,neaveniții care postează pe net mesaje împotriva țării mele, țară pentru care în 1989 și nu numai mii de români și-au dat viața.Pentru ca acum niște comuniști hidoși și niște țărani parveniți să poată înjura țara aceasta.
Deci, ce e în neregulă cu noi?

Răspuns Câştigător
| ionutzul31 a răspuns:

Felicitari ca ti-ai alocat timp sa scrii atat de mult laughing
In legatura cu tara, eu mi-o iubesc si o respect.Singurul lucru de care ma doare undeva sunt guvernantii si atat.Imi iubesc tara, compatriotii si chiar si pe cocalarii aia (ca doar suntem de-un neam ce naiba?).Ai preciza mai sus ca lumea rade de cel ce spune ca e patriot.Nu este adevarat.Toti cei ce ma cunosc stiu conceptiile mele despre tara si nimeni nu rade, ba chiar ma respecta din punctul asta de vedere.
Si sa-ti mai zic inca una: Toata treba asta cu ura fata de tara e datorita politicienilor corupti care nu ne fac viata mai buna, il obliga pe nea gheorghe sa pescuiasca ilegal ca sa aiba ce pune pe masa, apoi vin cei de la stiri cu titluri de genul:"La noi ca la nimeni".Mie greata de toata treaba asta si crede-ma ca daca as avea ocazia i-as trage in teapa pe toti aia din guvern.Unu si unu.

Pana atunci, bafta si ...desteapta-te romane

| Jardelin a răspuns (pentru ionutzul31):

Imi place de tine! Se vede ca esti patriot! O dovada in plus este si faptul ca la avatar ai pus Poarta Brandenburg.

| ionutzul31 a răspuns (pentru Jardelin):

Vezi ca incurci oalele.Patriotic nu inseamna si fanatic(daca vrei asa ceva da pe sectiunea religie si gasesti fanatici unu si unu).

| Jardelin a răspuns (pentru ionutzul31):

Ce am scris eu, si ce ai raspuns tu! Am pomenit eu undeva ca patriot inseamna fanatic? Cred ca tu incurci borcanele, sau mai bine zis replicile.

5 răspunsuri:
| silviu666 a răspuns:

Fara suparare ma f** in ea de tara ce-mi aduce ca-mi iubesc tara? NIMIC ce imi aduce ca ma mandresc ca sunt roman? Nimic si ura din partea strainilor frate dc o uras? simplu: doar la noi in loc sa se ieftineasca preturile la mancare se scumpesc doar la noi sare euro in draci doar la noi fura parlamentu doar la noi si in Canada spre exemplu acolo iti permiti sa ai o viata decenta ce draq sa stau aici si sa mor de foame mai bine imi bag P***a in Romania si gata...

| LESSY8 a răspuns:

Gresit gresit gresit